Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Elektrokolo: Ideální dopravní prostředek, díky kterému můžete i zhubnout

Pokud nepatříte mezi zdatné sportovce, neholdujete běhu, chůzi ani jízdě na klasickém kole, zkuste dát šanci elektrokolu, které vás proveze barevnou alejí i rušnou dopravou ve městě a rozhodně to není dopravní prostředek jen pro starší lidi nebo úplné lenochy. A že je na jeho pořízení letos už pozdě? Naopak!
Vydáno: 24.08.2018
Elektrokolo ocení i sportovci
Autor: iStock Elektrokolo ocení i sportovci
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do provozu i na cyklostezku

Elektrokolo s motorem do 250 W je bráno jako klasické jízdní kolo. Není na něj potřeba žádné speciální oprávnění či registrace. „Lze s ním tedy jet bez problémů do provozu i na cyklostezky a platí zde stejná pravidla jako pro každého cyklistu. Tedy jízda vpravo a dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních cyklistů, pěších nebo účastníků provozu,“ říká Babora Lišková, mluvčí TSK Praha, a. s.

Ekologická jízda

Jízda na elektrokole je díky využívání elektromotoru naprosto ekologická, protože nezatěžuje životní prostředí, a zároveň velmi ekonomická, takže nezatíží ani peněženku. „Na jedno nabití lze s elektrokoly ujet průměrně okolo 60–70 km. Dobíjení trvá v řádu několika hodin,“ doplňuje Martin Šindelář, odborník ze společnosti Hecht.

Na kondičce ani věku nezáleží

Výhodou elektrokol je, že nemusíte být trénovaní cyklisté, a přesto můžete vyrazit i na několik desítek kilometrů dlouhý výlet. Navíc do cíle dorazíte vždy plni energie, protože elektromotor šetří vaše síly. Jízdu na elektrokole tak bez problémů zvládnou i senioři. Elektrokolo je také ideální pro ženy, které chtějí s partnerem, trénovaným cyklistou, jezdit na delší cyklovýlety, nebo pro všechny, kteří se chtějí pohodlně dopravit do práce.

Můžete na něm i zhubnout

Spousta lidí si myslí, že na elektrokole se jen vezete, což je omyl. Fyzickou aktivitu musíte vyvíjet stále, ale pokud je šlapání do pedálů pro vás už moc namáhavé, pomůže vám s ním elektromotor.

Dostupnost

Vzhledem k tomu, že jsou elektrokola stále populárnější, jejich cenová dostupnost je daleko přijatelnější, než tomu bývalo dříve. Ani současné zvyšování cel se neodrazí na vyšší ceně elektrokol. Jejich cena začíná průměrně okolo 19 tisíc Kč, což je srovnatelné s některými klasickými koly.

Dojedete dál

Oproti klasickým kolům dojedete nejen dál, ale také bez fyzického vyčerpání. A jak na elektrokole ušetřit energii v baterii a dojet ještě dále? Hlavními faktory, které ovlivňují dojezd na jedno nabití, je váha jezdce, jeho aktivita, náročnost terénu a samozřejmě samotná kapacita baterie. Obecně baterie vydrží déle, pokud ve stoupajícím terénu jedete na nižší stupeň asistence. Neznamená to, že se více nadřete, jen pojedete pomaleji. Pokud to ale toužíte nandat okolním cyklistům a na délce dojezdu vám nezáleží, v pohodě dosáhnete na rychlost kolem 20 km/h. Po rovince si můžete dopřát rychlejší jízdu na střední či plný výkon asistence, ta baterii tolik nezatěžuje. Naopak baterii mohou zatěžovat extrémně vysoké teploty, zejména nad 30 °C v kopcovitých terénech, proto je pro jízdu na elektrokole babí léto přímo ideální.

Článek je zařazen v: elektrokolo, kolo
Reklama