Prima maminka

14. října 2021 05:55

Anna Kopečková

Jaký počet dětí matky nejvíc stresuje? Průzkum odhalil číslo, které vás asi překvapí

Pokud jste máma, budete vždy věnovat spoustu času a úsilí ochraně a výchově svého dítěte. Od chvíle, kdy se narodí, až do okamžiku, kdy se stane dospělým – a dokonce i potom – vám bude záležet na tom, aby se vaše dítě mělo co nejlépe. A co teprve když jich máte víc! I když je rodičovství krásné, určitá míra stresu k němu patří. A jeden průzkum odhalil, jaký konkrétní počet dětí vytváří pro maminky největší stres.

Každý rodič vám potvrdí, že starost o děti může být čas od času stresující, bez ohledu na to, zda máte jedno, dvě nebo třeba pět. Z jednoho zajímavého průzkumu, který provedl před několika lety magazín TODAY Parents, ale vyplynulo, jaký konkrétní počet dětí maminky stresuje úplně nejvíc. Organizátoři průzkumu oslovili celkem 7 164 maminek ve Spojených státech a zjistili, že maminky tří dětí jsou víc vystresované než maminky jednoho nebo dvou dětí, což by nebylo tak překvapující. Ale ukázalo se, že jsou i vystresovanější než maminky čtyř a více dětí.

Ještě děsivější, i když ani ne tak moc překvapující, je fakt, že v průměru byla úroveň stresu všech dotázaných trojnásobných maminek osm a půl na stupnici od jedné do deseti. Víc než polovina maminek také přiznala, že mají větší strach o dcery. Je to logické, dívky vyžadují mnohem více péče a pozornosti než chlapci, i když to je velmi diskutabilní téma a ne každý to vnímá stejně. 60 % maminek také přiznalo, že nejvíc je stresuje fakt, že nemají dost času na to, aby všechno každý den stihly.

„Přechod z jednoho dítěte na dvě byl snadný, když ale přibylo třetí dítě, všechno se obrátilo vzhůru nohama," uvedla Jill Smokler, jedna z účastnic průzkumu. „Měla jsem pocit, že je neudržím pohromadě. Stresovalo mě už jen to, že jsme přecházeli ulici a já nemohla všechny děti držet za ruku.“

Když se dokážete postarat o tři děti, zvládnete cokoli

Spousta lidí může argumentovat, že přece musí platit přímá úměra – čím víc dětí, tím větší stres. To samozřejmě může být pravda, ale podle mínění známé americké psychiatričky dr. Janet Taylor by číslo 3 mohlo ve skutečnosti sloužit jako takový zlomový bod pro většinu rodičů. Když se vám narodí třetí dítě, najednou je mnohem těžší najít si alespoň malou chvilku, kdy můžete vydechnout. „Pokud máte čtyři a více dětí, už víte, že nemůže být všechno perfektní. A čím víc dětí máte, tím jste jako rodič sebejistější. A víte, že nemůžete zvládnout úplně všechno. Nakonec jste vděční za to, že všechny děti dopravíte včas do školy,“ řekla Taylor TODAY. Faktem je, že maminky se čtyřmi a více dětmi jsou obvykle mistryněmi ve svém oboru a jen málo věcí je skutečně vyvede z míry.

Vystresované ze stresu

A co kromě dětí maminky ještě stresuje? Nedostatek peněz, tlak na to, aby byly dokonalé, a téměř polovina (46 %) uvedla, že víc než děti je stresuje jejich partner. Průzkum také odhalil, že devět z deseti maminek je vystresovaných z toho, že chtějí zůstat fit a atraktivní, a neuvěřitelných 72 % se stresuje jednoduše z toho, že jsou vystresované, což v zásadě činí z rodičovství jeden začarovaný kruh plný úzkosti a napětí.

I přes všechno výše uvedené bychom ale neměli zapomínat na to, že rodičovství je dar. Samozřejmě, spousta věcí vás překvapí a budete pod velkým tlakem, abyste udělali všechno pokud možno správně. Ale děti vám to bohatě vynahradí. Dají vašemu životu smysl, přinesou do něj spoustu radosti, smíchu, štěstí a naplnění. A i když teď možná nevíte, kam dřív skočit, ruce se vám klepou a máte pocit, že se vám rozskočí hlava, jednou, až děti opustí rodné hnízdo, budete možná jen bezduše zírat do zdi a ptát se sami sebe, co budete bez nich dělat.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.