Leoš Noha po kolapsu promluvil o vrozené vadě srdce: Dva roky čekám na dárce

Je to sotva pár týdnů, co herce Leoše Nohu odvezla záchranka přímo z natáčení filmu. Mluvilo se o podezření na infarkt, vše je ale jinak. Herec trpí vrozenou srdeční vadou a už dva roky čeká na transplantaci srdce.

A co stálo za jeho kolapsem? „Bylo to podezření na plicní embolii. To, že mám špatný srdce se všeobecně ví. Není to infarktem, je to vrozenou vadou. A bylo to i kvůli tomu mému nezřízenému životu," přiznal Leoš Noha v pořadu Showtime. Zdravotní komplikace si prý ještě prohloubil svým nezřízeným stylem života. „Byly doby, kdy jsem snídal panáky, teď s nima holt zapíjím prášky, no," svěřil se.

Vrozenou vadu srdce zjistili herci někdy v padesáti letech. „Moje srdce údajně funguje na dvacet procent, takže mi voperovali defibrilátor. Kdybych se náhodou stopnul třeba teď nebo za chvíli, tak ono mě to zase šokem nakopne, takže jsem se stal prakticky nesmrtelným, teda doufám," vysvětlil Leoš Noha.

Jen dva týdny po operaci se vrací na jeviště. „Po operaci jsme si dal trošičku pauzu. Teď hraju v Ostravě Shakespearovské slavnosti. Poprvé jsem hrál divadlo a normálně jsem to udejchal, tak uvidíme," řekl s nadějí.

Leoš Noha je už dva roky na čekací listině pro transplantaci srdce. „Jsem v tom širším výběru. Ta fronta je dlouhá. To je jako na poště a já jsem ani nedostal číselnej pořadník, takže zatím jsem výhledově čekatel," prozradil v reportáži.

Obavy prý herec nemá. „Nějak z toho nejsem nervózní, takže si krátím čas lehkou prací," vysvětlil. „Já si to prostě nepřipouštím, kdybych si to připouštěl, tak už bych musel viset támhle na doubku," dodal.

Lékaři prý herci doporučili zvolnit, ale hlavně změnit životní styl. „Oni vědí, co jsem za blázna. Pan doktor mi řekl, že když budu chlastat tu kořalku, jak jsem to dělal doteď, tak prostě chcípnu," řekl otevřeně Leoš.

Kardiochirurg Jan Pirk: Přednost mají urgentní pacienti

Kardiochirurg Jan Pirk vysvětlil, v jakém pořadníku se Leoš Noha nachází. „Jsou dvě pořadí. Je takzvané normální pořadí a je urgentní pořadí. Pacient v urgentním pořadí musí třeba ležet v nemocnici. Když se objeví dárce, tak přednost mají vždy urgentní pacienti. Teprve když příjemce neodpovídá krevní skupině a váhové kategorii, tak přijde na řadu normální pořadí."

V České republice jsou podle jeho slov dvě transplantační centra. „Je to IKEM a Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. U nás v IKEMu se ta čekací listina pohybuje kolem šedesáti pacientů a v Brně je to kolem třiceti pacientů, takže je to do stovky," dodal.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 6. 2023

Po emocionální spoušti, kterou jste prošli v posledních týdnech, bude období začínající dnešním dnem docela uklidňující. Těchto hladších a klidnějších vod můžete využít ke znovunalezení citové harmonie a zlepšení rovnováhy svého energetického toku. Navíc, Berani, pokud vaše fyzické zdraví není zcela odpovídající, nadcházející týdny by vám měly poskytnout příležitost k odpočinku a regeneraci.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.