Celebrity

23. března 2021 14:17

Gabriela Kolinová

Zemřela Hana Hegerová. Připomeňte si královnu českého šansonu na fotkách

Hudební svět přišel o královnu českého šansonu. Ve věku 89 let zemřela zpěvačka a herečka Hana Hegerová. Poslední dobou už nekoncertovala a neobjevovala se ani na veřejnosti. Byla hospitalizovaná v Nemocnici Na Homolce, kde se léčila se zdravotními problémy.

Smutnou zprávu přinesl server Blesk.cz a potvrdil ji přítel Hegerové, vydavatel Tomáš Padevět. Zpěvačka měla vážné zdravotní potíže a v posledních dnech musela podstupovat dialýzu.

Hegerová se s vážnými zdravotní komplikacemi potýkala už delší dobu. Na veřejnosti se pohybovala jen s pomocí berlí. A právě kvůli zhoršujícímu se zdraví před devíti lety ukončila kariéru (to ji bylo osmdesát let). Svou hudební dráhu uzavřela veleúspěšným albem Mlýnské kolo v srdci mém.

ČTĚTE TAKÉ: Zpěvačka Hana Hegerová měla závažné zdravotní problémy

Piaf z Prahy a šansoniérka se slovanskou duší

Hana Hegerová, vlastním jménem Carmen Mária Štefánia (Beatrix) Farkašová-Čelková, byla známá jako nekorunovaná královna šansonu. Zahraniční kritici ji nazývají Piaf z Prahy nebo také šansoniérkou se slovanskou duší.

Životní tragédie a neštěstí v lásce

Její život poznamenalo několik životních tragédií. Kvůli nedomykavosti srdeční chlopně se nemohla věnovat milovanému baletu. A tak se prosadila jako zpěvačka. A uspěla. V Československu ve svém oboru neměla žádnou srovnatelnou konkurenci. Široké publikum i odbornou kritiku zaujala především schopností dramaticky interpretovat text. Velké uznání sklidila i v cizině, hlavně v německy mluvících zemích.

A zapůsobila i ve světě filmu a divadla. První hereckou zkušenost získala ve filmu režiséra Jiřího Krejčíka Frona z roku 1954. Začátkem 60. let odešla do Semaforu, kde dostala roli v muzikálu Kdyby tisíc klarinetů.

ČTĚTE VÍCE: Odešla velká osobnost, zapalte všichni svíčku. Na Hegerovou vzpomíná Margita a další

V roce 2002 obdržela z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. O jedenáct let později, v dubnu 2013, byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

V lásce ale štěstí moc neměla. Nevyšlo jí manželství s režisérem Daliborem Hegerem, se kterým měla syna Matúše. Ten ve svých šedesáti letech zemřel. Nečekaně zahynula i její druhá životní láska, režisér Ján Roháč, a dítě, které s ním čekala, bohužel potratila.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 6. 2023

Berani, pokud máte vazby na nějakou terapeutickou profesi, můžete dnes učinit zvláštní objev týkající se zdravotnictví. Tento objev nenajdete v žádné knize nebo metodice, kterou se běžně řídíte. Emoce nejsou tak slepé, jak by si racionální společnost přála! Někdy nás vedou po cestě k poznání. To je dnešní případ.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.