Celebrity

13. prosince 2021 06:10

Žaneta Dernerová

První slova vítězů Talentu 2021: Téma vyhlazení Lidic byl risk. Chtěli jsme vzdát obětem hold

Nový den- Diamonds

Ani více než den po vítězství nepřestávají být dojatí a dělá jim problém o své výhře a fantastickém vystoupení mluvit. Taneční skupina Diamonds oslnila diváky ve finále talentové show svým tanečním zpracováním nešťastného osudu Lidic. Proč si vybrali právě toto téma a jak hodnotí svůj úspěch?

Ohromné emoce z vítězství v talentové soutěži v nich stále rezonují. „Jsem perfekcionista, vidím každou chybičku, ale pro mě byly ty emoce natolik silné, že jsem asi poprvé v životě žádné chyby neviděl. Neskutečně se mi to líbilo,“ chválí své žáky trenér Diamonds Josef Golian, který se stále občas nemůže ubránit dojetí.

Po vyhlášení výsledků byl dle svých slov ještě asi tři hodiny v takovém šoku, že nemohl mluvit. Jejich taneční zpracování tragické události je skutečně nezapomenutelné. Jak Golian přiznává, vypálení Lidic bylo silné a kontroverzní téma. „A byl to velký risk,“ dodává trenér s tím, že se při vystoupení snažili o autenticitu a chtěli vzdát Lidicím hold.

Ačkoliv tím chtěli zejména v této složité situaci vyvolané světovou pandemií rovněž poukázat na to, že všechno se dá zvládnout, důvodů bylo více. „Jsou daleko větší a horší věci, než je covid. A jedna z nich jsou právě Lidice,“ přiblížil, proč si zvolili toto téma.

Diamonds uchvátili tanečním zpracováním tragédie z Lidic

Golian navíc připomenul, že příští rok tomu bude již 80 let od chvíle, kdy se němečtí nacisté v reakci na atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha rozhodli srovnat malou obec Lidice se zemí. Vesnici vypálili, budovy vyhodili do povětří. Většina mužů byla zastřelena přímo v Lidicích, lidické ženy odtrženy od svých dětí a poslány do koncentračního tábora Ravensbrück, kde více než polovina z nich zemřela. Přes osmdesát dětí bylo převezeno do vyhlazovacího tábora Chełmno, kde je nacisté zavraždili výfukovými plyny.

Právě o Pomníku dětským obětem války v Lidicích čítajícím osmdesát dva dětských podobizen mluvil i trenér skupiny Diamonds. Ačkoliv na složitou a náročnou choreografii tancovalo dvacet čtyři žáků, v jeden moment bylo dětí na jevišti hned třicet pět. Důvodem byla právě co největší autenticita onoho lidického památníku. Výhru jim přála i starostka obce Lidice.

„Jsme rádi a pyšní na to, že jsme mohli předat naším tanečním vystoupením ty pocity. Jak se tam děti na začátku radovaly, než došlo k útoku, a jak se pak bály,“ říká jedna z tanečnic. O tom, že se jim to podařilo bravurně, svědčí nejen diváci dojatí k slzám, ale i slova Marty Jandové z finálového večera: „Ty výrazy ve vašem obličeji, to, jaká tam byla zoufalost, bylo úplně nejlepší. A když umíte dát emoci tvář a nějaký výraz, tak je to tisíciprocentní,“ chválila je nalomeným hlasem Marta. Pokud jste fantastické vystoupení taneční skupiny Diamonds neviděli, máte možnost si ho pustit v archivu na iPrima.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.