Cvičení

15. ledna 2019 10:00

Anna Kopečková

Jóga pro zdravé a krásné tělo: Zrychlete si metabolismus a podpořte trávení

Pokud chcete povzbudit a zrychlit trávení a spalování tuků, nemusíte denně běhat kilometry nebo se potit v posilovně. Zrychlit metabolismus a zlepšit trávení vám pomůže i jóga. Jak, to vám prozradí lektorka a zakladatelka Domu jógy Věra Vojtěchová.

Pomalý metabolismus bývá jednou z častých příčin, proč řada lidí nemůže zhubnout nebo snížit svou hmotnost i přes diety a cvičení. Na zrychlení metabolismu existuje řada postupů, například různé přípravky, vitamíny, léky, tablety, případně čaj, bylinky nebo potraviny. Tabletky ale většinou nepomáhají na zrychlení metabolismu tak jako přirozené způsoby pomocí změny stravování, životosprávy a životního stylu.

Metabolismus závisí také na věku i pohlaví a obvykle se zvyšujícím se věkem klesá potřeba přijaté energie pro metabolismus bazální.

Problémem je i nedostatek svalové hmoty – čím méně máte svalové hmoty, tím je metabolismus pomalejší. Je to proto, že množství spálené energie ve svalech v klidu (během bazálního metabolismu) je 8krát větší než množství spálené energie tukovou tkání. Kdo má tedy málo pohybu a málo bílkovin, má i málo svalové hmoty a málo spaluje v klidu, takže má pomalý metabolismus.

Co zrychluje metabolismus?

Prvním faktorem je pravidelné stravování, protože čím více jídel za den sníte, tím více musí látková přeměna pracovat a to dá do pohybu celý metabolismus v těle. Samozřejmě, že musíte dbát i na množství jídla. Totéž platí ovšem také o tekutinách!

Druhým faktorem je kvalita jídla a jeho složení.

Třetím faktorem je pohyb. Jedině pohyb může pomoci svalové hmotě růst a zpevňovat ji. A jak již víme, objem svalové hmoty je velmi důležitý pro zrychlení nebo zpomalení bazálního metabolismu v době klidu.

Z hlediska jógy a ajurvédy je navíc síla a kvalita našeho vnitřního ohně jedním z rozhodujích ukazatelů naší vitality, síly a našeho zdraví. Problémy s pomalým metabolismem a špatným vyprazdňováním s sebou nesou i stagnaci proudění energie, naše tělo slábne a stárne. Zkuste tedy zůstat vitální a v pohodě, protože když je člověk v pohodě, všechno se zdá najednou jednodušší.

Pro zrychlení metabolismu je ideální každodenní ranní praxe agnisára a výborným prostředkem může být i očistná praxe šankhaprakšálana. Naše tělo je totiž často zanesené a z hlediska jógy a ajurvédy jde téměř vždy o to, že něco přebývá, než že by něco scházelo. Postupně v životě naše tělo zanášíme zplodinami, až se nakonec pomyslné trubky v našich tělech ucpou docela. Řešením není něco dalšího přidávat (léky nebo jiné pilulky a podobně), ale naopak ubrat a pročistit! Zkuste tedy cvičení, ideálně ráno nalačno. Agnisára je jednoduché cvičení prováděné v předklonu s rukama zapřenýma o stehna, při kterém střídáme nádech a výdech a stahujeme a uvolňujeme břišní svaly. Tím se prokrví celá břišní stěna.

Pomáhají gastritické jógové sestavy, které podporují trávení, metabolismus, pohyb střev. Zkuste si jednu zacvičit podle následujícího videa:

Text: Věra Vojtěchová, Dům jógy Praha

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.