Seriály a filmy

10. října 2013 10:44

Markéta Zídková

Cesty domů: Jak přiznat synovi svou homosexualitu? Tři základní rady od psychologa

První průšvih je, když homosexuál založí rodinu a předstírá, že je heterosexuál. Druhý průšvih přichází, když má vyjít s pravdou na světlo před svými dětmi. Jak to ustojí Dalibor se svým synem Michalem v seriálu Cesty domů?

Také s napětím sledujete, jak to dopadne s Michalem a jeho otcem Daliborem Duškem? Je naprosto jasné, že když Michalova matka Veronika i její přítel Hynek Kenigr vědí, že Dalibor je gay, musí se to dřív nebo později dozvědět i Michal.

Další indicií pro Michala je to, že se kolem Dalibora točí homosexuální Sváťa Pech a dělá mu návrhy.

Jak to šestnáctiletý Michal ustojí? Pokud jde o homosexualitu, zatím dává Michal najevo, že to je podle něj hnusná úchylka. Není to tak dávno, co se spolužáky zmlátil homosexuálního učitele, dokonce ho chtěl hodit do vody a zdemoloval mu auto.

Naopak jeho neohrožený otec, policista Dalibor, je pro něj správným chlapem, vzorem, ke kterému Michal vzhlíží. A přimyká se k němu ještě pevněji poté, co matka od rodiny odchází.

Co se ale stane, až pochopí, jak se to má s jeho otcem?

Tento příběh není sci-fi, ale prostě se stává, že lidé skrývají svou pravou sexuální orientaci, ožení se, vdají, mají děti. Jak pak šestnáctiletému synovi říct: „Jsem gay“ a nepřijít o něj?

Podle psychologa Jana Kulhánka z Psychoterapie Anděl alfou a omegou je nestrkat hlavu do písku, ale zůstat otevřený a komunikovat.

Tady jsou tři základní rady, které Daliborovi (a případně vám) pomohou nepřijít o syna

Důležitá je blízkost

„Hodně záleží na blízkosti otce a syna,“ vysvětluje Jan Kulhánek s tím, že samozřejmě pokud má otec se synem blízký vztah, bude to o to víc v prvním momentě bolestivé. „Když si syn otce hodně váží, bude to vnímat jako ztrátu identifikačního vzoru, ztrátu člověka, kterému chtěl být podobný. Bude to zraňující, protože mu na otci záleží. Najednou zjistí, že ten, kým chtěl být, je jiný,“ říká Jan Kulhánek. Pokud ale mají syn s otcem blízký vztah, mají napůl vyhráno.

Komunikujte

Otec by měl zůstat otevřený a komunikovat. „Pokud vytrvá, bude o věci otevřeně mluvit, mohou to oba překonat, aniž by jejich vztah byl do budoucna narušený," vysvětluje Jan Kulhánek. A to je přesně bohužel to, co Daliborovi nejde: v minulém díle Cest domů ho Michal úpěnlivě prosí, aby mu konečně řekl pravdu. A Dalibor mlčí. Sice se říká "mlčeti zlato", ale v této chvíli to neplatí. Podívejte se ještě jednou na tuto scénu. Najdete ji zde, video se vám pustí přesně v inkriminovaném místě. Zní to banálně, ale komunikace je to, co neumíme.

Nevyhýbejte se silným emocím

Lidé se bojí velkých silných emocí, proto se jim vyhýbají. Bojí se jednak, že to druhý neustojí, že ho zraní, ale i toho, že sami pak neunesou vypjatou odezvu.

„Když se věci řeknou na rovinu, tak to sice může mít bouřlivou odezvu, ale zase to může všem pomoci se s tím vyrovnat,“ říká Jan Kulhánek. Podle něj lidé ze strachu, že druhého zraní, neříkají věci otevřeně, odbydou dítě se slovy, vysvětlím ti to, až bude dospělý. „Šestnáctiletý kluk už je dost velký na to, aby unesl jinou sexuální orientaci svého otce," říká psycholog.

A poznámka na závěr: Nebojte se, že ze syna bude kvůli vám gay

Člověka napadá, zda přiznání otce k homosexualitě nebude mít vliv na synovu sexuální orientaci. „S patnáctiletým, šestnáctiletým klukem to nic neudělá,“ ujišťuje Jan Kulhánek, i když v tomto období sexuální orientace teenagerů zažívá pěkné otřesy.

„Kolem 13–16 let věku teenageři někdy prožívají přechodné období, kdy začnou cítit přitažlivost k někomu stejného pohlaví a mají velký strach z toho, že budou homosexuálové. Ale v naprosté většině se jedná o přechodnou krizi sexuální identity, kdy hledají sami sebe. Někdy mají i homosexuální zážitek, třeba se i líbají, ale v podstatě to je potřeba blízkosti,“ vysvětluje Kulhánek s tím, že se někdy těžko rozlišuje fyzická přitažlivost od potřeby blízkosti.

Víc se to stává lidem, kteří jsou citlivější, emotivnější, a pak se to stává lidem, kteří neprožívají intimní blízkost bezpečně ve svém rodinném zázemí. Buď se to v rodině nenosí nebo je rodina rozhádaná, setkávám se s tím ve své praxi opakovaně,“ říká Jan Kulhánek.

Utekl vám poslední díl Cest domů? Tady si ho můžete přehrát:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2023

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.