Sauna: Na které nemoci pomáhá a kdy do ní raději nechodit?
Pokud bojujete s nachlazením, na saunu zapomeňte. Ale je spousta dalších neduhů, na které sauna působí blahodárně.
Bolesti zad
Na páteř a namožené svaly působí sauna jako balzám. Nahřátí a následné ochlazení způsobí dobré prokrvení tkání. Svaly se uvolní a tělo je dobře připraveno například na následnou masáž. Sauna dobře působí i při revmatických potížích, ale saunování můžete absolvovat pouze tehdy, pokud netrpíte akutním zánětem.
Snížená sexuální aktivita
Praktické zkušenosti ukázaly, že po saunování se aktivita této stránky života, zejména u mužů, zlepší. Ukázalo se, že u funkčních sexuálních poruch se pravidelným saunováním dosáhlo výrazné úpravy. Pokud se saunujeme nazí, dochází po psychické stránce k úplnějšímu přijmutí vzhledu našeho těla se všemi jeho nedokonalostmi, což například některým ženám sexuální prožitek komplikuje.
Rýma
Při rýmě a nachlazení si saunováním koledujete o prudký rozvoj nemoci. Proto saunu nechte na potom.
Astma
Pokud trpíte akutními astmatickými problémy, saunu vynechte. Jinak ovšem sauna posiluje imunitu, v teple dochází k rozpouštění hlenů a celková psychická pohoda přispívá k prodlužování klidového stadia nemoci.
Oční problémy
Šedý zákal není překážkou návštěvy sauny, ale vše je nutné konzultovat s lékařem. Důležité je sledovat nitrooční tlak.
Křečové žíly
Při křečových žilách nepřehánějte saunování do extrémů – je vhodná kratší doba pobytu v saunovací kabince. Saunovací cykly by měly být spíše kratší (cca 5 minut), ale o to častější. Střídáním teplot se posiluje pružnost žilních stěn. U pacientů s nemocemi oběhového ústrojí, včetně vysokého tlaku a stavu po infarktu, je konzultace s lékařem nutná.
Těm, kteří trpí nízkým krevním tlakem, sauna spíše pomůže tlak stabilizovat. Pokud máte sklon k omdlévání, upozorněte na tento fakt svého společníka v sauně, ale opět platí, že byste se měli saunovat s mírou.
-ak-