Celebrity

2. února 2024 19:43

David Laštovka

Tajemství Ladislava Mrkvičky. Jako milenec byl prý nepřekonatelný. Syn skončil ve vězení

Staříci - Upoutávka HbbTV

Legendární herec a dabér Ladislav Mrkvička by oslavil 85. narozeniny. Zemřel před třemi lety. Na odchod z pozemského světa však byl připraven. Dokonce měl jasno i v tom, jak by chtěl být oblečen do rakve. Poslední měsíce svého života však bohužel protrpěl. 

Milostný život Ladislava Mrkvičky byl velmi bouřlivý. Jeho milenkou byla například kolegyně Ivanka Devátá, s níž si začal v době, kdy se rozváděla s hercem Josefem Vinklářem. „S Láďou jsme měli nějaké představení a nějak došlo k tomu, že mi nabídl doprovod domů. Moc se mi líbil, a tak jsem vůbec neprotestovala. Před domem jsem ho pozvala na nevinnou kávu, ale jak už to tak bývá, ani na ni nedošlo,“ prozradila po letech s úsměvem Devátá. Láska to byla vášnivá. „Jako milovník byl nepřekonatelný a lituji každou ženu, která to s ním alespoň jednou neprožila,“ vyprávěla herečka. Románek trval zhruba rok. „Láďa byl jediným mužským na světě, který mi dal ve finále kopačky. A na to se také nezapomíná,“ dodala Devátá.

Pět dětí s různými ženami

Ladislav Mrkvička měl celkem pět dětí s různými ženami. Dvě z nich byly nemanželské. „První nemanželský syn Tom se narodil, když jsem byl na vojně. Teď žije v Belgii, kam emigrovala jeho matka, když byl malý.

Pak se ho ujali pěstouni, kteří si na mě našli spojení do Prahy, ještě za totality. Přijel jsem a od té doby jsme v kontaktu. S pomocí těch pěstounů Tom vystudoval architekturu. Je to bezvadný, všestranný kluk, perfektně hraje na klavír. S první manželkou jsem měl dva syny, s druhou manželkou jednoho. Přibližně, když se tvořili první dva synové, spadla do toho ještě nemanželská dcera. Odjakživa jsem pyšný že ji mám. Jmenuje se Týna Průchová a dostudovala na DAMU,“ svěřoval se herec během života v rozhovoru pro Lidové noviny.

Snad neskončím na vozíku, obával se

Ke konci života ho nesmírně těšilo, že se mu rodinné vztahy podařilo urovnat. „Musím říct, že mám veškerý svůj bordelovitý život před hrobem urovnaný. Ženy mají mezi sebou přátelské poměry, děti ze všech manželství se stýkají, všichni se znají a jejich životy se prolínají,“ dodal Mrkvička. Jen se svým druhorozeným synem Jakubem měl velké trápení. Propadl totiž tvrdým drogám a během své závislosti byl za krádež odsouzen ke dvanácti měsícům nepodmíněně. „To bude kaňka nadosmrti. Tam, kam chodil do školy, stál dealer, rozdával bonbony. On se toho chytil. Bylo mu třináct, čtrnáct. Naučil jsem se s tím, žít, ale je to těžký. Zvlášť, když ho člověk vidí v nepěkném stavu nebo třeba v absťáku. Ale myslím, že na něj mají dobrý vliv zbývající sourozenci,“ uvedl herec, který poslední roky života čelil velkým zdravotním problémům.

„Mám Parkinsonovu chorobu a také diagnózu polymyalgia rheumatica, což je podle mého neodborného hlediska zánět všech kloubů, šlach a svalů. Všechno mě tak bolí, že mě to až znehybnilo. Snad neskončím na vozíku,“ popisoval herec. Jak přiznával občas ho kvůli tomu přepadávaly deprese. Takové, že ztrácel i chuť do života. „Antidepresiva mě příšerně zmáhala, dostával jsem se do stavu otupělosti. S depresemi si hraji už tak deset, možná patnáct let a chvílemi to bylo až sebevražedné. Měl jsem stavy, že jsem nemohl vylézt z baráku, bál jsem se lidí, měl úzkosti,“ přibližoval Ladislav Mrkvička.

Skvělý film Staříci Ladislavu Mrkvičkovi vynesl cenu Thálie za vedlejší herecký výkon

Na odchod z pozemského světa byl připraven. Dokonce měl jasno i v tom, v čem by měl být oblečen do rakve. V ošuntělém kabátu a klobouku, který na sebe poprvé oblékl už v roce 1983 v rámci milované role z adaptace Hrabalovy novely Příliš hlučná samota v Divadle Na Zábradlí. „Chtěl bych ho obléknout jako kdysi Gérard Philipe kostým Cida,“ šokoval herec v pořadu České televize, která mapovala šedesát let zmíněného divadla.

Ladislav Mrkvička zemřel 27. prosince 2020 ve věku 81 let.

Ve vězení se ocitnul i velký parťák Mrkvičky z filmu Staříci herec Jiří Schmitzer:

ZDROJ: Lidové noviny; dokument ČT Divadlo Na zábradlí a archiv autora


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.