Seriály a filmy

24. března 2013 14:51

Markéta Zídková

Cesty domů upekly seniorům domácí mazance

Herečky ze seriálu Cesty domů a jeho režisér Jiří Adamec udělali radost klientům Domova seniorů v Praze 9. Přišli za nimi na předvelikonoční setkání a povídání a přinesli jim velikonoční dobroty.

Jiří Adamec a herečky Kamila Špráchalová, Míla Šplechtová, Kateřina Hrachovcová a Petra Horváthová přinesli beránky, které poslala jedna jihočeská pekárna. V jejich velikonoční nadílce nechyběly ani doma upečené mazance a knihy Cesty domů, jež herci klientům domova, který je kousek od ateliéru, kde se Cesty domů natáčejí, na místě podepisovali. Pětice si s dědečky a babičkami povídala o zákulisí natáčení seriálu i o tom, na co se herci v nejbližší době těší.

S nápadem návštěvy vlastně přišla Kamila Špráchalová. „Mrzí mě, že se na seniory trochu zapomíná, většina lidí pomáhá hlavně dětem. Ale starší lidi ten kontakt s někým potřebují víc, protože často bývají osamělí a jsou rádi, když si mohou s někým i jen promluvit,“ říkala herečka. Protože setkání v domově seniorů se odehrávalo těsně před Velikonocemi, Kamila prozradila, jak je na tom její rodina s dodržováním velikonočních zvyků. „Jezdíváme na chalupu na Vysočinu a tam se velikonoční tradice ctí. Mí synové každý rok ořežou vrbu, upletou si vlastní a pěkně štiplavé pomlázky a pak vyrazí s kamarády na koledu. Chodí se brzo, proto je potřeba si přivstat. Jednou mě koledníci překvapili ještě v noční košili, a to pěkně bolelo! Letos budu na Velikonoce taky na chalupě, ale protože točím, musím se vrátit do práce,“ říká herečka.

Petra Horváthová v domově seniorů zavzpomínala, jak ji v dětství hlídali děda s babičkou a jak měli svatou trpělivost s jejími nápady. „Moc ráda jsem jezdívala za babičkou a dědou taky na Velikonoce. Vždycky mě bavilo barvit vajíčka a barvím je pořád. Letos budu na tento svátek asi pracovat, ale pokud ne, pojedu možná za sestrou do Liberce,“ plánuje Petra.

„Bylo to milé setkání, já jsem svou babičku a dědu z jedné strany moc nezažila, přišla jsem o ně jako hodně malinká. Na Velikonoce mám různé vzpomínky, pamatuju si to, jak mě jako holku kluci pokaždé seřezali. Protože nemám vlastní děti, neřeším koledu, ale obarvím vajíčka a doma si to velikonočně vyzdobím, ať mám pocit jara alespoň tam, když už je venku pořád taková zima,“ říká Kateřina Hrachovcová.

„Já mám Velikonoce moc ráda a trávím je podobně, jako když jsem byla malá. Barvíme vajíčka, pečeme mazance, postní bochánky, což je recept Honzovy maminky. Teď už je peče dcera Kristýnka. Většinou na Velikonoce nepracujeme, letos máme taky volno, tak odjedeme na chalupu do jižních Čech, kde to máme všichni moc rádi. Letos Velikonoce spojíme ještě s oslavou narozenin druhé dcery Báry, takže se na ně opravdu moc těším,“ vysvětluje Míla Šplechtová.

„S dědou a babičkou jsem prožil kus svého života a vzpomínky na ně si nesu celý život, děda uměl krásně vyprávět zajímavé historky. Úcta ke stáří patří k základním hodnotám života a ti, kteří nemají úctu před starými lidmi, nemohou být dobří lidé. V Praze se velikonoční tradice dodržují méně, ale protože syn Daník už má spolužačky, myslím, že brzy za nimi bude s kamarády chodit na koledu. Letos ale ještě ne, protože rodina stráví Velikonoce na horách. Bohužel bez tatínka, který bude pracovat, točit další díly Cest domů,“ směje se Jiří Adamec.

Podívejte se, jak Cesty domů křtily žirafu Lianku ZDE

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 10. 2023

Zapalte svíčku a něco si přejte. Vnímejte plamen jako symbol proměny a vášně ve vás. Vaše srdce se může cítit neklidné. Plamen se třepotá v důsledku procházejícího větru. Když plamen tančí, můžete si vzpomenout na tance, které předvádíte ve snaze odvést pozornost od problému, o němž víte, že mu musíte čelit. Ten čas nastal právě teď.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.