zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč často během dovolené onemocníme?

Opravdu dovolená pomáhá proti bolestem hlavy?
Autor: iStock Opravdu dovolená pomáhá proti bolestem hlavy?
motlovk , Vydáno: 03.07.2017
Nejspíš se těšíte na příjemný odpočinek, nicméně vaše tělo může na změnu rutiny zareagovat jak pozitivně, tak i negativně.

reklama

Létání může probudit bolest zubů

Cestování letadlem může probudit bolest v zubu, který vás do té doby vůbec nezlobil. Způsobují ji malé vzduchové kapsy uvězněné v hlubokých plombách nebo místech dosud nezjištěného kazu. Tento uvězněný vzduch má jiný tlak, než je v kabině letadla, a proto způsobuje bolest. Totéž se může stát při horolezectví či lyžování. Bolest by měla zmizet během několika hodin po přistání; pokud ne, je třeba vyhledat zubaře.

Změna pohybu střev

Váš žaludek je zranitelný od první chvíle, kdy cestu zahájíte. Dlouhé lety mohou zpomalit rychlost, s níž jídlo postupuje střevy, a to společně s možnou dehydratací v letadle může vést k zácpě.

Jste náchylnější k infekcím

I když jste nebyli celé měsíce na nemocenské, můžete podlehnout chřipce nebo nějaké nákaze hned, jak dorazíte na dovolenou. Nizozemští vědci zjistili, že zhruba každý třicátý člověk onemocní, jakmile přestane pracovat a zkusí odpočívat. Tomuto stavu se někdy říká nemoc z volna. Jedna z teorií uvádí, že když jsme v práci, naše tělo neustále produkuje stresové hormony, jako je adrenalin, což může pomáhat zahánět infekce, zatímco bojujeme s požadavky životního shonu. Ale jakmile zkusíme odpočívat, chytneme každou choroboplodnou látku, která proletí kolem. Tomu může napomoct i blízkost dalších lidí v letadle; podle časopisu Journal of Environmental Health Research se například chřipka přenáší stokrát pravděpodobněji v letadle než během běžného života na zemi.

Horko způsobuje pokles krevního cukru

Horké počasí vystavuje na inzulínu závislé diabetiky většímu riziku hypoglykémie, kdy krevní cukr klesne příliš nízko. Předpokládá se, že jde o důsledek roztahování cév, jak se tělo snaží ochladit. Pokud teplota stoupne nad 25 stupňů Celsia, měli by si diabetici kontrolovat hladinu glukózy častěji.

Můžete mít migrény

Můžete si myslet, že dovolená pomáhá bojovat proti bolestem hlavy, ale ve skutečnosti se může naopak stát spouštěčem migrény. Podle jedné z teorií vysoký tlak při horkém počasí dráždí podvěsek mozkový, oblast v mozku fungující jako přirozený termostat. Migréna může být i důsledkem cestovní horečky. Pomoct může prevence. Snažte se sedět v nejstabilnější části letadla, což je nad křídlem, případně ve střední části lodi nebo na předním sedadle auta. Zkuste mít oči zavřené tak dlouho a často, jak to jde; migrénu často vyvolávají vizuální informace zprostředkovávané očima, které se "perou" s informacemi z centra rovnováhy v našich uších.

Jste ospalí

Důvod, proč tak snadno podlehnete odpolednímu zdřímnutí na dovolené, je fakt, že většina z nás trpí nedostatkem spánku – a na dovolené má tendenci tento deficit dohánět. K tomu přispívá horko, těžké jídlo k obědu, alkohol... a člověk je správně naladěný, aby si dopřál siestu.

Spoustu užitečných informací o cestování do Chorvatska a dalších oblíbených destinací najdete v LETNÍM SPECIÁLU Prima ZOOM.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

ZOOMujeme kolem světa - Chorvatsko

 

Mohlo by vás taky zajímat:

7 věcí, které vás můžou na dovolené v zahraničí zaskočit

Jiný kraj, jiný mrav. A nemusíte jezdit ani moc daleko. Některé pro nás neobvyklé zvyky vás můžou překvapit i v evropských zemích.

Mlaskání u jídla

dovolená zahraničí mlaskání

Pokud se vydáte do Asie, neměl by vám ujít fakt, že místní jsou skuteční labužníci. Nejenže většinu pokrmů konzumují rukama, ale u jídla velmi nahlas mlaskají. Nepříjemného zvuku se bohužel jen tak nezbavíte. Nezbývá nic jiného,než si na něj zvyknout.

Reportáž - Letní dovolená s předstihem

Dovolená s manželem: Hlavně bez zbytečných sporů

reklama

Související témata: dovolená , průjem , úžeh , úpal , jet lag

reklama

Přečtěte si také

reklama