VIDEO: Cesty domů – startujeme za 13 dní

Václav Janák se řídil podle hesla: pojedu do konce na plný plyn! Jak byste se zachovali vy? A co na to psycholog Jan Kulhánek?

Než nám Cesty domů zase dvakrát týdně prozáří večerní tmu, pojďme se vrátit k silným momentům z minulé série. Že jich tam ale bylo. Lídin přístup k nemoci, samozřejmě Hamzík, který to nejdřív rozehrál s Evou a pak s Helenou, trojúhelník Ríša, Kači a Anička. Ale je tu ještě jeden silný motiv, který možná nenápadně zůstává v koutku, protože není tak vypjatý. Přitom je tak moc ze života: jak se poprat s ránou osudu? Když přijde nemoc nebo těžký úraz.

Lídu dneska nechme stranou, ale pojďme na chvilku za Václavem Janákem. Znáte takové chování z domova? Mám cukrovku, ale co, dál se cpu sladkým, holt umřu o něco dřív. Mám tuberák, ale dál kouřím jako fabrika, ono to nějak dopadne.

I Václav Janák se podobně vyrovnává se svým nemocným srdcem. Když mu lékaři řeknou, že musí jít na operaci, jinak v krátké době zemře, operaci odmítá. Sice by mu prodloužila život, ale musel by se vzdát své milované kořalky, motorky a cigaret.

Schválně se na jeho reakci podívejte ZDE:

Co tomu říkáte? První reakcí asi je: to je ale blázen! Anebo máte pro jeho jednání pochopení?

Ono to tak jednoznačné není. Jak vysvětluje psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl, důležité je to, co ještě „člověk považuje za kvalitní život, s čím je ochotný se ještě smířit a s čím už ne.“

Dalším faktorem ve hře je podle odborníka to, že někdo zvládá velké změny v životě lépe, někdo hůře. „Kdo zvládá změny v životě lépe, hledá způsoby, jak dobře žít s hendikepem či omezením a jak si život uspořádat, aby mu v něm bylo co nejlépe. Snaží se situaci řešit. Kdo změny zvládá hůř, tomu to moc nejde. Někdy na to potřebuje jen víc času, ale někdy se mu to vůbec nepodaří.“

Václav Janák podle psychologa Jana Kulhánka reaguje přesně podle učebnice psychologie. „Reakce člověka na hodně závažnou věc, která přímo ohrožuje jeho život, má několik fází. Tou první bývá popření. Ne, mě se to netýká. A to je pravděpodobně i reakce Václava Janáka. Řekne si, raději budu žít kratší dobu a naplno a přitom si neuvědomuje, co je to ta kratší doba. Ale za 14 dní nebo měsíc tomu může být jinak, je potřeba té informaci dát čas,“ vysvětluje psycholog. Za Václava Janáka nakonec rozhodl osud. Pamatujete? Zkolaboval, odvezli ho do nemocnice a děti daly souhlas s operací.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.