Jak v létě zabavit rodinu? Vydejte se na zážitkovou stezku napříč Šumavskem

Hledáte ideální místo, kde strávit dovolenou, víkend nebo kam si vyrazit třeba jen na jeden den? Kam můžete s kočárkem či dítětem v šátku stejně jako s předškolákem nebo dokonce školákem? Šumavsko je ten pravý region pro vás!

Určitě znáte Šumavu a Pošumaví. Ale kde přesně leží Šumavsko? Pojem Šumavsko zahrnuje dvě oblasti: jihočeskou Šumavu a jihočeské Pošumaví. Je to oblast s krásnou přirozenou i zemědělskou krajinou. Najdete tu kopce i horské hřbety stejně jako nížiny kolem řek poseté kvetoucími loukami, pastvinami i poli. A všude mezi nimi najdete malebné vesničky a nostalgická městečka, ve kterých se skvěle najíte, s dětmi vyrazíte za zábavou a ještě se třeba něco přiučíte.

Ovečka Šuměnka

Přiučit se můžete třeba v Bošicích v netradiční tkalcovně Na Vlně, kde se letos na jaře narodila taky ovečka Šuměnka – maskot celé zážitkové trasy vedoucí po turistické oblasti Šumavsko. Ke tkalcovně patří celá farma manželů Jiřičkových, kteří zde chovají 3 plemena ovcí, kašmírské kozy a osly. Šuměnčina vlna se jednoho dne bude stejně jako vlna ostatních svěřenkyň zpracovávat v chráněné dílně ve zdejší tkalcovně – a plstit se ji tu na speciálních kurzech můžete naučit i vy.

Ze zdejší vlny jsou vyrobeny i suvenýry v podobě malých oveček, které získáte za pět razítek získaných napříč celým regionem Šumavsko.

Zvládnete to i s kočárkem

Stezka vás provede po více než 40 místech na území turistické oblasti. Místa jsou podle věku dětí rozdělena do dvou kategorií na vhodná pro děti do 3 let, kde se počítá i s tím, že s sebou nejspíš budete mít kočárek, a pro děti mezi 4 a 12 lety, kde už lze zažít i pořádné prázdninové dobrodružství. Tato místa jsou spojena se zážitky všeho druhu, sportovními aktivitami, nabýváním vědomostí a místy, kde se lze bezpečně setkat se zajímavými i tradičními zvířaty. Všechny trasy jsou navíc podle stupně náročnosti označeny od 1 do 3.

Dobré jídlo i ubytování

Kromě zajímavých turistických cílů Zážitková stezka doporučuje ubytovací a stravovací zařízení, která jsou vhodná pro rodiny s dětmi a kde se malí návštěvníci budou cítit jako doma. Mezi zajímavá místa, kde se ubytovat, najíst nebo jen pohrát určitě patří Bed& Bike v Prachaticích, kde vám kromě úžasného ubytování nabídnou i půjčení elektrokola v ceně. Nebo třeba Hotel Kristián, Kubova Huť. Pro tatínky zase doporučíme Pivovar Prachatice.

Aby poznávání jednotlivých míst turistické oblasti Šumavsko bylo zábavné, vznikla brožura s informacemi (hlavně pro rodiče) a s hracím leporelem (hlavně pro děti).. V leporelu jsou různé úkoly, omalovánky a místa vyhraněná pro sběr razítek. Za nasbírání minimálně 5 razítek mohou malí průzkumníci na vybraných místech získat plstěného maskota – ovečku Šuměnku. Pro ty, kteří rádi plní úkoly online, vzniká aplikace formou Chatbota přes platformu Messengera…a za splnění úkolů v aplikaci náleží všem šikulům taktéž odměna, a to ovečka Šuměnka ve své zmenšené, vlněné verzi.

Zajímavý bude také uvedený přehled akcí pro rodiny s dětmi , který zahrnuje pravidelně konané akce, které jsou vhodné či přímo určené pro rodiny s dětmi. Vyžití si na Šumavsku tedy najde každý.

Brožury a výdejní místa razítek budou k dispozici ve všech informačních centrech turistické oblasti Šumavsko (Prachatice, Vimperk, Volary, Malenice, Idina Pila, Javorník, Kvilda).

Tipy, co navštívit:

Prachatice a okolí

Město Prachatice bylo úzce spjaté s tzv. „Zlatou stezkou“, která spojovala dříve významné město s ostatními zahraničními zeměmi. Z Prachatic lze naplánovat výlet na horu Libín, kde se nachází rozhledna i lanový park. Za zastávku určitě stojí nově otevřený Areál lesních her. Ubytování v Bed& Bike (www.bbprachatice.cz) a zastavení v restauraci Pivovar Prachatice (www.pivovarprachatice.cz), která nově nabízí i ubytování.

Kubova Huť

Nejvýše položená železniční stanice v ČR ve výšce 995 m.n.m. byla vybudována jako spojnice mezi městy Volary a Vimperk. Z Kubovy Huti lze dělat výlety třeba na Boubín.

Město Vimperk

Malebné městečko Vimperk (www.vimperk.cz), často nazývané branou Šumavy nebo městem pod Boubínem. Za návštěvu stojí Vimperský zámek, ale i výletní restaurace Vodník (www.vimperk-vodnik.cz).

Javorník

Javorník na Šumavě (www.javornik.cz) je místo, které láká a přitahuje svým nenarušeným a téměř původním přírodním prostředím kulturní krajiny. Jedinečné výhledy do dalekých dálek Šumavy a Pošumaví si vás naprosto získají.

Na vlně

Netradiční tkalcovna a chráněná dílna v Bošicích (www.navlne.com) nabízí ochutnávku vesnického života.

Sdílejte článek
Štítky Šumava rodina tip na výlet letní dovolená kočárek Prachatice Javorník Vimperk zážitková stezka Šumavsko Volary Boubín Pošumaví Kubova Huť Pivovar Prachatice a.s. Bošice

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.