Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Moderní tatínkové: Jsou jiní než generace před nimi?

Česká rodina se mění a spolu s ní obzvlášť role a vliv otce. V posledních letech vzrůstá zájem mužů podílet se aktivně na výchově dětí. Generaci pasivnějších otců střídají muži, kteří mají o starání se o děti upřímný zájem a jsou ochotni jim věnovat energii a čas.
Vydáno: 28.05.2015
Dnešní otcové jsou hrdí na to, že se mohou dětem věnovat
Autor: Thinkstock Dnešní otcové jsou hrdí na to, že se mohou dětem věnovat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Tatínkové dnes věnují svým dětem nejen starostlivou péči, ale také si s nimi hrají, což jejich otcové moc nedělalli. Z nedávných zahraničních výzkumů vyplynulo, že současní otcové vybírají svým dětem takové hračky, které jim připomínají jejich vlastní dětství, nebo takové, které jim pomohou při hrách navázat silnější pouto s potomkem díky tomu, že společně něco vytvářejí. Psychologové pak potvrzují, že novodobá generace otců je hravější než ty předchozí.

Balón místo hlavy?

Muži a jejich koníčky: Lezou vám na nervy?

 

Muži to chtějí

Muži – otcové mají ve výchově dětí svou osobitou a nezastupitelnou roli. Nastupující trend v moderním rodičovství, kterým je posílení vlivu otce na výchovu svého potomka, tuto roli ještě upevňuje a představuje nový směr ve vývoji novodobé rodiny. Aktivní otcovství rozvíjí vztah muže s dítětem a rozšiřuje možnosti pro profesní seberealizaci ženy.

Z nedávno publikovaných výzkumů Ligy otevřených mužů, která je iniciativou dlouhodobě se zabývající kvalitou života mužů a rolí otců v rodině, také vyplývá, že čeští muži se stále více zajímají o aktivní otcovství a sami chtějí na rodičovskou dovolenou, chtějí být bezprostředně po narození dítěte se svojí partnerkou a dítětem doma.

Kolikrát jste od svého muže dostala snídani do postele?

Čím může muž překvapit ženu?

 

Jaký je moderní tatínek?

„Moderní muž je citlivý a hravý. Oprostil se od rozdělení rolí na mužské a ženské a s hrdostí nosí své ratolesti v šátku, chodí s nimi na kroužky, bere si je občas sám na víkendové výpravy, aby si maminka odpočinula. Dnešní otcové často dospívají až s příchodem dětí. Když odmyslíme negativa, kladná stránka je, že dnešní doba podporuje společné vyžití dětí s tatínky, tedy společné řádění, smích a dobrodružství. Ty jsou jedním z faktorů šťastného dětství a pevného vztahu k rodičům. Proto logicky otcové častěji volí hračky, které jim připomínají jejich vlastní dětství, nebo hračky, které odrážejí jejich současné koníčky, dětské sportovní vybavení, modely reálných objektů, oblasti zájmu,“ říká psycholožka a terapeutka Mgr. Eliška Bachová.

Já bych ti pomohl, miláčku, ale jsem nějaký unavený a za chvíli jde v televizi hokej...

Líný muž, holé neštěstí... a pomalé spermie

 

Na trhu ale není zas tak velké množství hraček, které by dokázaly uspokojit jak dítě, tak rodiče. Jedním z příkladů, kdy se podařilo výrobcům propojit světy dospělých a dětí, je nová generace autodrah Hot Wheels. Na jízdních i závodních drahách překonávají malí závodníci řadu dobrodružných překážek, tatínci pak rádi pomůžou s konstrukcí takové dráhy a stanou se tak doslova architekty dětské fantazie. Doslova nesmrtelné jsou stavebnice LEGO, dnes už téměř nezbytná výbava každého dítěte. Není neobvyklé, že barevné kostičky tatínka zaujmou natolik, že si vydrží s nimi hrát celé hodiny, zatímco jeho ratolest už dávno dělá něco jiného. Opětovný boom zažívají také stavebnice MERKUR, s nimiž se leckterý tatínek může vrátit do svých dětských let.

„Je dobré, že dnes existují takové hračky, které se zaměřují na zábavu obou, otce i dětí. Je vždy hezčí dělat něco S dětmi, než KVŮLI nim,“ dodává Eliška Bachová.

Článek je zařazen v: Rodičovství, mateřská dovolená, tatínkové, otcové, starost o děti, hraní s dětmi
Reklama