Seriály a filmy

25. října 2013 13:40

Markéta Zídková

Může fungovat manželství ženy s gayem? V Cestách domů ano. Co na to psycholog?

Taky vás šokovalo, že by Veronika a Dalibor mohli dál žít spolu? Nesnaží se scénáristé Cest domů vytvořit něco, co v realitě nikdy nebude fungovat? Proto jsme se zeptali psychologa Jana Kulhánka z PSYCHOTERAPIE ANDĚL, zda a kdy má taková rodina šanci?

Nejprve krátká rekapitulace pro ty, kteří seriál Cesty domů nesledují, ale téma je zaujalo. Kdo příběh zná, může následující odstavec přeskočit:

Veronika Dušková odešla od manžela Dalibora za milencem, protože manželství za moc nestálo. Pak se ukáže se, že manžel je gay, který si to dosud nepřiznal. Jenže mezitím se vztah Veroniky s milencem Hynkem Kenigrem rozpadne. Dalibor i šestnáctiletý syn Michal stojí o to, aby zase všichni žili pohromadě. Veronika souhlasí.

Za jakých podmínek má taková rodina šanci, nebo je to sci-fi?

Podle psychologa Jana Kulhánka z Psychoterapie Anděl to možné jen, samozřejmě ne za všech okolností.

Kdy to bude fungovat? Pojďme to postupně rozmotávat, ve hře je totiž řada faktorů.

„Zaleží na tom, zda chceme spolu zůstat proto, že chceme udržet rodinu za každou cenu kvůli nějakým formálním důvodům – z náboženských důvodů nebo protože prostě se v naší rodině rozvod nenosí. To je samozřejmě možné, ale lidi budou v takovém vztahu jak v papiňáku, nebudou šťastní,“ jasně prohlašuje Jan Kulhánek.

Pokud pro nás zachování rodiny není alfou a omegou a chceme být i šťastní, pak si musíte položit zcela zásadní otázku:

Chci ten vztah udržet proto, že toho druhého mám rád a počítám s ním i v dalším životě? Chci hledat cestu, jak být spolu?“ říká Jan Kulhánek.

Pokud si na takovou otázku odpovím ano, mohu postupovat dál. Podle Jana Kulhánka je pak klíčové, o jaký typ rodiny se jedná. „Je důležité, jak rodina fungovala předtím," říká psycholog. Jsou totiž v tomto ohledu 2 typy rodin:

Uzavřené rodiny, kde jsou lidé na sebe hodně navázaní až závislí, jsou zvyklí trávit hodně času pohromadě. Tento typ rodiny by takovou změnu nepřežil, nebo jen velmi těžko.

Otevřené rodiny, kde její členové mají i své zájmy, koníčky, tráví volný čas i s lidmi mimo rodinu. Taková rodina má podle Jana Kulhánka šanci fungovat dál. Oba partneři totiž budou logicky potřebovat mít víc možností realizovat se v jiných vztazích, ve svých zájmech, rozvolnit soužití.

Pokročme k dalšímu prubířskému kameni. Z takového vztahu nezmizí intimita, ale zmizí sexualita. A je potřeba ji nahradit jiným typem blízkosti. Sex má totiž mimo jiné tu vlastnost, že ve vztahu vytváří blízkost partnerů. To teď zmizí. "Možná si oba partneři mohou v sexu vyhovět, ale sex nebude tím, co je bude sbližovat, protože jeho nebude bavit a ona bude vědět, jak on to má," říká Jan Kulhánek.

Alternativní versusu konzervativní rodiny V tomto směru mají také mnohém větší šanci alternativnější rodiny než konzervativní. "Něco takového vyžaduje větší míru alternativnosti, alternativci víc touží po tom, aby jejich život byl výjimečný, jiný, zvláštní, což tohle může být," tvrdí Jan Kulhánek.

Pokud jste postoupili až sem, zbývá ještě poslední kritérium, a to věk.„Záleží hodně na tom, kolik jim je," tolik psycholog.

Pokud do 30, tak se to skoro na 100 procent rozpadne.

Pokud jim je 50, má takový vztah větší šanci, protože sexualita nehraje už prvořadou roli, lidé mají i jiné hodnoty.

"Ve 40 je to vabank, protože to lidé pomalu prožívají krizi středního věku, což znamená, že si člověk v tomhle věku říká, že má za sebou větší část života a před sebou už jen tu kratší, má strach, že něco nestihne, že by ho mohlo někde čekat ještě něco lepšího, takže spíš bude mít tendenci z toho vyskočit, vysvětluje Jan Kulhánek.

A to je přesně případ Veroniky a Dalibora. Takže budeme jim držet palce? Nebo by měli jít od sebe?

A ještě poznámka na okraj.

"Pro lidi krizové situaci je také velmi osvobozující, když si mohou říct, pojďme to zkusit teď a co bude za dva roky, to teď neřešme. Když se v tu chvíli nemusí rozhodnout, že to zvládnou na celý život, pomůže jim to. Protože když má člověk říct v krizi, že to takhle bude navždy, tak je to to strašně svazující," dodává Jan Kulhánek s Psychoterapie Anděl.

A právě to si také Veronika s Daliborem řekli. Že by scénáristé konzultovali s psychologem?

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 2. 10. 2023

Dlouho očekávaná dovolená nebo stěhování, které jste si přáli uskutečnit, by dnes konečně mohly být možné. Než se vydáte na cestu, možná bude třeba vyřídit nějaké papírování. V hlavě se vám mohou honit myšlenky na obchodní postup a možná zvážíte absolvování jednoho nebo dvou kurzů, které zvýší vaši prodejnost a pomohou vám přiblížit se k dosažení vašich cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.