Zdraví a nemoci

11. listopadu 2022 10:15

Komerční sdělení

Český zdravotnický prostředek s umělou inteligencí Aireen zachraňuje diabetikům zrak

Problémy se zrakem jsou poměrně rozšířeným neduhem. Jsou spojeny nejen s pokročilým věkem, ale také s řadou civilizačních onemocnění, jako je diabetes, který má diagnostikovaný skoro každý desátý Čech.

Diabetici bohužel mohou trpět diabetickou retinopatií, a ta někdy končí i slepotou. Při diabetické retinopatii v důsledku špatně kompenzované cukrovky způsobuje vysoká hladina cukru v krvi ucpání a poškození drobných cév, kterými je sítnice protkána, a dochází tak k poruše jejího prokrvení. Pokud k tomu dojde, je zásadní retinopatii diagnostikovat co nejdříve. Proto je důležité, aby diabetici nezanedbávali pravidelná vyšetření u oftalmologa. Přesto na ně podle statistik nechodí asi 40 % z nich. Častým důvodem je podceňování rizik retinopatie, ale třeba i dlouhé čekací lhůty na vyšetření. Některé lidi může odrazovat i obava z nepříjemného vyšetření a nutnost rozkopávání očí. Právě pro ty je ale dobrou zprávou, že do zdravotnictví čím dál více promlouvají moderní technologie.

Medicína se neustále vyvíjí, a s ní i to, jak vypadá běžná návštěva lékaře. Zatímco před lety nás praktik při předepsáním antibiotik posílal do laboratoře kvůli odběru krve, dnes už je schopen si zkontrolovat hodnotu CRP sám přímo v ordinaci. Stejně se mění i vybavení běžné lékařské praxe – počítače jsou samozřejmostí a čím dál více přichází ke slovu i umělá inteligence.

První český registrovaný zdravotnický prostředek s umělou inteligencí má ženské jméno Aireen®. „Nejde o žádného robota, ale o velmi chytrý software. Ten dokáže z pouhé fotky oka diagnostikovat diabetickou retinopatii. Využívá toho, že lidské oko je jediným místem v lidském těle, kde je možné vidět cévy. A právě jejich zkoumání Aireen® pomůže odhalit, jestli jsou přítomné znaky retinopatie,“ vysvětluje zakladatel Aireen® David Navrátil.

Vyšetření Aireen® je rychlé, zcela bezbolestné a komfortní. Po něm může pacient běžně pokračovat ve svém dni. Navíc vyšetření hradí diabetikům pojišťovna.

Umělá technologie pomáhá pacientům ušetřit čas a vyhnout se nepohodlí, lékařům zase uvolní kapacitu. Vekou výhodou je včasná diagnostika, která významně zvyšuje úspěšnou léčbu a snižuje rizika vážných komplikací spojených s diabetickou retinopatií.

Sdílejte článek
Štítky umělá inteligence diabetická retinopatie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 7. 2024

Berani, dnes se můžete dozvědět o příležitostech, jak zvýšit svůj příjem, ať už v současném zaměstnání, v novém zaměstnání, nebo třeba prostřednictvím vlastního projektu. K tomuto cíli můžete nasměrovat velké množství energie a inspirace. Ostatní se mohou chtít zapojit a pomoci vám. Pravděpodobně se budete cítit plní energie a optimismu. To může fungovat při přitahování stále nových příležitostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.