Celebrity

11. října 2021 06:05

David Laštovka

Miroslav Táborský úspěšně překonal rakovinu. Pod lékařským dohledem bude ještě pár let

Hvězdy nad hlavou (7) - upoutávka

Před sedmi lety herci Miroslavu Táborskému lékaři oznámili zdrcující zprávu, že trpí rakovinou tlustého střeva. Vzhledem k tomu, že mu předtím nic nebylo a nepozoroval na sobě žádné příznaky, byl to pro něj šok. Jak se se zákeřnou nemocí vyrovnával a co mu zachránilo život? 

Rakovinu u Miroslava Táborského lékaři objevili zcela náhodou. Herec si šel zastřílet na střelnici, kde málem ohluchl. Zašel na ušní, kde mu udělali kompletní prohlídku, která ji odhalila. „Říká se, že to je dědičné, ale zrovna touto formou rakoviny u nás v rodině nikdo netrpěl. Slyšel jsem, že ji může způsobit i stres a přepracování. Jenže zrovna tomu se v herectví těžko vyhnete,“ svěřil se Miroslav Táborský v rozhovoru pro týdeník Téma.

Diagnóza vyděsila nejen jeho, ale i celou rodinu a kolegy v divadle. „Všichni se najednou šli nechat vyšetřit. Říkali mi: „Žiješ docela zdravě ve srovnání s námi a teď tohle...“ Přijít včas znamená mnohem vyšší šance na vyléčení,“ uvedl herec.

Pod lékařským dohledem

Ze své vlastní zkušenosti dobře ví, o čem mluví. Také u něj bylo všechno podchyceno včas a nádor, který naštěstí nebyl zhoubný, byl vyoperován. „Ani jsem nemusel chodit na chemoterapie,“ oddechl si Táborský. Od té doby může dělat všechno tak jako dřív a ani v jídle se nijak omezovat nemusí. „Jím úplně normálně. Neexistuje studie, která by prokazovala, že rakovinu způsobuje jedna věc,“ míní herec. Zároveň ale přiznal, že pod stálým lékařským dohledem bude ještě nějaký čas. „Jezdím na kole a své výsledky pak posílám svému panu doktorovi, který je s nimi velmi spokojený. Hlídat mě prý bude ale ještě deset let,“ přiznal v roce 2014, tedy krátce poté, co nemoc úspěšně překonal.

Před vojnou utekl na pedagogickou školu

Málo se ví, že se jeho život mohl ubírat jiný směrem. Měl našlápnuto stát se profesionálním plavcem, pak mu ale odešla záda a se sportovní kariérou byl konec. Živit se mohl také jako učitel fyziky. Vystudoval totiž pedagogickou školu. „Hrozily mi dva roky vojny, tak jsem šel na obor, kam jsem předpokládal, že se dostanu. Jednak jsem měl fyziku ve větší míře už na střední a za druhé měla naše rodina kádrový škraloup a tehdy bylo pro takové děti těžší se dostat na humanitní obory, tak jsem si moc nemohl vybírat. Myslel jsem, že se na pedagogickou fakultu jdu uklidit, jenže jsem vydržel až do státnic. Pátý ročník jsem dodělával dálkově,“ prozradil Miroslav.

Nakonec však u něj zvítězila láska k divadlu. Na DAMU se ovšem dostal až na čtvrtý pokus. Je zkrátka vidět, že je bojovník, který se nikdy předem nevzdává a jde si za svým snem. „Jsem tak trochu paličák. Bez toho to ale nejde v žádném oboru, pokud máte něčeho dosáhnout. Tím nemyslím nějaká hodnocení a medaile, ale především spokojenost s výsledkem a zážitek z něj,“ uzavřel skromně herec, kterého nyní můžeme pravidelně vídat v seriálu TV Prima Hvězdy nad hlavou.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 7. 2024

Berani, dnes se můžete dozvědět o příležitostech, jak zvýšit svůj příjem, ať už v současném zaměstnání, v novém zaměstnání, nebo třeba prostřednictvím vlastního projektu. K tomuto cíli můžete nasměrovat velké množství energie a inspirace. Ostatní se mohou chtít zapojit a pomoci vám. Pravděpodobně se budete cítit plní energie a optimismu. To může fungovat při přitahování stále nových příležitostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.