Filip Čapka tráví Štědrý den klasicky – Československy

Kdo kladl dárečky pod stromeček v dětských představách Filipa Čapky? Prozradíme, že to bylo zvířátko. Více se dozvíte v našem rozhovoru na videu. Nakolik se hercovy představy lišily od těch, které převládají ve světě, nebo jak tráví Vánoce dnes? Čtěte dále.

V křesťanské tradici je dávání dárků napodobením Boží štědrosti, který lidem „dal“ svého Syna. Lidská fantazie ovšem způsobila, že postava darujícího, i čas, kdy dárky roznáší, se v různých koutech planety liší.

Mohlo by vás také zajímat, jak vypadá sexy Santa. Podívejte se na fotky ZDE

Ve střední Evropě obvykle nosí dárky Ježíšek, nazývaný v německých zemích Christkindl či Vánoční muž, ve frankofonních oblastech pak Père Noël, v Anglii Otec Vánoce nebo bodrý stařík Santa Claus. V Itálii mají k těmto účelům vyčleněny hned dvě postavy. Některým dětem přináší dárky 24.12. Babbo Natale – muž podobný našemu Mikuláši, ovšem přijíždějící na saních z Finska. Dalším italským dětem pak přináší dárky čarodějnice Befata, a to 7. ledna.

V Portugalsku naděluje o Štědrém večeru Otec Vánoc, ve Skandinávii zase červený skřítek s bílým plnovousem (Nisse), který odmítl v Betlémě darovat jediný chlup na přikrývku pro Ježíška, a proto za trest musí roznášet dárky, ale také Vánoční kozel či zase Santa Claus. V Estonsku naděluje Vánoční děda a v Rusku přiváží dary na saních Děda Mráz. Ten přijíždí 7. ledna až z daleké Čukotky, v doprovodu sličné Sněhurky.

Co předchází cestám ke stromečku v rodině herce Filipa Čapky? To si poslechněte na následujícím videu.

Známé tváře seriálu Cesty domů rozsvítily strom splněných přání. Přibraly si k tomu svoje děti.

Někteří vyvolení už mají Vánoce dávno za sebou. Vzpomínáte na nadílku ve vile VyVolených?

(schneidy, kamera jakunda)

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.