Zásadní momenty v životě Štaidla: Kvůli Bartošové se rozhádal s Gottem! Proč odešel z oslavy Bohdalové?

V životě hudebníka Ladislava Štaidla bylo mnoho zlomových okamžiků. Jeden z nich nastal, když se zamiloval do zpěvačky Ivety Bartošové. Své lásce věnoval veškerou péči a tehdejšího parťáka Karla Gotta tím trochu naštval. Nechtěl být až na druhém místě. Pikantních scének bylo v životě Ladislava Štaidla ale mnohem více. Proč se rozhádal s Darou Rolins? A z jakého důvodu odešel z oslavy Jiřiny Bohdalové?

Vydělával astronomické částky

Za jedno vystoupení za totality v západním Německu orchestr Ladislava Štaidla inkasoval v přepočtu zhruba 160 tisíc korun. Gottovi z toho šlo 70 procent, Štaidlovi 14 procent, saxofonistovi Felixovi Slováčkovi a klavíristovi Rudolfu Roklovi 5 procent, zbytek se rovným dílem dělil mezi ostatní členy souboru. „Já bral dva a půl procenta, což tehdy v těch mých začátcích bylo asi 250 západoněmeckých marek. V přepočtu nějakých 4 000 korun a to bylo velmi krásné. Štaidl to rozděloval velmi spravedlivě,“ zavzpomínal baskytarista kapely Ondřej Soukup. Jenom pro představu, průměrný měsíční plat činil 2 500 korun, a byly měsíce kdy Gott s Orchestrem Ladislava Štaidla zvládl v západním Německu odehrát i patnáct koncertů.

Rozkmotřil se s Gottem

Když se Štaidl v roce 1986 zamiloval do zpěvačky Ivety Bartošové, veškerou energii a péči věnoval jí. Skládal pro ni písničky, dělal jí manažera a domlouval kšefty. Stále ale přitom měl svůj orchestr, který doprovázel Karla Gotta. Svoji práci pro něj tak trochu zanedbával, což Mistr těžce nesl a měl mu to za zlé. Nemohl překousnout, že se najednou všechno točí jen kolem Ivety a on je až na druhé koleji. Hádky vedly až k uměleckému rozchodu a jejich cesty se rozešly. Štaidl brzy nato rozpustil kapelu a Gott pokračoval dál s novými hudebníky.

Fiasko na oslavě Jiřiny Bohdalové

Do společnosti v posledních letech chodil jen výjimečně, když ho ale herečka pozvala na oslavu svých 85. narozenin, neodmítl. Na mejdanu ale vydržel pouhých třicet minut. Pak znechuceně odešel. „Už jdu domů. Tam se najím za své a nebudu tam s ostatními čekat dlouhou frontu na chlebíčky,“ pronesl při odchodu.

Výměna peprných vzkazů s Darinou Rolins

Nikdy se netajil tím, že jeho milenkou byla i tehdy mladičká začínající zpěvačka Dara Rolins. Ve své knize Víno z hroznů popsal jejich románek následovně: „Velký milostný příběh jsem prožil s Darinkou Rolins v době, kdy jsem se přestal dělit o postel se svojí ženou. Nejdřív mě to děvčátko uhranulo obrovskou dávkou muzikálnosti, později také nečekanou sexualitou.“

Když se to zpěvačka dozvěděla, rozzuřila se a servítky si nebrala. „Vždyť byl pomalu důchodcem a já jen děvčátko, když – jak on tvrdí – se mnou prý spal. Brr... Nechápu, proč se tím chlubí,“ ohradila se.

Slavný hit Mží ti do vlasů měl zpívat Mistr

Tuto skladbu psal Ladislav Štaidl přímo pro Karla Gotta. Myslel si, že se mu skutečně vydařila a nemohl se dočkat toho, až mu ji přehraje. Jenže zpěvákovi se nelíbila a odmítl ji. „Řekl mi, že je to na něj příliš velký slaďák. Já byl ale přesvědčený, že je to dobré, tak jsem se zdravě nakrknul, nazpíval si ji sám a nakonec se z ní stal nejprodávanější singl roku. Karel pak za mnou přišel a říká mi: „Láďo, proč jsi ji nedal mě?“ Když jsem mu celou tu historii připomněl, chvíli se na mě nechápavě díval a pak pronesl jakoby nic: „No vidíš, já ti hned říkal, že kdybych to zpíval já, nebylo by to ono. A měl jsem pravdu. To byl celý on,“ zavzpomínal s úsměvem Štaidl.

Po revoluci vytáhl z bryndy kamaráda

Když režisér Jiří Adamec počátkem devadesátých let potřeboval akutně koupit dům, ale neměl na něj dostatek peněz, Štaidl se mu nabídl, že mu půjčí a to bezúročně. „Měl jsem tehdy mezi kamarády mnoho movitých lidí, ale on jediný mi sám od sebe podal pomocnou ruku. Jen tak, z přátelství. A nic za to nechtěl, nebyl to obchod, kdy skladatel půjčí režisérovi a očekává za to nabídku na lukrativní práci. Vděčím mu za mnohé,“ svěřil se Adamec.

S Petrem Jandou už se usmířit nestačili

Znali se spolu od mládí a stali se dobrými přáteli. Jejich kamarádství však dostalo trhliny, když frontman skupiny Olympic slavil své sedmdesáté narozeniny. „Přestože jsem ho pozval, nepřišel, což mě docela mrzelo. Zlobil jsem se na něj a nepohodli jsme se. Posledních sedm let jsme se vůbec neviděli. Přitom dříve jsme se setkávali pravidelně. Celý poslední rok jsem si říkal, že mu musím zavolat, popovídat si a navázat na naše staré dobré vztahy. Bohužel jsem nepatřil k těm vyvoleným, kteří se k němu dokázali dovolat. Vždycky se mi tam objevilo, že tohle číslo nemá oprávnění, abych telefonoval,“ povzdechl si Janda.

Jedenáct let nevěry s Jitkou Zelenkovou

Čtrnáct let byla vokalistkou v jeho orchestru a bezhlavě se do něj zamilovala. Přestože byl ženatý, udržovali spolu poměr. „Neznám žádného chlapa, který by udržoval jedenáct let vztah se ženskou, kterou by neměl rád. To je vyloučené. Moje city byly ovšem silnější,“ svěřila se zpěvačka. Dobře věděla, že v jeho životě není jedinou milenkou. Souběžně s ní prý udržoval další vztahy. Všechny ostatní ale byly pouze krátkodobé. „On měl vedle mě a své zákonité manželky ještě jiné ženy. Vedle něj jsem také měla ještě jiné chlapy, ale z mé strany to byl vždycky jenom takový truc provázený výčitkami. Tyto trucpodniky žádné ženě nedoporučuji, pokaždé to hodně bolí,“ uvedla Zelenková. Rozešli se až v době, kdy Štaidl poznal Ivetu Bartošovou. „Chtěl, abych vystupovala v trojici společně s ní a jejím tehdejším přítelem Michalem Penkem. V tom týmu bych se necítila dobře a proto jsem odešla. Rozešli jsme se jak pracovně, tak soukromě,“ dodala.

O smrti měl jasno

Když mu před pěti lety jeho velký kamarád František Ringo Čech ve svém pořadu položil nevinnou otázku, zda-li má nějaký nesplněný sen, co by mu udělalo radost, od Ladislava Štaidla se mu dostalo šokující odpovědi. „Největší radost bych měl, bude to znít velice morbidně a nihilisticky, kdybych umřel ve spánku. Nic jiného nepotřebuju, nezajímá mě nic jiného,“ pronesl doslova hudebník.

Překonal rakovinu

S nemocemi si během života vytrpěl své. Před dvaceti roky mu v krku našli onkopapilární karcinom a prodělal léčbu rakoviny. Několik let se také léčil s ledvinami. Všechny zdravotní problémy ale dokázal překonat. Touhu žít měl obrovskou. Velmi se o sebe staral, chodil na pravidelné lékařské prohlídky, snažil se jíst zdravě a když se jednu dobu začal zadýchávat, naordinoval si procházky. Navíc se obklopil špičkovými doktory, z kterých se časem stali jeho nejlepší kamarádi. A když bylo potřeba, všechno s nimi konzultoval. Byl v těch nejlepších rukou. Bohužel ani to mu život nezachránilo.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 2. 2024

Nečekaná konverzace se současným nebo potenciálním milostným partnerem by mohla skončit odhalením mnoha vašich nejhlubších citů, Berani. Tento rozhovor se může týkat stavu vašeho vztahu jen nepřímo, ale dozvíte se o sobě navzájem mnoho informací, které by vás mohly přimět vážně zvážit, zda chcete ve vztahu pokračovat. Všechna znamení však naznačují, že se vztah může mírně změnit, ale bude pokračovat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.