Jak zpříjemnit dětem školu? Dělejte jim neodolatelné svačiny!

Kromě krásně barevného listí, delších večerů s horkým čajem a voňavými svíčkami a teplých svetrů je podzim pro rodiče také obdobím neustálého vymýšlení svačinek, které přibalí svým školou povinným ratolestem do tašky s vírou, že neskončí v odpadkovém koši.

U předškoláků je to se svačinami celkem snadné – děti chodí do školky a to, čím dobrým je dopoledne i odpoledne potěšit a zasytit, vymýšlejí kuchařky podle určitých nutričních doporučení a norem. Mají obvykle také letité zkušenosti s tím, co mají děti rády a co ne.

Možná by člověka napadlo, že po příchodu ze školky mají výživu svých dětí v rukou rodiče, ale sociální tlaky jsou silné a už v tomto věku děti jednoduše chtějí jíst to, co vidí u ostatních. Můžete tedy s sebou na hřiště nabalit krabičku s nakrájeným ovocem, ale věřte tomu, že pokud se v blízkosti objeví kamarád s brambůrkami, tyčinkami, křupkami nebo gumovými medvídky, atraktivita ovoce jaksi poklesne.

U školáků je to se svačinami trochu těžší. Když jsou ve škole, nemáte tušení, co tam ve skutečnosti snědí oni, co rozdají spolužákům nebo co skončí v koši. Poučte je o tom, že jídlo se v žádném případě nesmí vyhazovat jen proto, že jim nechutná, a snažte se o to, aby jim chutnalo.

Příprava svačin vyžaduje dost vašeho času i energie, ale je to čas a energie, které zároveň vkládáte do zdravého vývoje vašich dětí. Jednoduše řečeno, extrémně záleží na tom, co děti jedí.

Jak vypadá vyvážená svačina?

Správná školní svačina by měla být vyvážená – to znamená, že by měla obsahovat všechny tři makroživiny (sacharidy, tuky i proteiny) i mikroživiny (minerály a vitamíny). Pitný režim je také podstatný, zde je to ale o něco jednodušší, stačí děti naučit pít obyčejnou vodu nebo slabý neslazený čaj a máte vyhráno. Na sladké džusy, limonády a sirupy potomky raději vůbec nezvykejte.

Svačina do ruky

Správná svačina by měla jít jíst i při nezbytném lítání po chodbách, proto jsou ideální celozrnné sendviče a toasty, obložené poctivou šunkou, sýrem a zeleninou. Zeleninu můžete servírovat také nakrájenou na tyčinky či nudličky – o tu se pak snadno dělí se spolužáky. Cereální tyčinky určitě také nejsou na škodu, zvlášť v kombinaci s ovocem a neslazeným mléčným výrobkem.

Pokud vám docházejí nápady, sedněte si se svým malým studentem nad papír a společně vymyslete, co by si rád ve škole ke svačinám dával. Tím minimalizujete riziko toho, že bude o hladu.

Sladkosti upečte doma

Jako školní svačiny určitě nejsou vhodné čokoládové tyčinky, cookies, oplatky, koblihy, ani sladké listové šátečky. Jednoduchý cukr v takových potravinách sice dodá energii, ale nárazově, takže jsou děti o přestávce jako utržené z řetězu a při vyučování pak spí.

Sladké svačiny připravte doma – upečte celozrnné muffiny s ovocem, sladký chlebíček ze špaldové mouky nebo fazolové brownies. Děti nepoznají, že je něco jinak, a zdravé verze klasických moučníků slupnou jako malinu.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.