Celebrity

30. října 2021 05:04

Gabriela Kolinová

Jiřina Bohdalová o vyznamenání: Škoda, že se toho nedožil Karel Gott

Herečka Jiřina Bohdalová dostala od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání už v roce 2013, a to medaili Za zásluhy I. stupně. Teď bude mít první dáma české kinematografie doma ocenění nejvyšší - Řád bílého lva za vynikající zásluhy o stát v oblasti umění. Kdo další byl vyznamenán? A jak na zprávu o ocenění reagoval Karel Vágner?

K výročí vzniku samostatného Československa patří každý rok předávání státních vyznamenání. Loni se o zrušení ceremoniálu postarala pandemie covidu, letos se slavnostní akce posouvá kvůli zdravotním potížím Miloše Zemana.

Nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva občanské I. třídy, obdrží například herečka Jiřina Bohdalová. V odůvodnění jejího vyznamenání stojí: Za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění.

A jak na ocenění reagovala? „Bylo to veliké překvapení. To je tak vysoké ocenění, že člověk to až nedohlédne. První reakce byla, že je škoda, že se tohoto pocitu nedožil Karel Gott. Myslela jsem na něj, a říkala jsem si, že tenhle pocit by měl i on a je škoda, že ho nezažil,“ svěřila se v pořadu Showtime Bohdalová. Ta zářila třeba ve snímcích Ucho, Světáci, Nesmrtelná teta a seriálech Chalupáři, F. L. Věk či Cirkus Humberto, generace dětí s ní mají spojené i hlasy z Večerníčků.

Gott dostal Řád bílého lva v roce 2020 in memoriam, kvůli pandemii koronaviru však bylo slavnostní udílení odsunuto.

Kompletní seznam vyznamenaných najdete ZDE

Karel Vágner: Velice si toho vážím. Třeba si to i zasloužím

Oceněn byl i hudebník Karel Vágner. Producent a skladatel celý život spolupracoval hlavně s Hanou Zagorovou. Na kontě má desítky hitů a teď si k životním úspěchům přidá i medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění. „Pro mě to bylo veliké překvapení. Já si toho velice vážím. Třeba si to i zasloužím, protože si pamatuju, kolik jsme udělali s Hankou Zagorovou šťastných očí,“ řekl Vágner pořadu Showtime.

Ocenění in memoriam, Řád bílého lva za zásluhy v hospodářské oblasti prezident letos udělil podnikateli Petru Kellnerovi, který letos na jaře nepřežil pád vrtulníku na Aljašce a režiséru Františku Filipovi, který je podepsán pod mnoha populárními seriály jako jsou Chalupáři nebo F. L. Věk.

Druhá žena je vyznamenaná in memoriam

Jediným vyznamenaným sportovcem je letos olympijský vítěz a judista Lukáš Krpálek. Medaili Za hrdinství Zeman například udělí in memoriam štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku.

Původním datem pro předání vyznamenání byl jako tradičně 28. říjen, termín se však kvůli hospitalizaci Miloše Zemana o několik měsíců posunul. Velký ceremoniál s poctami a s předáním vyznamenání se tak odehraje na Hradě na Nový rok.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.