Cestování a dovolená

24. července 2021 05:45

Anna Kopečková

Cestování v těhotenství není tabu ani v době covidové. Na co si dát pozor?

Těhotenství není nemoc, proto není důvod k tomu, aby si nastávající maminky s partnerem nemohly dovolit poslední dovolenou ve dvou. I přesto je obzvlášť v současné pandemické době důležité, aby těhotné ženy dodržovaly určitá pravidla a nedošlo tak k ohrožení zdraví jejich nebo miminka. Na co nesmí budoucí maminky zapomínat a čemu se raději vyhnout?

Podle lékařů je nejbezpečnější období pro cestování těhotných žen druhý trimestr, přesněji mezi 18. a 24. týdnem těhotenství. Jedná se o dobu, kdy už z velké části odezněly těhotenské nevolnosti a zároveň se snižuje riziko potratu. Kromě toho si maminka na svou novou životní roli začíná pomalu zvykat a v pohybu ji ještě neomezuje větší bříško. Náročnějším cestám by se však měly zcela vyhnout ženy ve třetím trimestru těhotenství a také ty, které za sebou mají samovolný potrat nebo trpí bolestmi v podbřišku. V každém případě platí, že se musí nastávající maminka cítit dobře a zároveň by měla o své cestě informovat ošetřujícího lékaře.

Pozor na to, co jíte a pijete

Ať už se těhotná žena chystá na dovolenou kamkoliv, v každém případě by měla poslouchat nejen svého lékaře, ale zejména své tělo. Pokud je v psychické a fyzické pohodě, nic nebrání tomu užít si volno a vycestovat. Pro to, aby se nastávající maminky cítily i po čas dovolené fit, je zásadní pravidelný příjem tekutin a pestrá a vyvážená strava. Pokud je místem odpočinku zahraničí, přímo se nabízí ochutnat místní ovoce, nevynechávat ani zeleninu, libové maso a luštěniny. Kromě toho je důležitý také přísun vitamínů a minerálů. Ty jsou obsaženy v k tomu určených doplňcích stravy. Vhodný je např. GS Mamavit Prefolin + DHA, který kromě omega-3 mastných kyselin obsahuje i dalších 23 vitamínů a minerálů včetně jódu, vápníku, železa, hořčíku a zinku, vyzkoušet můžete i norský rybí olej Möller’s s citronovou příchutí, Femibion 2 nebo JAMIESON Prenatal multivitamin.

Těhotné ženy by se měly mít v zahraničí obzvlášť na pozoru při konzumaci některých potravin, což platí zejména pro exotičtější země. Mnoho nákaz, které by mohly ohrozit miminko, se přenáší kontaminovanou vodou, stravou nebo špinavýma rukama. Důležité tak je vyhnout se potravinám, které nejsou dostatečně tepelně upravené. Pozor také na dodržování pitného režimu. Vyhněte se kohoutkové vodě a raději dejte přednost té balené. Stejný postup dodržujte také v případě nápojů, které obsahují led. Tomu se raději vyhněte.

Letadlem nebo autem?

Těhotné ženy bez zdravotních komplikací mohou cestovat letadlem až do 36. týdne gravidity. Limit pro cestování těhotných se u jednotlivých leteckých společností liší. Obvykle se pohybuje mezi 32. a 36. týdnem těhotenství, většina leteckých společností ale povoluje cestování ženám jen do 34. týdne těhotenství, přičemž po 28. týdnu těhotenství je obvykle vyžadováno lékařské osvědčení. V průběhu letu je žádoucí dodržovat pitný režim, zhruba každých 30 minut se protáhnout a projít po letadle, jelikož těhotným hrozí zvýšené riziko žilní trombózy. Při delších letech se doporučují stahovací punčochy. Nezapomeňte tuto skutečnost zohlednit při rezervování míst v letadle. Volte sedadlo v uličce, pokud možno co nejblíže toalety.

Při cestách autem je z důvodu možných otoků způsobených dlouhým sezením důležité dodržovat několik zásad - dělat pravidelné pauzy na protáhnutí a procházky, důsledně dodržovat pitný režim a doplňovat hořčík. Těhotným se při cestování autem dělá často nevolno, takže je velmi důležité také udržování přiměřené teploty ve vozidle a pravidelný přísun vyhovujícího jídla. Samozřejmostí by pak mělo být používání bezpečnostního pásu. Pokud upravíte jeho spodní část tak, aby pás vedl pod bříškem a nevyvíjel tlak na dělohu, není důvod se něčeho obávat. Případně si můžete pořídit speciální bezpečnostní pás pro těhotné.

Problém zvaný očkování

Nastávajícím maminkám je doporučováno vyhnout se očkování tzv. živými látkami. Mezi ty se řadí očkování proti spalničkám, zarděnkám, planým neštovicím, tuberkulóze nebo žluté zimnici. Je tedy vhodné nenavštěvovat oblasti, ve kterých se výše zmíněné nemoci vyskytují. Pozor také na místa s výskytem malárie, jako jsou třeba tropické a subtropické země Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky. Právě na ni jsou těhotné ženy velmi citlivé. Jestliže se z nějakého důvodu nelze těmto místům vyhnout, rozhodně kontaktujte lékaře a zkonzultujte s ním možnost užívání antimalarik a způsoby prevence proti této nemoci. V současné době je ale rozumné se těmto oblastem úplně vyhnout.

Dobré je také zvážit očkování proti koronaviru. Přestože těhotné ženy nejsou oproti ostatním ženám ve stejné věkové skupině více ohroženy nákazou covid-19, mohou mít závažnější průběh onemocnění, zejména ve třetím trimestru, kdy hrozí riziko předčasného porodu. Očkování by určitě také neměly odkládat těhotné ženy, kterým je více než 35 let, trpí obezitou, diabetem nebo jiným chronickým onemocněním. Ani jedna ze čtyř vakcín, které se u nás aplikují, neobsahuje samotný virus SARS-CoV-2, nemohou proto u očkovaných vyvolat onemocnění COVID-19. Očkování v těhotenství je nejvhodnější plánovat po dokončeném 12. týdnu, tedy kdykoli od 13. týdne. Při zjištění těhotenství po první dávce vakcíny proti covid-19 je vhodné druhou dávku podat až po dokončeném 12. týdnu těhotenství. Vakcíny jsou bezpečné i pro kojící a jejich kojené dítě a doporučuje se kojení nepřerušovat.

Bez pojištění ani na krok

Základem dovolené v zahraničí je uzavření cestovního pojištění, což platí pro všechny, nejen pro těhotné ženy. V případě, že by se cokoliv stalo a vy byste nebyla pojištěná, mohou případné výdaje na zdravotní péči dosahovat astronomických výšek. Mimo jiné je běžnou součástí pojištění také asistenční péče v mateřském jazyce, což se může hodit zejména v neanglicky mluvících zemích. Klasické cestovní pojištění obvykle kryje pouze nahodilé události, z toho důvodu je vhodné uzavřít speciální cestovní pojištění pro těhotné, které se vztahuje také na péči související s těhotenstvím, porodem a na léčení či operaci předčasně narozeného dítěte. Vždy je nutné si pohlídat, na co všechno a do jakého stupně těhotenství se pojištění léčebných výloh dané pojišťovny vztahuje. Úkony, které souvisí přímo s těhotenstvím či porodem, většina pojišťoven proplatí pouze do 6. až 7. měsíce těhotenství. Pokud máte rizikové těhotenství, je velmi pravděpodobné, že vás vzhledem k vašemu stavu, žádná pojišťovna nepojistí. V tuto chvíli je tedy lepší zůstat doma, ideálně v blízkosti ošetřujícího lékaře, který by v případě jakýchkoliv komplikací zasáhl.

Co si zabalit s sebou

Žena má v těhotenství specifické potřeby, proto je dobré myslet při balení nejen na to, že budete potřebovat těhotenský průkaz, kartičku pojišťovny, potvrzení o pojištění, potvrzení o očkování proti Covid-19, případně o absolvovaném testu. Nezapomeňte si přibalit také pastilky proti nevolnosti, již výše zmíněné těhotenské vitaminy a také opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Pokožka je v těhotenství mnohem citlivější a kvůli změnám hladin hormonů se na ní mohou vytvořit nehezké a hlavně tvalé skvrny. I po natření ochranným krémem proto není dobré smažit se na přímém slunci. Do zavazadla, které budete mít při ruce, si přibalte sušenku nebo něco malého a trvalivého k snědku, kdyby vás přepadl náhlý hlad, dále něco k pití, vlhčené ubrousky a pokud vás čeká dlouhá cesta, při které budete sedět, tak i kompresní punčochy, které zabrání vzniku otoků.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 12. 2024

Myšlenky na romantiku a sny o krásném večeru s někým výjimečným překazí práce, kterou je třeba udělat hned. Může se to týkat financí. Mohlo by se jednat o hluboké přemýšlení o tématech, která vás nijak zvlášť nezajímají. Nenechte se tím zklamat. Zvládněte povinnosti a pak si naplánujte večer. Na zábavu nebude pozdě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.