Tátové na mateřské: 6 věcí, které o nich musíte vědět

Znáte nějakého? Tátu, co je doma s dětmi, zatímco manželka vydělává. A co k němu cítíte? Obdiv, nebo trochu despektu? Jaké důvody a motivy vedou muže k tomu, aby s dětmi zůstali doma na mateřské nebo rodičovské dovolené? A jak se jim žije?

I když se to může zdát už archaické, stále v naší společnosti převládá model, kdy muži loví mamuta a ženy pečují o potomstvo a jeskyni. I když mají oba kariéru, role matky a otce je v určitý životní moment přivede na počátek a žena zůstává s „malým” doma, kdežto partner zajišťuje rodinu.

Ale co se stane v manželství, kde se tyto role převrátí? Kdy žena ráno co ráno vyráží v business kostýmku do práce a z okna jí mává taťka s prckem v náručí? Má na starosti dítě, dům, nákupy a vaření, prostě proto, že se s manželkou tak dohodli. Jaké k tomu měli důvody a jak se chlapům na mateřské žije?

1. Peníze jsou faktorem číslo jedna

Mnozí z nás předpokládají, že ve většině manželství to funguje tak nějak klasicky: máma doma, táta v terénu. Důvody, které nejčastěji muže oproti tradicím ukotví v domácnosti jako opatrovatele, jsou prostě finance. Obvykle (a bohužel!) ženy stále vydělávají méně než muži, ale tato zajetá pravidla se začínají měnit a některé páry prostě zjistí, že z manželčina platu vyjdou daleko lépe!

Je jen na páru samotném, jaká pravidla si nastaví. A pokud to nakonec oběma vyhovuje, je to skvělá volba. Zvykejme si, vydělávajících žen a mužů v domácnosti bude jistě přibývat!

2. Některé maminky opravdu raději pracují

Další obecný předpoklad: maminky to táhne k maličkým a péči o ně a muže zase k budování kariéry a zajišťování rodiny. Většinou to tak opravdu je, ale rozhodně ne vždy. Opravdu existují ženy, které své dítě milují, a přesto je pro ně představa práce v domácnosti naprosto šílená. Mají svou kariéru natolik rády, že v ní chtějí pokračovat ihned po narození dítěte. Pokud jim partner vyjde vstříc a postará se od dítě i domov, bude o jednu šťastnou matku více. Zvláště když si partner domácí péči užívá a tráví s dětmi čas opravdu rád.

3. Děti jsou v pohodě

Nepřítomnost matky doma zanechává vliv na vývoj dětí, že? Ani náhodou! Pro děti je normální, že se o ně někdo z rodičů stará, a klidně ať je to táta! Jak si to doma nastavíte, takové to budete mít. Pokud budou mít péči a lásku, budou děti úplně v pohodě, ať a mámou, nebo s tátou.

4. Tátové mohou dělat všechno, co dělají maminky

Dobře, nemohou kojit z prsu, ale to je asi jediné omezení. Přebalovat, vařit, chystat sváči, utírat nudle, číst knížky, sjíždět skluzavky, poslouchat pláč, nakupovat a vařit, chodit po doktorech… To všechno muži zvládnou stejně, nemají přece žádná omezení!

5. Mají tátové stejné depky jako mámy?

Znáte to, někdy to prostě přijde. Totální vyčerpání, pocit ztráty soukromí a identity, pocit, že vám měkne mozek a vyjadřujete se jako pitomec. Neučesané vlasy a vytahané triko. Nezvládnutelný nepořádek. Pocit, že se chcete opít a spát aspoň měsíc. Pochyby o své příčetnosti, atraktivitě, schopnostech. Ukázalo se, že to nejsou jen bláznivé ženské hormony, které způsobují tyto pocity, muži v domácnosti je znají také. A jak dobře!

6. Jsou domácí tátové okolí k smíchu?

No, asi se s tím setkáte. Trocha nedůvěry, divných pohledů a rádoby vtipných poznámek. Budete zvláštní a asi vás trochu zdrbnou. Nejen táty na mateřské, ale i mámy v práci, protože to budou „kariéristky, co nemají čas pro své dítě”. Ale víte co? Je to váš život, vaše volba, vaše děti. Co si myslí ostatní, vám může být skutečně ukradené. A když nebude, obrňte se trpělivostí a vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte. Berte to, že děláte osvětu a razíte stopu dalším podobným párům.

Fenomén otců na mateřské dovolené je i hlavním tématem nového seriálu FTV Prima Tátové na tahu, který můžete sledovat od 9. září. Výchova v podání tatínků bývá někdy dost odlišná od maminkovského pojetí. Pokud tedy chcete vidět, jak tatínci zvládají péči o své ratolesti, nezapomeňte se dívat!

-ku-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 1. 6. 2023

Dnes se můžete cítit trochu pod psa kvůli fyzickému a emocionálnímu stresu v posledních dnech. Pokud můžete, uklidněte se. Tento den není vhodný k tomu, abyste byli příliš zaneprázdněni nebo se pouštěli do nových projektů. Berani, špatná komunikace by mohla způsobit jedno nebo dvě rozčilení, a tak se snažte zachovat chladnou hlavu. Nedělejte z komára velblouda. Nepřijde nic, co by se nedalo zvládnout.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.