OTESTUJTE SE pomocí provázku: Je vaše váha v pořádku?

Jestli je vaše váha v pořádku, zjistíte úplně jednoduše. Potřebujete jen kousek provázku.

Pokud chcete zjistit, že vaše váha je v normálu, tedy ani příliš vysoká, ani příliš nízká, používá se nejčastěji takzvaný BMI (body mass index). Ten se vypočítá snadno vydělením hmotnosti daného člověka druhou mocninou jeho výšky. Jenže jak zjistila jedna studie, BMI není tak úplně přesné a spolehlivé, protože celá jedna třetina problémů spojených s obezitou je považována podle výpočtů BMI ještě za zdravé.

Existuje ale jedno velmi jednoduché měření, které zvládnete bez speciálních přístrojů a dokonce i váhy. Je založené na poměru vaší výšky a obvodu pasu, kde se právě schovává špatný tuk spojovaný se vznikem srdečních chorob a cukrovky.

Zde je návod:

Podle výpočtů by obvod vašeho pasu měl odpovídat maximálně polovině vaší výšky. Ustřihněte si provázek odpovídající délkou vaší výšce, přeložte ho napůl a omotejte jednou kolem pasu. Jestli ještě kus přesahuje, je vaše váha naprosto v pořádku. Pokud se konce provázku jen taktak dotknou, jste na hranici a měli byste trochu zhubnout. Pokud konce přeloženého provázku k sobě vůbec nedosáhnou, rozhodně s tím něco dělejte, nejlépe s pomocí odborníků.

Anna Kopečková


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.