Seriály a filmy

4. září 2013 15:54

Markéta Zídková

Tohle není box hvězd seriálu Cesty domů, ale prevence rakoviny tlustého střeva

Miroslav Etzler dělal zdravotní osvětu a na natáčení seriálu Cesty domů přivezl do pražské nemocnice IKEM nezvyklou rekvizitu. Nafukovací maketu tlustého střeva.

Rekvizita měla svůj účel. Mirek je tváří občanského sdružení Onkomaják a jeho kampaně Střevo Tour zaměřené na prevencí rakoviny tlustého střeva a pomoc pacientům, kterým byla tato choroba diagnostikována.

Proto chtěl udělat osvětu mezi svými seriálovými kolegy. Do osvěty se také aktivně zapojil. Kolegy maketou provázel a vysvětloval jim, co který útvar ve střevě znamená.

„O prevenci tohoto druhu rakoviny jsem ještě před pár lety moc nevěděl přesto, že mi právě na tuto chorobu kdysi zemřel tatínek. Ale díky tomu, že jsem poznal toto občanské sdružení a jeho kampaň, situace se změnila. Proto jsem i já sám absolvoval koloskopii, která dokáže odhalit problémy v tlustém střevě. Osvěty v oblasti prevence není nikdy dost a já jsem rád, že jsem k ní mohl také přispět,“ říkal Mirek.

„My máme bohužel tuto diagnózu v rodině, takže mí rodiče na prevenci dbají. Já sám se doktorů bojím, když mám jít k zubaři, musím se velmi přemáhat. Ale až to bude potřeba, na koloskopii určitě půjdu,“ řekl Radúz Mácha.

„O prevenci rakoviny tlustého střeva jsem dobře informovaná, protože mám zodpovědné rodiče, kteří chodí na pravidelné prohlídky. Věřím, že podobná osvětová akce má velký smysl. Musím se ale přiznat, že pokud to není nezbytně nutné, k doktorům nechodím. Drobné zdravotní problémy raději řeším alternativními metodami,“ říká Kamila Špráchalová.

Ladislav Hampl i Martin Kraus si maketu také prohlédli, ale přiznali, že zatím preventivní prohlídku moc neřeší. Až to bude potřeba, tak se na ni ale vypraví.

Stejně jako Simona Postlerová, která přidala i jednu vtipnou historku. „Vždycky, když slyším o této chorobě, vzpomenu si na kolegu Jirku Bartošku. Koloskopii říká stylově ´kamerovky´,“ vyprávěla Simona Postlerová.

Celou osvětovou akci samozřejmě kvitoval i profesor Julius Špičák, přednosta Kliniky hepatogastroenterologie v pražském IKEMu. „Lidé se často bojí chodit na preventivní prohlídky ze strachu, že se dozví něco špatného, co jim změní život. Je potřeba vyšetření, které k tomuto zjištění vede, odtabuizovat. Koloskopie není příjemná, ale je snesitelná. Lidé by ji neměli brát jako překážku zjištění svého zdravotního stavu, ale jako vyšetření, které jim může zachránit život,“ říká profesor Špičák.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 9. 2023

Nadcházející den by měl být vynikající, Berani. Máte tendenci pracovat s energií, která nemá u ostatních znamení obdoby, a dnes za svou píli sklidíte odměnu. V těchto dnech se jen zřídkakdy najde někdo tak svědomitý jako vy a zasloužíte si uznání. Nicméně, jak dobře víte, čeká vás ještě mnoho kopců, které musíte zdolat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.