Celebrity

16. září 2021 06:00

Petra Kloidová

Pavel Šporcl zlomil housle za milion! Nakonec se ukázalo, že to bylo dobře

7 pádů Honzy Dědka - Pavel Šporcl

Český houslista Pavel Šporcl se zapsal v české společnosti jako moderní hudebník, který nosí šátek. V poslední době se ale ukazuje s atypickými modrými houslemi. Čím jsou housle starší, tím lépe hrají, a tím jsou také dražší. Když Pavel Šporcl ty své upustil, bylo to jako by upustil vlastní dítě. Nakonec tahle katastrofa měla šťastný konec.

Během začátků své kariéry se Pavel Šporcl proslavil nošením barevných šátků na hlavě, aby mladým lidem přiblížil vážnou hudbu. To se mu také podařilo, šátek si s ním lidé spojují doteď, ačkoliv ho už patnáct let nenosí. Pokrývku hlavy ale vyměnil za další moderní detail. Hudebník si nechal českým houslařem Janem Špidlenem vytvořit své pověstné atypické modré housle. Hodnota krásného nástroje přesáhla několik set tisíc korun, dnes má cenu více jak milion korun.

Jako kdyby mi spadlo dítě, vzpomíná na pád houslí Šporcl

Šporcl si housle nechal vyrobit před šestnácti lety na míru a od té doby je nedá z ruky. Jednou mu ale z rukou vypadly a málem přišel o zdroj obživy. „Spadl jsem s houslemi. Měl jsem generálku ve Velkých Bílovicích v kulturáku. Neskutečně tam vyleštili podlahu a schody. Stoupl jsem na první schod a spadl jsem, třískl jsem s houslemi o zem, ty odlétly. Kamarád mi je donesl a já jsem viděl, že jsou netknuté, i když jsem jejich krk pořád držel v ruce,“ vzpomínal Pavel Šporcl na nehodu z roku 2011 v pořadu 7 pádů Honzy Dědka.

Jak se ale nakonec ukázalo, oddělený krk houslí od korpusu nebyl fatálním zraněním. „Ony se kupodivu po tom pádu ještě vylepšily. Ale už bych to nechtěl nikdy zažít, bylo to, jako kdyby mi spadlo dítě,“ přiznal Šporcl.

Život v New Yorku byl nejtěžší a nejkrásnější zkouškou

Studium v New Yorku bylo pro Pavla Šporcla jedna z nejdrsnějších a nejlepších zkušeností zároveň. Ačkoliv studoval prestižní hudební školu, během studií si musel vydělávat na živobytí hraním v metru.

„Studoval jsem v New Yorku na Juilliard School u svých idolů Itzhaka Perlmana a Dorothy DeLay, ale byl jsem jeden z nejchudších studentů. Pronajal jsem si jednu místnost v bytě, kde běhalo asi dvacet nekastrovaných koček. Nebylo to nic moc. Neměl jsem peníze, proto jsem chodil do metra, kde jsem hrál a vydělával. A vydělal jsem si za hodinu víc než 60 dolarů, což bylo víc než tehdejší průměrná hodinová mzda,“ prozradil na sebe houslový virtuóz Pavel Šporcl.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.