zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Cyklovýlety po Česku: 6 tipů, kam vyrazit ve Východních Čechách

Cyklovýlety po Česku: 6 tipů, kam vyrazit ve Východních Čechách
Autor: iStock Cyklovýlety po Česku: 6 tipů, kam vyrazit ve Východních Čechách
Anna Kopečková , Vydáno: 20.08.2020
Východní Čechy jsou díky neustále rozšiřované síti stezek ideálním regionem pro cykloturistiku. Krajina vás očaruje svojí malebností, citlivě zasazenými památkami, krásnými přírodními zákoutími i místy ke koupání. Vybrat si můžete z bohaté nabídky tras od náročných horských terénů až po relaxační cesty rovinatými částmi. Inspirujte se tipy na zajímavé cyklovyjížďky různých obtížností a šlápněte do pedálů!

reklama

Krajem básníka Erbena

Nenáročná okružní trasa zvlněnou krajinou vás provede třemi malebnými městečky a krásnou přírodou Podkrkonoší. V Hořicích rozhodně navštivte sochařský park, odkud je to na kole po žluté Malátově stezce už jen kousek k secesnímu přírodnímu koupališti Dachova. Romantickým údolím říčky Bystřice dojedete do Miletína, rodného města K. J. Erbena. Na náměstí stojí za to ochutnat oblíbené Erbenovy miletínské modlitbičky v místním cukrářství z roku 1820. Při cestě na poslední zastávku projedete kolem poutního místa Byšičky, jehož tajemná atmosféra údajně inspirovala básníka k napsání balady Svatební košile. K odpočinku můžete využít celou řadu cukráren a posezení v Lázních Bělohrad nebo místní lesopark Bažantnice s rašelinnými jezírky a minerálními prameny. Podrobnou trasu najdete ZDE.

Malebný kraj kolem Byšiček, který inspiroval K. J. Erbena
Autor: profimedia.cz Malebný kraj kolem Byšiček, který inspiroval K. J. Erbena

Přes kopečky do L.A.

Tento okruh dlouhý téměř 53 km vede z městečka Jablonné nad Orlicí přes tvrz Orlici, Dolní Čermnou, město Lanškroun (L.A.) a zpět přes Albrechtice, Horní Čermnou a Bystřec do Jablonného nad Orlicí. Za zastávku určitě stojí tvrz Orlice, která se nachází uprostřed malebné přírody. Trasa vede krásným prostředím podhůří Orlických hor „z kopečka do kopečka“, takže se rozhodně nudit nebudete. Pokud vám výškové metry na trase nebudou stačit, můžete vystoupat na rozhlednu Mariánka v Horní Čermné a poté osvěžit unavené nohy v Čermenském rybníku. Cestou navštivte také Zámek Lanškroun nebo největší muzeum řemesel u nás. Podrobnou trasu najdete ZDE.

Zámek Lanškroun
Autor: profimedia.cz Zámek Lanškroun

Za vojenskou historií

Trasa tvořící okruh mezi Dolní Moravou, klášterem Hora Matky Boží a městem Králíky nabízí velké množství příležitostí k atraktivním zastávkám. Resort na Dolní Moravě určitě zaujme všechny věkové skupiny návštěvníků svou širokou nabídkou aktivit v čele s unikátní Stezkou v oblacích. Po vyšlápnutí kopce ke klášteru Hora Matky Boží vám bude odměnou dechberoucí výhled do okolí. Během vašeho cyklovýletu budete projíždět kolem vojenských objektů československého opevnění. Podrobnou trasu najdete ZDE.

Krajina Dolní Moravy
Autor: profimedia.cz Krajina Dolní Moravy

Kolem skalních měst

Tato středně náročná trasa dlouhá 30 km vás provede celkem třemi skalními městy. Výlet začnete u renesančního Horního zámku v Teplicích nad Metují. Poté budete pokračovat k Dolnímu zámku, který je obklopen krásnou zahradou, a pak proti proudu řeky Metuje do Adršpašsko-teplických skal až do obce Skály. Cestou si užijete nekonečné pohledy na skalní útvary. Odtud pojedete dále do České Metuje, odkud stojí za to vyšlápnout si na Ostaš, kde se nachází další skalní město. Nakonec se přes Solovický dvůr, Českou Metuji a Dědov dostanete zpět do Teplic nad Metují. Podrobnou trasu najdete ZDE.

Adršpašsko-teplické skály
Autor: profimedia.cz Adršpašsko-teplické skály

 

Napříč Železnými horami

Více než padesátikilometrový okruh má start i cíl ve Slatiňanech. Odtud zamíříte přes Rekreační lesy Podhůra, malebné vesničky a údolím řeky Chrudimky po málo frekventovaných silnicích a cestách k srdci Železných hor, vodní nádrži Seč. Příjemné místo k odpočinku a občerstvení skýtá zázemí hotelu Jezerka, kde získáte i razítko do Vandrovní knížky. Případně můžete sejít až k vodní nádrži, kde se můžete vykoupat nebo vyzkoušet zdejší nabídku vodních sportů, tak si nezapomeňte ručníky! Zvlněný terén pokračuje až k rozcestí u Vranovské hájovny, pak už následuje příjemný sjezd se spoustou krásných vyhlídek až do Slatiňan. Podrobnou trasu najdete ZDE.

Vodní nádrž Seč
Autor: profimedia.cz Vodní nádrž Seč

Hradubickem

Poměrně dlouhá, leč terénem nenáročná trasa vedoucí polabským údolím je protkána zajímavými zastávkami a památkami. Po cestě budete míjet hrad Kunětická hora a v jeho podhradí můžete zavítat do perníkové chaloupky (Muzeum perníku), kde nahlédnete do historie a výroby této sladké pochoutky. Pro ty, co se nebojí výšek, bude jistě zajímavá rozhledna na Milířském kopci, kde budete mít Královéhradecko jako na dlani. Úžasnými stezkami hradeckých městských lesů dojedete až do Hradce Králové. Odtud se vydáte po zcela nové cyklostezce podél Labe a následně po vedlejších silnicích zpět na jih přes Lázně Bohdaneč do Pardubic. Podrobnou trasu najdete ZDE.

Hrad Kunětická hora
Autor: profimedia.cz Hrad Kunětická hora

TIP: Pokud se vydáte na kole do Východních Čech, určitě si nezapomeňte vyzvednout v některém z informačních center Vandrovní knížku, ve které jsou doporučené nejlepší cyklotrasy. Zapojit se můžete i do soutěže a sbírat razítka na jednotlivých stanovištích.

reklama

Související témata: cyklovýlet , výlety po Česku , kam na výlet , Východní Čechy , tip na výlet , letní výlet , výlet na kole , kam na kolo

reklama

Přečtěte si také

reklama