10 rádoby nezdravých potravin, které nejsou až tak špatné

10 rádoby nezdravých potravin, které nejsou až tak špatné

Když se snažíte žít zdravě, nebo dokonce zhubnout, existuje mnoho nařízení, co smíte a nesmíte jíst. Ale upřímně – je to pěkná otrava, když vám někdo zakazuje vaše oblíbené pochoutky. Je to pořád dokola. Nejezte uzeniny, dopřávejte si jen bílé libové maso. Nesmíte jíst víc než dvě porce ovoce denně, protože ovoce obsahuje hodně cukrů. Zapomeňte na přílohy a k hlavnímu jídlu si dávejte hlavně dostatek zeleniny. Otrava, že?

Naštěstí to vypadá, že některé dříve zakázané potraviny neškodí naší linii tolik, jak si celou dobu myslíme. Pojďme se podívat na jídla, která si svou špatnou pověst až tak nezaslouží.

Máslo

V malém množství není špatné. Máslo sice obsahuje hodně tuku, ale poslední vědecké objevy zpochybňují, že by tyto tuky byly hlavní příčinou srdečních chorob. To neznamená, že si můžete dovolit jíst máslo po lžících, ale pokud recept vyžaduje trošku másla nebo pokud si chcete namazat máslo na chleba, nic se neděje.

Ořechová másla

Američané milují burákové máslo. U nás si sice takovou oblibu nezískalo, své místo si ale pomalu získávají jiná ořechová másla – mandlové, lískooříškové a podobně. Tato oblíbená pomazánka je velice kalorická, obsahuje asi 200 kalorií na dvě polévkové lžíce, ale nic není tak jednoduché. Ořechová másla jsou plná zdravých tuků, které pomáhají tělu absorbovat důležité vitaminy z jiných potravin. Uvědomte si, že není kalorie jako kalorie a je nutné si správně vybírat. Pokud máte na takovou pomazánku chuť, klidně si ji dopřejte. Vyhýbejte se ale light variantám, protože ty sice mají nižší obsah tuku, ale aby měly tak skvělou chuť, obsahují více cukru, soli a chemických aditiv.

Brambory

Hranolky a brambory zapečené se slaninou, sýrem a kupou smetany mohou za to, že brambory mají všeobecně špatnou pověst. Ale podle americké dietoložky Samanthy Hellerové mohou být brambory stejně dobré jako například kapusta. „Brambory jsou dobrým zdrojem vitaminů C a B6 a vlákniny (pokud je neoloupete). Upečte brambory s troškou olivového oleje v troubě, můžete dochutit například česnekem či salsou a máte skvělé, zdravé jídlo,“ říká Hellerová. Pokud nebudete brambory zbytečně smažit, skutečně jde o zdravé jídlo, i když obsahují hodně sacharidů. Z toho důvodu je vhodnější si je dávat spíše k obědu, ale rozhodně se jim nemusíte vyhýbat.

Cukr

Lidé si spojují cukr s potravinami, které mají spoustu kalorií a malou výživovou hodnotu, jako jsou koláče a cukroví. Nicméně tělo cukr potřebuje, aby ho mohlo proměnit na glukózu, důležitý zdroj paliva pro každou buňku v těle, ať už jde o mozkové, nebo svalové buňky. Jako zdroj cukru by nám však mělo sloužit ovoce, které obsahuje přírodní cukry. „Pokud jíte zdravě, můžete si dovolit trochu medu do čaje nebo lžičku cukru do kávy,“ ujišťuje dietoložka Hellerová. Dezerty vyrobené z tuny cukru si ale nechte jen na opravdu výjimečné příležitosti. U těch opravdu nemůžete čekat, že se na vaší váze nijak neprojeví.

Čokoláda

Kakao je plné zdravých látek zvaných polyfenoly, které působí jako antioxidanty a patří k nejúčinnějším přírodním látkám působícím proti volným radikálům ničícím buňky. Totéž ale neplatí o zpracované mléčné čokoládě a různých čokoládových náhražkách, které možná chutnají stejně dobře, ale rozhodně nemají žádné pozitivní účinky. Můžete si tedy pochutnat na kvalitní hořké čokoládě s vyšším obsahem kakaa nebo si připravit výborný nápoj z mléka, dvou polévkových lžic neslazeného kakaového prášku a s troškou cukru nebo medu.

Pizza

Sníst občas kousek pizzy nikoho nezabije. Což je dobrá věc, protože pizzu prostě miluje většina lidí. Chcete-li však udržet příjem kalorií na uzdě, nejezte kůrky, zvolte vegetariánskou variantu a omezte množství sýru. Pak máte docela vyvážené jídlo. Ale snažte se nesnít celou pizzu naráz.

Popcorn

Myslíte si, že když máte večer u televize na něco chuť, že se musíte spokojit s chroupáním mrkve? Omyl! Pokud se vyhnete máslovému popcornu (přesně takovému, který vám nasypou v kině do kyblíku), kdy se vlastně kukuřice koupe v rozpuštěném tuku, jde o docela zdravou pochoutku plnou vlákniny. Udělejte si slaný popcorn v mikrovlnce. Pak získáte pochoutku plnou vlákniny, která upokojí vaši touhu něco uzobávat. Takový popcorn je vlastně jen nafouklé zrno a má jen málo kalorií.

Nápoje pro sportovce

Iontové nápoje a nápoje určené pro regeneraci jsou často házeny do stejného pytle jako sladké džusy a limonády, protože obsahují hodně kalorií, ale člověka vlastně nezasytí. Nápoje pro sportovce jsou v tom ale neprávem. Samozřejmě nemůžete pít litry ionťáku u televize, ale pokud tvrdě makáte v posilovně, je to pro vás nejvhodnější varianta. Nápoje dodají po cvičení díky sacharidům rychlou energii a pomůžou doplnit tekutiny a elektrolyty vyplavené cvičením. Sahejte po nich ale jen v případě, že jste cvičila déle než hodinu, jinak je vlastně nepotřebujete.

Sýry

Řada nových studií naznačuje, že pravidelná konzumace polotučných a nízkotučných mléčných výrobků včetně sýrů by mohla snížit krevní tlak a udržovat stabilní hladinu cukru v krvi, což vám pomůže udržet váhu pod kontrolou a dokonce prodloužit život. Takže sýrům se rozhodně nevyhýbejte, jen si dobře vybírejte.

Dresink na salát

Dresinky vyrobené z rostlinných olejů, jako je olivový, slunečnicový nebo hroznový, jsou plné zdravých tuků, které pomáhají tělu absorbovat nezbytné živiny z jiných potravin (včetně těch ze salátu). Takže dresinky z olejů ve skutečnosti dělají salát zdravější. Olejové dresinky, pokud to s nimi nepřeháníte, jsou rozhodně lepší než krémové light dresinky, které obsahují spoustu sodíku a cukrů.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.