Celebrity

31. července 2021 06:00

Gabriela Kolinová

Herce Vladimíra Marka našli mrtvého v posteli. Nejhezčí lucifer, vzpomínají kolegové

V nedožitých sedmdesáti letech zemřel divadelní, muzikálový a televizní herec Vladimír Marek. Nikdy netoužil po velké roli, on tu svou hrál celý život. Proslavil se zejména v muzikálech Cabaret, Johanka z Arku, Excalibur nebo Kvaska. Působil v divadle Drak a v Divadle Na zábradlí. Jak na něj vzpomínají kolegové herci?

Ostře řezaná tvář a uhrančivý pohled, to byly typické rysy herce Vladimíra Marka. Prošel si alkoholovým i drogovým obdobím, trpěl maniodepresemi, ale na nohou ho drželo herectví. Pro výjimečný talent byl přijat na DAMU i bez maturity. Nezapomenutelný je jeho mafiánský boss Pexeso v Perníkové věži nebo manažer Pavola Habery ve Fontáně pre Zuzanu 2. Výrazné postavy ztvárnil i v muzikálech Cabaret, Johanka z Arku, Excalibur nebo Kvaska.

Bojoval s rakovinou a ochrnutou rukou

Vladimír Marek bojoval nejen s rakovinou, ale i s následky úrazu. Před pěti lety si před premiérou na Pražském hradě vykloubil levé rameno a při operaci se zjistilo, že má trvale poškozený ramenní nervový svazek, ruka ochrnula a znetvořila se. S herectvím byl definitivní konec. Vladimír se vrátil ke svým milovaným loutkám a v 67 letech vydal první básnickou sbírku. Na jejím křtu ho naposledy potkal i jeho kamarád, operní pěvec Radek Krejčí. Poslední roky už nevycházel z podkrovního bytu na Novém Městě a s okolím komunikoval jen prostřednictvím sociálních sítí. když o sobě nedal týden vědět, začalo to být jeho přátelům podezřelé. Proto nechali byt otevřít hasiči. „Našli jsme ho tam už bez známek života. Ležel v posteli,“ prozradil v pořadu Showtime kamarád, operní pěvec Radek Krejčí. „Určitě neumřel včera, ale tak dva tři dny předtím,“ dodal. Blížící se sedmdesátka se mu vůbec nelíbila, tahle číslovka týkající se věku mu nebyla vůbec sympatická. Že osud nebo snad souhra náhod zařídí, aby se ho nedožil, netušil nikdo. „Tělo se rozhodlo, že mi vrátí všechno, čím jsem ho za svého bujného života trápil. Já nějak tušil, že to tak bude,“ říkával smířeně.

Vladimír Marek? Pod slupkou byl citlivý a něžný člověk

A jak na něj vzpomínají kamarádi a kolegové? „Pod slupkou byl něžný a citlivý člověk. A velký kumštýř, divadelník,“ řekl Radek Krejčí. Podle komika Petra Čtvrtníčka je škoda, že si Vladimír nezahrál charakterní kladné postavy. „Ty milovníky a tatínky... Protože s jeho ostře řezaným ksichtem a očima démona, tomu by hodného strejčka nikdo nevěřil. Vlastně to byl nejhezčí lucifer s modrýma očima,“ zavzpomínal pro pořad Showtime. Další vzpomínky herců a kamarádů najdete v úvodním videu.

Vladimír Marek se narodil 6. srpna roku 1951 v Praze. Později vystudoval loutkoherectví na Divadelní fakultě Akademie múzických umění (DAMU). V letech 1973 až 1991 hrál v královéhradeckém Divadle Drak. Od roku 1991 byl členem souboru Divadla Na zábradlí (hrál například v představeních Strýček Váňa, Ředitelé, Platonov je darebák). Často připravoval i vlastní inscenace. Z televizních obrazovek si ho diváci pamatují především díky muzikálu Kvaska z roku 2007, ve kterém si zahrál mimo jiné se zpěvačkou Lucií Vondráčkovou. Posledním Markovým snímkem byla Zádušní oběť z roku 2017.

Sdílejte článek
Štítky smrt muzikál herec Pavol Habera Vladimír Marek Lucifer Divadelní fakulta Akademie múzických umění Divadlo Na zábradlí Jana z Arku Excalibur Radek Krejčí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.