Július Satinský: Manželka utonula v moři, chtěl se upít k smrti. Rakovinu léčil čajem

Život slovenského herce Júlia Satinského, kterého nejvíce proslavila role doktora Alberta Horáka ve slavné komedii S tebou mě baví svět, rozhodně nebyl vždy jenom veselý. Poté, co tragicky přišel o svou první ženu, hodlal skoncovat se životem. Když před šedesátými narozeninami onemocněl rakovinou střev, měl zase ohromnou vůli žít a bojovat. Zkoušel všechno možné, zákeřnou chorobu však bohužel neporazil.

První velkou láskou Júlia Satinského byla členka Baletu Slovenského národního divadla Olga Lajdová. Byla to všestranně nadaná žena. Kromě tance byla také překladatelkou španělštiny a angličtiny. Skvěle se k sobě hodili a tvořili doslova idylický pár. Kolegové o nich s úsměvem říkávali, že se milují každým týdnem víc a víc. Když spolu slavili dvacáté výročí svatby, nadělili si romantickou dovolenou v Karibském moři. Místo radostných chvil a zážitků ovšem přišla obrovská tragédie. Olga při koupání utonula v moři.

Satinskému se náhle zhroutil svět. Zrušil všechny pracovní závazky a doma se upíjel k smrti. Když už byl na tom opravdu zle, zakročili jeho nejbližší přátelé a rodinní příslušníci. Přijeli za ním, na nic se ho neptali, naložili do auta a odvezli do protialkoholní léčebny. Jula věděl, že jinou šanci nemá. Tam si pod dohledem lékařů uvědomil, že i přes kruté rány osudu život smyl má. Velký vliv na jeho uzdravení měla psychiatrička Věra, do které se během léčby zamiloval. Stala se jeho druhou osudovou ženou, kterou si posléze vzal za manželku a měl s ní dvě děti: dceru Lucii a syna Jána.

Jana Šulcová: S dětmi to Jula Satinský uměl bezvadně

Satinský byl díky své pohodové, srdečné povaze u svých kolegů velmi oblíbený. Všichni na něj vzpomínali s láskou a úctou. Tak jako například Jana Šulcová, která mu hrála manželku v komedii S tebou mě baví svět. „Jula byl ten nejlepší parťák. Když třeba děti zlobily, vždycky to řešil on, a to přitom ještě vlastní potomky neměl. Uměl to s nimi úžasně. Pořád si s nimi hrál a vymýšlel pro ně různé hry. Jednou to ale přepískly, tak trochu zvýšil hlas a povídá: ‚Tak děti, a bude ticho, a tobě Dášenko chci říci, že v roce 2010 si tě vezmu za ženu!‘ Ona zkoprněla a odpověděla mu, že ho nechce, že je moc starej a tlustej. Jula ale pokračoval dál: ‚Já ale pro tebe přiletím soukromým tryskáčem a budu v balíku,‘ mrkl na ni. Dášenka chvíli přemýšlela a pak se k němu najednou začala lísat. ‚Nechceš donést kafe, nemůžu ti přinést něco ze šatny?‘ Najednou by mu snesla modré z nebe a byl klid. Jula si dal vítězoslavně ruce v bok a povídá mi: ‚Janičko, právě teď jsem pochopil, že žena je vyvinuta už v pěti letech.‘ Právě tolik tehdy bylo Dášence,“ prozradila pro web Prima Ženy s úsměvem Šulcová, která na něm obdivovala ještě jednu vlastnost – i když bylo nejhůře, nikdy si na nic nestěžoval. „Točili jsme za 160 korun denně, Jula, aby na poměrně dlouhém natáčení tohoto filmu i trochu neprodělal, tak po nocích na hotelu překládal z maďarštiny. Ale pořád byl usměvavý a čišela z něj naprostá pohoda,“ uvedla herečka.

Asi rok po natáčení se spolu náhodně potkali v pět hodin ráno na letišti v Ostravě, kde ji Satinský zase totálně odboural. „Měl na sobě ještě šaty z komedie S tebou mě baví svět, které si odkoupil, aby pak nemusel stát někde u krejčího a v ruce svíral igelitovou tašku. Ze zvědavosti jsem se zeptala, co v tom má a on že dárek pro manželku Olgu. Nahlédla jsem do ní a tam byla jeho latexová hlava, doslova k nerozeznání od něj. Když ta taška projela pod zavazadlovém rentgenu, celník se strašlivě vyděsil. Pouštěl si to pořád dokola a my s Julou řvali smíchy. To byl prostě celý on,“ zavzpomínala s úsměvem Jana Šulcová pro webový magazín Prima Ženy.

Rakovinu objevil náhodou, nepomohl ani čaj za tisíc dolarů

Před šedesátými narozeninami herec onemocněl rakovinou střev. Na zákeřnou chorobu přišel zcela náhodou. Jeho bratr Vojtěch měl rakovinu a Július ho šel doprovodit na vyšetření. Když už tam byl, požádal o lékařskou prohlídku také. Právě při ní bylo zjištěno, jakou nemocí trpí. Byl to naprostý šok. Július byl ovšem rozhodnutý nevzdat se, nepodléhat sklíčeným náladám a o svůj život bojovat. „Jeho žena Věrka chtěla vyzkoušet všechny možnosti, objednala i nějaký čaj z Peru, tuším, že to stálo tisíc dolarů. Vypadal jako bláto. Jula to pil, ale bylo už pozdě. Pár dní před smrtí jsem byl u nich, poseděli jsme. Věrka nás nechala o samotě, donesla mu ten čaj z Peru. Tehdy jsem ho viděl naposledy,“ zavzpomínal hercův bratr Vojtěch v rozhovoru pro slovenský web Pluska. Zatímco on rakovinu porazil, Július nikoliv. Zemřel 29. prosince v roce 2002 ve věku jednašedesáti let.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 2. 2024

Berani, dnes v noci by vás mohly trápit temné, depresivní sny, které se pravděpodobně budou střídat s hloupými, které vás rozesmějí nahlas. Ráno byste se mohli probudit zcela zmatení z těchto představ a mohli byste mít tendenci je odmítat. Nedělejte to. Vaše sny se vám snaží něco sdělit o vás samotných. Zažili jste v poslední době své emocionální vzestupy a pády? Střídavě jste se nad něčím smáli a plakali? Zamyslete se nad tím!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.