Celebrity

24. listopadu 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Vážně nemocný Alfréd Strejček, životní partner Jitky Molavcové, má 80. Jak jubileum slaví?

Český divadelní a filmový herec, moderátor a recitátor Alfréd Strejček, který už čtyři roky bojuje se vzácnou nemocí, kvůli níž ochrnul a neobejde se bez pomoci druhých, žije v sanatoriu, kde se mu dostává potřebné péče. Přestože mu lékaři nedávali šanci, svůj život si dokázal vybojovat. Oslavu svých kulatin hodlá pojmout jako velké poděkování.

Alfréd Strejček, muž s charismatickým hlasem, si sáhl až na pomyslné dno. Jsou to už čtyři roky, co si večer, tak jako obvykle, šel zaběhat, v noci ho začalo brnět a bolet celé tělo a ráno už nebyl schopen pohybu. Jak se následně ukázalo, jeho organismus napadl virus, lékaři mu sdělili, že trpí chorobou zvanou Guillain-Barrého syndrom (GB), což je závažné onemocnění postihující nervovou soustavu. V České republice se s touto nemocí léčí momentálně necelých sto lidí.

Když už se dostával z nejhoršího, přišla další rána. Nejdříve prodělal mozkovou mrtvici, embolii, zápal plic a nakonec těžký covid, který ho málem stál život. I přes všechny zdravotní problémy, které ho sužují, se s nelehkým osudem rve velmi statečně, neztrácí optimismus a má jediný cíl, znovu se postavit na nohy a vrátit se ke své milované práci. Každý den za odborné asistence pravidelně rehabilituje a z každého pokroku, který udělá, má obrovskou radost. „V průběhu této nemoci si čím dál více vážím zázraku života. Největší oporou mi je rodina, Jitka, přátelé, co za mnou chodí, i ti, co mi pozdrav posílají zprostředkovaně. I to mě naplňuje silou,“ svěřil se nám Alfréd Strejček.

První manželku mu zabila rakovina

Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu si oslavu životního jubilea nemohl zorganizovat sám, ale to za něj rádi a s láskou obstarali jeho nejbližší. „Pokud by se to mé výročí nemuselo připomínat a nemusel bych slavit, asi bych to anuloval, ale ono to úplně nelze. Bude tam několik věcí, na které se opravdu těším. Na mé narozeniny mi přijede zahrát Hradišťan. A kamarád Jirka Hlaváč organizuje cosi, o čem jako nemám vědět a má to být pro mě překvapením. Vím jen o termínu a o tom, že si tam mohu pozvat hosty. Pozvu tam všechny ty, kteří mně pomáhali a pomáhají. Protože chci poděkovat. Moje oslava osmdesátin bude jedno velké poděkování. Za život a za kamarádství,“ prozradil oslavenec, jehož nejslavnější filmovou rolí byla postava Plaváčka v pohádce Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Alfred Strejček neztrácí optimismus a má jediný cíl, znovu se postavit na nohy a vrátit se ke své milované práci.

Jeho hlavním tvůrčím počinem během života byl Vivat Comenius, pořad o J. A. Komenském, který se hrál v pěti jazykových mutacích ve více než třiceti zemích světa. Rozhlasový archiv obsahuje více než tisícovku pořadů, na kterých se podílel. Vyučoval také na Pražské konzervatoři jako profesor uměleckého přednesu a byl externím pedagogem rétoriky a komunikačních dovedností na Palackého univerzitě v Olomouci. Jeho manželkou byla atletka Jarmila Nygrýnová, která v roce 1999 zemřela na rakovinu. Má dvě milující dcery, které ho pravidelně navštěvují.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.