Celebrity

7. listopadu 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Bohdalovou a Přeučila spojuje smutný osud. Vzpomněli na tragickou smrt Štěpánky Haničincové

Jan Přeučil křtil knihu, za kmotru šla Jiřina Bohdalová

Herec Jan Přeučil pokřtil životopisnou knihu s názvem Deset klobouků Jana Přeučila. Za kmotru si vybral Jiřinu Bohdalovou. Znají se už od studentských let a mají toho hodně společného. Pojí je i velmi bolestivé rodinné vzpomínky. Jejich tátové byli političtí vězni a skončili za mřížemi za velezradu. František Přeučil dostal dokonce ve vykonstruovaném procesu s doktorkou Miladou Horákovou doživotí.

Janovi bylo teprve dvanáct let, když si pro jeho tatínka přišla StB, bylo to v listopadu 1949. Nakladatel František Přeučil byl poslancem Československé strany národně socialistické. Byl osobním přítelem Jana Masaryka, Milady Horákové a dopisoval si i s Winstonem Churchillem. Politická angažovanost se mu však po únoru 1948 stala osudnou. Ve vykonstruovaném procesu s doktorkou Miladou Horákovou byl odsouzen na doživotí.

I tatínek Jiřiny Bohdalové byl odsouzen v roce 1954 za napomáhání k velezradě a za přechovávání zbraní. František Bohdal měl podle ministerstva vnitra „podíl na přípravě emigrace jiné osoby spočívající v jejím ukrývání a materiálním zabezpečení a dále za ukrývání zbraní a munice pro odbojovou skupinu“.

O tom, že otec Bohdalové napomáhal emigrovat ministru exilové vlády Ladislavu Karlu Feierabendovi, jeho dcera věděla, ale o tom, že schovával pro odbojáře zbraně a munici, neměla ani tušení. „Táta byl odsouzen na patnáct let a odseděl si skoro sedm let ve Valdicích,“ řekla serveru Novinky.cz herečka poté, co před pěti lety převzala za otce odbojářské ocenění In memoriam.

Jiřina Bohdalová: Oba jsme měli zavřené tatínky

Jiřina Bohdalová se s Janem Přeučilem zná už od školy. On byl v prvním ročníku na DAMU, ona ve čtvrtém. „Tam vznikla ta vazba a to přátelství. Velice ji obdivuji,“ prozradil na křtu své knihy Jan Přeučil, který si slavnou herečku vybral jako kmotru.

Bohdalová přiznala, že měli s Janem Přeučilem podobný osud, což je spojuje. „My jsme prakticky zažili totéž, oba jsme měli zavřené táty. Nikdy jsme se o tom nebavili. Nevím, jak to prožíval Honza. Ale vím o tom, že jeho tatínek byl odsouzen v procesu s Miladou Horákovou. Dostal doživotí, takže dostal víc než můj táta, který dostal v uvozovkách jenom patnáct let,“ vysvětlila v pořadu Showtime slavná herečka. „Víme o tom, že máme stejné osudy. Jiřina to měla trochu jiné. Ale díky dobrým pedagogům na DAMU, a i určitým talentovým dispozicím, jsme mohli studovat,“ doplnil ji Jan Přeučil.

Vzpomínky na tragicky zesnulou Štěpánku Haničincovou

Společně také zavzpomínali i na Přeučilovu první ženu Štěpánku Haničincovou, která tragicky zemřela, když spadla a uhodila se hlavou o radiátor. „Já jsem se s ní znala, protože jsem dělala také pro děti. Bohužel jsem byla i při tom, kdy Janovi oznámili, že Štěpánka je mrtvá. To bylo při natáčení Návštěvy staré dámy,“ prozradila v pořadu Showtime Bohdalová.

Celou reportáž z křtu knihy Jana Přeučila sledujte v pořadu Showtime magazín, který startuje ve 20:15 na CNN Prima News. Kromě toho uvidíte Lucii Zedníčkovou, která promluví o dceři a vnučce Pavla Zedníčka Amélii, zákulisí natáčení nové písně Evy Burešové a Václava Noida Bárty Úsměv Mony Lisy, kapelu Kryštof a Módní férovku s Nikol, ta se tentokrát zaměří na outfity Terezy Maxové, Leoše Mareše nebo třeba Michala Davida.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.