Celebrity

10. ledna 2022 13:21

Milan Rozšafný

Smutná zpráva! Zemřel Dušan Klein, režisér legendárních Básníků

Zemřel Dušan Klein

Do filmového nebe odešla jedna z nejvýraznějších tváří českého filmu. O smrti režiséra legendární série o básnících informoval jeho syn David.

Ve věku 82 let zemřel v neděli 9. ledna známý český režisér Dušan Klein, tvůrce populární série Básníci s Pavlem Křížem a Davidem Matáskem. Smutnou zprávu potvrdil médiím jeho syn David. „Plánujeme jenom rozloučení v rodinném kruhu bez účasti veřejnosti, později dáme k dispozici kondolenční knihu,“ řekl ČTK David Klein.

Dušan Klein se narodil na Slovensku v roce 1939, kvůli židovskému původu strávil dětství v Terezíně. Po válce působil jako dětský herec, na FAMU později vystudoval režii. Svůj první film, drama Místenka bez návratu, natočil v roce 1964. Upozornil na sebe v 70. letech kdy se začal věnovat svým oblíbeným kriminálkám.

Největší úspěch však zaznamenal s oblíbenou sérií Básníci, která se dočkala celkem pěti dílů. První díl milostných trampot hlavního hrdiny Štěpánka s názvem Jak svět přichází o básníky spatřil světlo světa v roce 1982. Následovaly Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí naději (2004) a šest let starý snímek Jak básníci čekají na zázrak (2016), který nebyl pouze závěrečným dílem série, ale také Kleinovým posledním filmem. Z další jeho tvorby vyniká trpká satira Dobří holubi se vracejí či Případ mrtvého muže.

Sdílejte článek
Štítky smrt režisér Dušan Klein Básníci

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.