zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak zpříjemnit dětem školu? Dělejte jim neodolatelné svačiny!

Jak zpříjemnit dětem školu? Dělejte jim neodolatelné svačiny!
Autor: iStock Jak zpříjemnit dětem školu? Dělejte jim neodolatelné svačiny!
Kromě krásně barevného listí, delších večerů s horkým čajem a voňavými svíčkami a teplých svetrů je podzim pro rodiče také obdobím neustálého vymýšlení svačinek, které přibalí svým školou povinným ratolestem do tašky s vírou, že neskončí v odpadkovém koši.

reklama

U předškoláků je to se svačinami celkem snadné – děti chodí do školky a to, čím dobrým je dopoledne i odpoledne potěšit a zasytit, vymýšlejí kuchařky podle určitých nutričních doporučení a norem. Mají obvykle také letité zkušenosti s tím, co mají děti rády a co ne.

Možná by člověka napadlo, že po příchodu ze školky mají výživu svých dětí v rukou rodiče, ale sociální tlaky jsou silné a už v tomto věku děti jednoduše chtějí jíst to, co vidí u ostatních. Můžete tedy s sebou na hřiště nabalit krabičku s nakrájeným ovocem, ale věřte tomu, že pokud se v blízkosti objeví kamarád s brambůrkami, tyčinkami, křupkami nebo gumovými medvídky, atraktivita ovoce jaksi poklesne.

U školáků je to se svačinami trochu těžší. Když jsou ve škole, nemáte tušení, co tam ve skutečnosti snědí oni, co rozdají spolužákům nebo co skončí v koši. Poučte je o tom, že jídlo se v žádném případě nesmí vyhazovat jen proto, že jim nechutná, a snažte se o to, aby jim chutnalo.                         

Příprava svačin vyžaduje dost vašeho času i energie, ale je to čas a energie, které zároveň vkládáte do zdravého vývoje vašich dětí. Jednoduše řečeno, extrémně záleží na tom, co děti jedí.

Jak vypadá vyvážená svačina?

Správná školní svačina by měla být vyvážená – to znamená, že by měla obsahovat všechny tři makroživiny (sacharidy, tuky i proteiny) i mikroživiny (minerály a vitamíny). Pitný režim je také podstatný, zde je to ale o něco jednodušší, stačí děti naučit pít obyčejnou vodu nebo slabý neslazený čaj a máte vyhráno. Na sladké džusy, limonády a sirupy potomky raději vůbec nezvykejte.

Svačina do školy
Autor: iStock Svačina do školy

Svačina do ruky           

Správná svačina by měla jít jíst i při nezbytném lítání po chodbách, proto jsou ideální celozrnné sendviče a toasty, obložené poctivou šunkou, sýrem a zeleninou. Zeleninu můžete servírovat také nakrájenou na tyčinky či nudličky – o tu se pak snadno dělí se spolužáky. Cereální tyčinky určitě také nejsou na škodu, zvlášť v kombinaci s ovocem a neslazeným mléčným výrobkem.

Pokud vám docházejí nápady, sedněte si se svým malým studentem nad papír a společně vymyslete, co by si rád ve škole ke svačinám dával. Tím minimalizujete riziko toho, že bude o hladu.

Co jim dát k svačině, aby neměly hlad, bylo to zdravé a chutnalo jim to?

Školní svačina: Nepodceňujte ji a zkuste zapojit fantazii

Sladkosti upečte doma         

Jako školní svačiny určitě nejsou vhodné čokoládové tyčinky, cookies, oplatky, koblihy, ani sladké listové šátečky. Jednoduchý cukr v takových potravinách sice dodá energii, ale nárazově, takže jsou děti o přestávce jako utržené z řetězu a při vyučování pak spí.

Sladké svačiny připravte doma – upečte celozrnné muffiny s ovocem, sladký chlebíček ze špaldové mouky nebo fazolové brownies. Děti nepoznají, že je něco jinak, a zdravé verze klasických moučníků slupnou jako malinu.

Zdroj: Fithall.cz

Fithall
Autor: archiv Fithall

reklama

Související témata: škola , svačina , dětská svačina , školní svačina

reklama

Přečtěte si také

reklama