Celebrity

12. března 2021 08:00

Petra Kloidová

Libuše Švormová ze Slunečné: Štěstí našla až před padesátkou u mladšího manžela

Herečka Libuše Švormová, kterou diváci momentálně mohou vídat v seriálu Slunečná, to v soukromém životě neměla jednoduché. Ve čtyřiadvaceti letech se zamilovala do ženatého muže, o devět let staršího renomovaného scenáristy Jana Otčenáška.

Seznámili se v divadle. „Přijel se podívat na premiéru. Hráli jsme dramatizaci jeho novely Romeo, Julie a tma. Prý jsem ho zaujala na první pohled. Mně se také moc líbil, ale zpočátku jsem měla dost velké zábrany, neboť byl ženatý. Ale jak se říká, citům se poručit nedá. Naše láska vzkvétala,“ popsala herečka.

Přestože jejich vztah trval dlouhých devatenáct let, nikdy se nedočkala toho, že by se rozvedl a vzal si ji za manželku. Musela se smířit s tím, že bude pouze ta „druhá“. „Jan se svou ženou nežil, ale rozvést se nechtěl. Já ho k tomu nikdy nenutila, nedávala mu nůž na krk, nedělala kvůli tomu scény. Jeho rozhodnutí jsem respektovala,“ prozradila.

Po smrti životní lásky přišel nečekaně osud s další

Švormová mu darovala nejlepší léta života, vzdala se naděje mít děti, které už Otčenášek se svou manželkou měl a další si nepřál. Ale nelituje toho. Když v pouhých čtyřiapadesáti letech zemřel na rakovinu plic, byl to pro ni šok, z kterého se dlouho vzpamatovávala. „S tou zákeřnou nemocí bojoval dva roky. Bylo to velmi smutné, bolestné období. Nikomu bych to nepřála,“ uvedla herečka.

Najednou zůstala sama a na nový vztah neměla pomyšlení. Byla přesvědčená, že už žádná další láska nepřijde. Nakonec ale zafungoval osud. „Když jsem měla volno, hodně času jsem trávila se svou sestrou. Jednou jsme si vyrazily na Šumavu na dovolenou. Měly jsme být ubytované v Srní, jenže tam přijela nějaká velká skupina lidí, tak nás přesunuli do Železné Rudy. A tam mně do cesty vstoupil muž, který mě okouzlil. Pracoval v jednom penzionu jako číšník. Nikoho jsem nehledala, prostě mě to najednou potkalo. Byla to naprostá náhoda. Člověk může dojít ke štěstí jakkoliv, možná když to čeká ze všeho nejméně,“ vylíčila Libuše.

Z toho, že byl o osmnáct let mladší, si těžkou hlavu nedělala. „Zpočátku jsem to brala spíše jako takovou letní romanci, raději jsem od toho nic neočekávala. Jenže náš vztah byl čím dál tím krásnější. Myslela jsem si, že už něco takového nikdy nezažiju. O věkovém rozdílu to vůbec není. Buď si ti dva lidé rozumí, nebo ne,“ míní Libuše Švormová.

Mladší manžel je její druhá půlka

A pak nastalo to, v co už nedoufala. Láska ze Šumavy ji požádala o ruku! Když před ní klekl s prstýnkem v ruce, dojatě odpověděla: Ano! Když se brali, bylo jí sedmačtyřicet. „Na rozdíl od Jana (Otčenáška, pozn. redakce) trval na tom, že svatba musí být. Přiznávám, že jsem se trochu bála, aby to nepůsobilo komicky, ale nebudu popírat, velmi mě to potěšilo,“ přiblížila herečka.

A nutno dodat, že to byl šťastný životní krok. Jsou spolu dodnes, brzy oslaví čtyřicáté výročí a manželství mají doslova idylické. „Můj muž je druhá půlka mé bytosti, život bez něj si vůbec nedovedu představit. On je můj hlavní zdroj energie. Všechno za mě doma dělá. Nakupuje, uklízí, skvěle vaří. Vstup do kuchyně mám zakázaný, ale takovou diskriminaci mi mnoho žen závidí. Prostě jsem si uměla vybrat,“ poznamenala s úsměvem herečka ze Slunečné.

Žijí jeden pro druhého, milují výlety a turistiku a ke štěstí jim nic nechybí. Toho, že se nikdy nestala matkou, nelituje. „Všechno je tak, jak má být, člověk už to stejně nezmění. Na děti jsou různé názory. Na jednu stranu je prima je mít a jsou radostí našeho života. Znám ale i případy, kdy se jedinci z dobrých rodin tak zvrhli, že rodiče prožívali hotové zoufalství,“ uzavřela herečka.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 5. 2024

Zpoždění při přijímání sdělení ze vzdáleného místa by se dnes mohlo ukázat jako frustrující, Berani. Možná se těšíte na dovolenou, ale povinnosti, které se náhle objeví, by mohly cestu odložit. Pravděpodobně to nebude nutné, ale je třeba udělat úpravy, abyste mohli dělat to, co chcete, a zároveň plnit své povinnosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.