Prima maminka

20. března 2019 06:00

Anna Kopečková

5 tipů, jak vybrat školku, která bude vyhovovat dítěti i vám

Zápisy do mateřských škol se blíží. Zatímco v některých lokalitách je míst nedostatek, v jiných si rodiče mohou vybírat, do které školky své dítě svěří. Přihlášku přitom můžete podat do tolika školek, do kolika budete chtít. Na co se ale zeptat a zaměřit, abyste výběr nepodcenili?

1. Počet dětí ve třídě

S příchodem do školky je potřeba se smířit s tím, že potomek o část pozornosti pečující osoby přijde. Na druhé straně byste oba měli mít jistotu, že o něj bude kvalitně postaráno a právě počet vychovatelek je v této otázce důležitý. Vyhláška o mateřských školách povoluje 24, výjimečně i 28 dětí v jedné třídě, což je v porovnání se zahraničím nadprůměr. Na jediného učitele přitom může připadat i všech 28 svěřenců. Výhodu mají mateřské školy v menších obcích, které tuto kapacitu nenaplní, soukromé mateřské školy, ve kterých bývá maximální počet žáků ve třídě omezen, a dětské skupiny, ve kterých sice můžete najít i třídu s 24 dětmi, pečovat o ně ale budou hned tři vychovatelé.

2. Kvalita zázemí

Zatímco vašeho potomka asi bude nejvíce zajímat množství hraček, vaše pozornost by se měla soustředit trochu jinam. Když před pěti lety odstartovala značka Domestos svůj projekt Domestos pro školy, zjišťovala ve spolupráci s Asociací školních psychologů, jak jsou na tom české školy a školky se zázemím pro hygienu. 40 % rodičů tehdy uvedlo, že děti musí do školy nosit vlastní toaletní papír a ručníky. Zajímavý přitom byl názor ředitelů, kteří se až v 84 % domnívali, že jsou toalety z hlediska dětí hezké, včetně těch šedých a tmavých. „Klíčovým parametrem pro ředitele škol bývá pouze čistota toalet. Pro řadu dětí je však důležitá i určitá míra přívětivosti prostředí, které sekundárně vyvolává pocit bezpečí, který je v těchto záležitostech velmi důležitý,“ vysvětlila výsledky průzkumu PhDr. Jana Zapletalová. Stejně by tomu mělo být i s dalšími částmi školky – například místností pro odpolední odpočinek a spaní nebo zahradou.

3. Úroveň stravování

Možná i vy patříte k těm, kteří některá jídla prostě nejedí, protože si ze školky či školy odnesli špatnou zkušenost. Pokud tomu chcete v případě svého potomka zamezit, ideální je získat reference od některého z rodičů ve vašem okolí, jehož dítě školku již navštěvuje. Pokud takovou možnost nemáte, podívejte se na webové stránky školky. Bývá na nich uveden aktuální jídelníček a vy si můžete ověřit alespoň pestrost stravování, která ve školce panuje. V každé moderní školce se snadno dohodnete, pokud vaše dítě trpí alergií nebo má jiné zdravotní potíže. Některé soukromé školky jsou ještě o krok dál a nabízejí například BIO stravu za příplatek.

4. Jaký program školky dětem nabízí

Hračky nejsou všechno a hodně o tom, jak se učitelé a vychovatelé dětem věnují, se můžete dozvědět ze zvláštního programu, který nejčastěji najdete na webu školky. Školka zde obvykle informuje, na jaké aktivity se děti mají připravit, co k nim budou potřebovat i kolik budou stát. Snadno se tak dozvíte o možnostech, které daná školka nabízí, a to včetně doplňkových kroužků nebo soutěží, kterých se školka účastní. Pokud je aktivní školka, budou aktivní i její učitelky a děti, o které se starají.

5. Dejte na svou intuici

Před zápisem buďte připraveni, školku si prostudujte, ideálně ji i navštivte a nepodléhejte módním trendům. Pokud takovou možnost máte, nevybírejte jen podle blízkosti k bydlišti. „Jako rodič znáte své dítě nejlépe. Pokud má rádo řád a strukturu, je možné, že klasická státní školka bude nejlepší volbou, která dost možná nabídne i velký výběr kroužků. Naopak dítě, které si věci rádo organizuje samo, bude nadšené z možností Montessori prostředí. Některé děti jednoduše nelze ohraničit zdmi, pro ně je tu nabídka lesních školek, jejichž počet roste jako houby po dešti. A ti, kteří se obávají velkého počtu dětí, mohou zvolit individuální přístup v dětské skupině,“ doporučuje ředitelka blížícího se Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství Lucie Ambrožová a dodává: „Hodně si spolu povídejte o tom, co dítě ve školce prožívá, a pamatujte, že neexistuje univerzální řešení. Proto hledejte, ptejte se, zkoušejte, co pro vás a vaše dítě funguje.“

Sledujte Mámu nad věcí

Vše, co vás zajímá o mateřství a péči o děti, najdete v novém zábavném pořadu Máma nad věcí, který moderuje Agáta Prachařová. Mapuje vše kolem dětí od těhotenství přes porod, péči o kojence až po začátky výchovy a nástup do školy. Reportáže obsahují praktické zkušenosti matek, ale i odborné rady lékařů. Nechybí zábavné rubriky, které potěší malé diváky, nebo rubrika Vaření, ve které Agáta vaří nejen pro děti a s dětmi, ale prozradí také osvědčené recepty pro celou rodinu. Na pomoc si navíc přizvala svého syna Kryšpína či svou 94letou babičku. Ke slovu se dostanou i tatínkové, prarodiče a slavné osobnosti.

Pořad Máma nad věcí můžete sledovat každou neděli ve 12.05 na Prima LOVE nebo online v našem archivu.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.