Tip na výlet: Lázně Bad Schandau jsou ve Švýcarsku, a přece za humny

Za nejlepší přípravu na blížící se zimu doporučují lékaři procházky podzimní přírodou v kombinaci s lázeňskými procedurami. To vše nabízí německé městečko Bad Schandau v Saském Švýcarsku.

Pro naše turisty má navíc neocenitelnou výhodu. Leží totiž asi jen půl hodiny od Jetřichovic, kde se lze pochopitelně ubytovat mnohem levněji a k sousedům jen dojíždět. Termální lázně o rozloze 1830 m² jsou hned za hranicemi a pro odpočinek jako stvořené. Procedury v některých částech bazénu provázejí barevná světla, všude, snad i pod vodou zní z reproduktorů příjemná relaxační hudba. Lze pozorovat i projekci nádherných krajin. Je to fantastický zážitek pro uvolnění duše i těla. V bazénech je navíc kromě sladké vody i mořská a lze je dle libosti kombinovat.

Nechybí ani spousta atrakcí pro děti všeho možného věku (divoká řeka, skluzavky) nebo sauny – parní, finská, bylinná (obvykle spojená s následnou koupelí ve vodě se stejným složením). K tomu masáže, ajurvédské procedury, vany, v nichž plavou aromatické oleje, okvětní lístky růží, ale i sopečné minerální bahno a další vymoženosti.

Noční program za úplňku

I když byl pro Bad Schandau nezbytný železitý pramen nalezen už v roce 1730, proslavil ho až proslulý dr. Kneipp o století později využíváním lázní k léčebným kúrám. Raritou je zde noční program až do dvou rána, který se koná vždy, když je úplněk.

Tramvají k vodopádům

Bad Schandau je hezké malebné městečko s dlážděnou promenádou podél Labe lemovanou hotely a penziony. Na ni přímo navazuje potok Kirnitzsch s romantickým údolím, odkud jezdí tramvaj (!) k vodopádům Lichtenhainer Wasserfall, bráně do Saského Švýcarska, které navazuje přímo na to naše, Českosaské Švýcarsko. Za to, že mají obě název země, ve které nejsou, mohou švýcarští malíři Anton Graff a Adrian Zingg. Při tvorbě jim okolí připomínalo jejich domovinu, tak ho po ní prostě pokřtili. Není divu, že jim zdejší příroda učarovala. Každý, kdo má smysl pro krásu, žasne...

Pestrost nade vše

Zdejší kraj je nádherný i pestrý. Lze obdivovat raritní skalní divadlo, kde kulisy tvoří horské štíty, pestrobarevný rododendronový park, řadu vyhlídkových plošin s romantickými výhledy (nejpřitažlivější mají být ty z útesu Bastei a vrcholu skály Schrammsteine se zbytky hradních věží), pohodové toulání městečkem Kurort Rathen s přívozem, kde se nabízejí čerstvě ulovené ryby.

Pevnost, klášter a vězení v jednom

Z jiného soudku je pevnost Königstein, jedna z nejstarších horských v Evropě, ležící ve výšce 240 metrů. Je hodně rozsáhlá, takže projít ji celou znamená udělat si čas spíš na celodenní výlet. Její základy pocházejí z dvanáctého století a sloužila k různým účelům – jako klášter, kasárna, archiv, vězení. Uprostřed je 152,5 m hluboká studna, druhá nejhlubší na kontinentě.

Stavba působí už z dálky nedobytně, takže se snad o to ani nikdo nepokoušel. Byla spíš bezpečným azylem, kam se panovníci ukryli při válečném konfliktu. Opakem je zámek Weesenstein, vzdálený asi 20 km. Působí mile, přívětivě, turisté sem jezdí obdivovat bohatě vyzdobené místnosti včetně barokního sálu. Poté se obvykle vydají do zámeckého parku plného květin a keřů.

Tři oříšky pro Popelku

Když vás místní slyší mluvit česky, neopominou doporučit zajet na zámek Moritzburg, asi 30 minut odsud. Asi každý ho hned pozná, i když tu nikdy nebyl! Natáčela se tu totiž celosvětově asi nejslavnější česká pohádka Tři oříšky pro Popelku. Uvnitř jsou sbírky loveckých trofejí, japonského, čínského i míšeňského porcelánu. Raritou je ložnice krále Augusta Silného z peří exotických ptáků.

Podzim je na výlet ideální

Ideální k návštěvě Saského Švýcarska je podzimní víkend. Je tu málo lidí, navíc na termální procedury bývají slevy. A není to daleko! Z Prahy až do Moritzburgu, kam je to nejdále ze všech vyjmenovaných míst, to je jen 160 kilometrů.

Jan Janula

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.