zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Zemřel legendární cestovatel Miroslav Zikmund, parťák Hanzelky. Fotil i prezidenta Beneše

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

kog , Vydáno: 02.12.2021
Zemřel fenomenální cestovatel, fotograf, spisovatel a publicista Miroslav Zikmund. Bylo mu úctyhodných 102 let. Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou se stali cestovatelskými legendami, jejichž zážitky z cest znají miliony lidí na celém světě. Dvojici spojilo 111 tisíc najetých kilometrů, na nichž strávili celkem devět let. Jací byli ve skutečnosti? A jak na Miroslava Zikmunda vzpomíná režisér dokumentu Petr Horký?

reklama

Miroslav Zikmund byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky, 14. února 1919 v Plzni. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti“. Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty i lovci lebek. Seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Dožil se nástupu demokracie. 

Zikmund byl také překladatelem pro americké a ruské armády, když se setkaly při osvobozování u Plzně. Osobně se účastnil soudu s K. H. Frankem, a dokonce i fotil inauguraci prezidenta Beneše. Jako chlapec snil o tom, že bude soudním stenografem, ale jeho prvním zaměstnáním byl poražeč na jatkách. Přečtěte si celý životopis Miroslava Zikmunda.

Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund. Slavného českého cestovatele nezastavila válka ani komunisté

Zikmundovo krédo znělo: Život je přesný součet náhod

S Jiřím Hanzelkou se seznámil na Vysoké obchodní škole. První plány na cestu kolem světa začali spřádat již v roce 1938, válka jim je ale načas odsunula. V přípravách na cestu však neustali, učili se jazyky, Zikmund jich nakonec ovládl osm, Hanzelka čtyři. 

O svých cestách, při nichž objeli celou zeměkouli, napsali Hanzelka se Zikmundem dvacítku knih a natočili řadu dokumentárních filmů, včetně čtyř celovečerních. Nikde ale příliš nemluvili o svém soukromí. 

Dokument Století Miroslava Zikmunda cestovatele představil v nových souvislostech – prostřednictvím velkého chlapského přátelství, pohledem do soukromých až intimních sfér obou mužů, pohledem na jejich rodiny, přátele a nepřátele i pohledem na jejich chyby i omyly.

„Jak jsem za těch sedmnáct let postupně poznával Miroslava Zikmunda jako člověka, jako chlapa, kterému se líbí ženy, ocení dobré víno nebo kvalitní valašskou slivovici, stále více jsem si uvědomoval, že jsem viděl řadu filmů o fenoménu Zikmund a Hanzelka, mnohé byly dokonce velice oslavné, ale žádný z nich vlastně neukazoval, co to bylo za chlapy,“ řekl režisér Petr Horký.

Podívejte se na film o filmu Století Miroslava Zikmunda

Režiséra hlavně zajímalo, co je jejich vášeň a cestovatelské nadšení stálo. „Jak na tom byli s rodinami, s penězi, s dětmi, prostě s klasickými lidskými situacemi… A mojí nadějí bylo, že by se to naše dlouholeté – troufnu si říci přátelství – mohlo zhodnotit právě tak, aby vznikl film ne o fenoménu Zikmund a Hanzelka, ale o nich jako o lidech se všemi lidskými rysy – bolestmi, úspěchy i selháními,“ dodal Horký.

Miroslav Zikmund mluvil osmi cizími jazyky

Běžní Rusové jsou zřejmě nejhodnější lidé na světě, tvrdil Miroslav Zikmund

reklama

Související témata: Miroslav Zikmund , Jiří Hanzelka , cestovatelé

reklama

Přečtěte si také

reklama