zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pavel Šporcl zlomil housle za milion! Nakonec se ukázalo, že to bylo dobře

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Lenka Nováková , Vydáno: 16.09.2021
Český houslista Pavel Šporcl se zapsal v české společnosti jako moderní hudebník, který nosí šátek. V poslední době se ale ukazuje s atypickými modrými houslemi. Čím jsou housle starší, tím lépe hrají, a tím jsou také dražší. Když Pavel Šporcl ty své upustil, bylo to jako by upustil vlastní dítě. Nakonec tahle katastrofa měla šťastný konec.

reklama

Během začátků své kariéry se Pavel Šporcl proslavil nošením barevných šátků na hlavě, aby mladým lidem přiblížil vážnou hudbu. To se mu také podařilo, šátek si s ním lidé spojují doteď, ačkoliv ho už patnáct let nenosí. Pokrývku hlavy ale vyměnil za další moderní detail. Hudebník si nechal českým houslařem Janem Špidlenem vytvořit své pověstné atypické modré housle. Hodnota krásného nástroje přesáhla několik set tisíc korun, dnes má cenu více jak milion korun.

Pavel Šporcl se svými proslulými modrými houslemi
Autor: profimedia Pavel Šporcl se svými proslulými modrými houslemi

Jako kdyby mi spadlo dítě, vzpomíná na pád houslí Šporcl

Šporcl si housle nechal vyrobit před šestnácti lety na míru a od té doby je nedá z ruky. Jednou mu ale z rukou vypadly a málem přišel o zdroj obživy. „Spadl jsem s houslemi. Měl jsem generálku ve Velkých Bílovicích v kulturáku. Neskutečně tam vyleštili podlahu a schody. Stoupl jsem na první schod a spadl jsem, třískl jsem s houslemi o zem, ty odlétly. Kamarád mi je donesl a já jsem viděl, že jsou netknuté, i když jsem jejich krk pořád držel v ruce,“ vzpomínal Pavel Šporcl na nehodu z roku 2011 v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Pavel Šporcl v pořadu 7 pádů Honzy Dědka
Autor: profimedia Pavel Šporcl v pořadu 7 pádů Honzy Dědka

Jak se ale nakonec ukázalo, oddělený krk houslí od korpusu nebyl fatálním zraněním. „Ony se kupodivu po tom pádu ještě vylepšily. Ale už bych to nechtěl nikdy zažít, bylo to, jako kdyby mi spadlo dítě,“ přiznal Šporcl.

Život v New Yorku byl nejtěžší a nejkrásnější zkouškou

Studium v New Yorku bylo pro Pavla Šporcla jedna z nejdrsnějších a nejlepších zkušeností zároveň. Ačkoliv studoval prestižní hudební školu, během studií si musel vydělávat na živobytí hraním v metru.

Pavel Šporcl s manželkou Bárou a s dcerami
Autor: profimedia Pavel Šporcl s manželkou Bárou a s dcerami

„Studoval jsem v New Yorku na Juilliard School u svých idolů Itzhaka Perlmana a Dorothy DeLay, ale byl jsem jeden z nejchudších studentů. Pronajal jsem si jednu místnost v bytě, kde běhalo asi dvacet nekastrovaných koček. Nebylo to nic moc. Neměl jsem peníze, proto jsem chodil do metra, kde jsem hrál a vydělával. A vydělal jsem si za hodinu víc než 60 dolarů, což bylo víc než tehdejší průměrná hodinová mzda,“ prozradil na sebe houslový virtuóz Pavel Šporcl.

Zpěvák Richard Müller slaví 60 let.

Richard Müller otevřeně o drogách a vztahu s otcem: Mlátil mě tak, že jsem se i počůral

reklama

Související témata: 7 pádů Honzy Dědka , 7 pádů Honzy Dědka , Pavel Šporcl

reklama

Přečtěte si také

reklama