Celebrity

9. listopadu 2021 06:05

Jana Dítětová, babička z filmu S čerty nejsou žerty: Smůla na muže, alkohol a smutný konec

Před třiceti lety zemřela herečka Jana Dítětová, kterou nejvíce proslavila role babičky Petra Máchala v pohádce S čerty nejsou žerty. O muže nikdy neměla nouzi, ale se žádným jí láska nevydržela. Pokaždé ji opustili. Konec života byl pro ni velmi smutný a bolestný.

Poprvé se Jana Dítětová vdávala ve dvaceti letech, když si vzala o sedm let staršího režiséra a scenáristu Vladimíra Vlčka. Jejich manželství ale od začátku provázely problémy a brzy došlo k rozvodu. Vlček byl kovaný komunista, který ji přesvědčoval o svých ideálech. O to větším překvapením pak bylo, když po okupaci vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 emigroval do Francie.

Druhým manželem byl o čtyři roky mladší herec Josef Vinklář, s kterým se seznámila během angažmá v Realistickém divadle. I přesto, že se jim narodil syn Jakub, dnes uznávaný výtvarník a malíř, rozešli se po třech letech. Traduje se, že jednoho dne Vinklář z jejich bytu odešel v bačkorách a už se nikdy nevrátil. Už kvůli svému potomkovi však spolu vycházeli v dobrém a dál působili ve stejném divadle. „Jana byla mimořádná herečka a skvělý člověk. Hodně mi v životě pomohla,“ vzpomínal ve své autobiografické knize Vinklář.

Rozchod s Vinklářem nesla Jana Dítětová těžko

Herečka Ilona Svobodová, která oba zažila během svého prvního divadelního angažmá, ovšem prozradila, že Dítětová rozchod velmi těžce nesla. Jen to na sobě nedávala příliš znát. „Tam byla taková směs tvrdosti a lítosti. Cítila jsem, že i když s Pepou hrají v jednom divadle a syn Jakub sedí v šatně, že je jí líto, že už nejsou rodina. Ona se pak zašila někam do koutku, v sobě si to vyřešila, nadechla a jelo se dál. Bezmezně milovala syna, neměla nikoho bližšího. Kolikrát mi bylo líto, že jsem ji v klubu našla, i když nehrála. Prostě tam jen tak seděla. Co by dělala doma u televize, že? Nikdo ji tam nečekal,“ přiblížila v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.

Jana Dítětová měla na muže až neuvěřitelnou smůlu. Vážnou známost poté prožívala s psychiatrem Stanislavem Grofem. Když ale získal stipendium v USA, sbalil kufry a už se neukázal. Další její láskou byl holandský historik a nakladatel Hans Roty, s kterým dokonce přišla do jiného stavu. Sen o společném životě se ale opět rozplynul. Přítrž jejich lásce učinila srpnová okupace v roce 1968. Dítě si nakonec nechala vzít...

Přišla o zuby. Zabila ji rakovina hrtanu

Mezi její milence patřil světoznámý ruský houslista David Oistrach, který byl ovšem ženatý. Dlouhá léta si spolu posílali psaníčka, když měl koncert v Čechách, tajně se scházeli v hotelu. Když slavný virtuóz během svého turné v holandském Amsterdamu náhle zemřel, byl to pro ni velký šok.

Konec jejího života byl smutný a bolestný. Jako řada jiných slavných hereček ani ona neuměla stárnout a upnula se k alkoholu. Nutno ovšem dodat, že pila výhradně sama doma, na veřejnosti ji opilou nikdo nikdy neviděl. Těžko se vyrovnávala i se zdravotními problémy, které postupně přicházely. Trpěla bolestmi kyčlí, šedým zákalem nebo paradentózou, kvůli které přišla o všechny zuby. Lékaři poté přehlédli, že má nádor v ústech. Když ho objevili, bylo už pozdě. I přes rychlou operaci jí život nezachránili. Jana Dítětová zemřela 9. listopadu v roce 1991 na stomatologické klinice v Praze. Příčinou byla rakovinu hrtanu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.