Tátové na mateřské: 6 věcí, které o nich musíte vědět

Znáte nějakého? Tátu, co je doma s dětmi, zatímco manželka vydělává. A co k němu cítíte? Obdiv, nebo trochu despektu? Jaké důvody a motivy vedou muže k tomu, aby s dětmi zůstali doma na mateřské nebo rodičovské dovolené? A jak se jim žije?

I když se to může zdát už archaické, stále v naší společnosti převládá model, kdy muži loví mamuta a ženy pečují o potomstvo a jeskyni. I když mají oba kariéru, role matky a otce je v určitý životní moment přivede na počátek a žena zůstává s „malým” doma, kdežto partner zajišťuje rodinu.

Ale co se stane v manželství, kde se tyto role převrátí? Kdy žena ráno co ráno vyráží v business kostýmku do práce a z okna jí mává taťka s prckem v náručí? Má na starosti dítě, dům, nákupy a vaření, prostě proto, že se s manželkou tak dohodli. Jaké k tomu měli důvody a jak se chlapům na mateřské žije?

1. Peníze jsou faktorem číslo jedna

Mnozí z nás předpokládají, že ve většině manželství to funguje tak nějak klasicky: máma doma, táta v terénu. Důvody, které nejčastěji muže oproti tradicím ukotví v domácnosti jako opatrovatele, jsou prostě finance. Obvykle (a bohužel!) ženy stále vydělávají méně než muži, ale tato zajetá pravidla se začínají měnit a některé páry prostě zjistí, že z manželčina platu vyjdou daleko lépe!

Je jen na páru samotném, jaká pravidla si nastaví. A pokud to nakonec oběma vyhovuje, je to skvělá volba. Zvykejme si, vydělávajících žen a mužů v domácnosti bude jistě přibývat!

2. Některé maminky opravdu raději pracují

Další obecný předpoklad: maminky to táhne k maličkým a péči o ně a muže zase k budování kariéry a zajišťování rodiny. Většinou to tak opravdu je, ale rozhodně ne vždy. Opravdu existují ženy, které své dítě milují, a přesto je pro ně představa práce v domácnosti naprosto šílená. Mají svou kariéru natolik rády, že v ní chtějí pokračovat ihned po narození dítěte. Pokud jim partner vyjde vstříc a postará se od dítě i domov, bude o jednu šťastnou matku více. Zvláště když si partner domácí péči užívá a tráví s dětmi čas opravdu rád.

3. Děti jsou v pohodě

Nepřítomnost matky doma zanechává vliv na vývoj dětí, že? Ani náhodou! Pro děti je normální, že se o ně někdo z rodičů stará, a klidně ať je to táta! Jak si to doma nastavíte, takové to budete mít. Pokud budou mít péči a lásku, budou děti úplně v pohodě, ať a mámou, nebo s tátou.

4. Tátové mohou dělat všechno, co dělají maminky

Dobře, nemohou kojit z prsu, ale to je asi jediné omezení. Přebalovat, vařit, chystat sváči, utírat nudle, číst knížky, sjíždět skluzavky, poslouchat pláč, nakupovat a vařit, chodit po doktorech… To všechno muži zvládnou stejně, nemají přece žádná omezení!

5. Mají tátové stejné depky jako mámy?

Znáte to, někdy to prostě přijde. Totální vyčerpání, pocit ztráty soukromí a identity, pocit, že vám měkne mozek a vyjadřujete se jako pitomec. Neučesané vlasy a vytahané triko. Nezvládnutelný nepořádek. Pocit, že se chcete opít a spát aspoň měsíc. Pochyby o své příčetnosti, atraktivitě, schopnostech. Ukázalo se, že to nejsou jen bláznivé ženské hormony, které způsobují tyto pocity, muži v domácnosti je znají také. A jak dobře!

6. Jsou domácí tátové okolí k smíchu?

No, asi se s tím setkáte. Trocha nedůvěry, divných pohledů a rádoby vtipných poznámek. Budete zvláštní a asi vás trochu zdrbnou. Nejen táty na mateřské, ale i mámy v práci, protože to budou „kariéristky, co nemají čas pro své dítě”. Ale víte co? Je to váš život, vaše volba, vaše děti. Co si myslí ostatní, vám může být skutečně ukradené. A když nebude, obrňte se trpělivostí a vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte. Berte to, že děláte osvětu a razíte stopu dalším podobným párům.

Fenomén otců na mateřské dovolené je i hlavním tématem nového seriálu FTV Prima Tátové na tahu, který můžete sledovat od 9. září. Výchova v podání tatínků bývá někdy dost odlišná od maminkovského pojetí. Pokud tedy chcete vidět, jak tatínci zvládají péči o své ratolesti, nezapomeňte se dívat!

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.