10 tipů, jak konečně zhubnout a zformovat problémové partie

10 tipů, jak konečně zhubnout a zformovat problémové partie

Bříško, boky, zadeček – části těla, kde se ukládá ženám nejvíc tuku a nejhůř se také shazuje. Jak docílit svůdných křivek? Věnujte se celému tělu, radí specialisté. Přílišná pozornost kritickým partiím totiž paradoxně škodí.

Omezte sůl

Útlé bříško se nerovná půlhodině posilování břišních svalů denně! Nejprve je třeba se zbavit podkožního tuku a na to funguje známá poučka: příjem denní energie musí být menší než její výdej. Základem všeho je tedy správná strava.

„Častým viníkem nevyrýsovaných svalů nejen na břiše bývá také zavodnění těla kvůli nadbytku soli. Čtěte pozorně údaje uvedené na potravinových obalech, pak můžete snížit příjem soli až o 1500 mg denně,“ uvádí přední nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.

Cvičte, ale nepřepalte start

Pokud jste dosud necvičili, přílišnou intenzitou hned zkraje si spíš ublížíte. V lepším případě “jen“ namožením svalů, v horším jejich zraněním.

„Cviky by rozhodně neměly bolet. Pokud začínáte, nebojte se požádat o pomoc a dohled odborníka. Určitě se neučte cviky okoukáváním od ostatních. Ve fitness bývá častou chybou cvičení se závažím, které si na stroji nastavil někdo jiný. Při těžší zátěži si však pomáháte zapojením jiných svalových skupin a cvičení se stává neefektivním a dokonce škodlivým,“ varuje Markéta Brožová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours.

Postupně zvyšujte intenzitu

Ustrnout na lehké zátěži ale také není to pravé! Pokud cítíte, že cvik snadno zvládáte, zvyšte zátěž na posilovacím stroji nebo posuňte cvik s vahou vlastního těla do pokročilejší úrovně (například přidáním činek).

„Právě u problémových oblastí, jako jsou stehna nebo zadeček, platí, že chceme svaly posílit. Častým opakováním téhož cviku brzy získáte mylný dojem, že posilování je hračka, ale to si svaly pouze přivykly zátěži a staly se vytrvalejší. Aby svaly nepřestaly posilovat, je dobré cvičit pestře a cviky v rámci tréninku obměňovat,“ vysvětluje trenérka.

Dřepy jsou nad zlato

Čím komplexnější cvik, při kterém správně zapojíte více svalových skupin, tím lépe. Pro posílení stehen a zadečku jsou dokonalé úplně obyčejné dřepy a výpady (dopředu a do stran).

Kmitání nohou v lehu na boku nebo stroje na posílení vnitřních a vnějších stran stehen můžete do tréninku zařadit pouze pro zvýšení jeho variability. Myslete na to, že komplexní cviky spalují více kalorií a jsou efektivnější.

Břicho jen na okraj

Většina žen si myslí, že břicho zeštíhlí drilováním sedů lehů, ovšem mnohem větší službu vám udělá silový trénink, v němž zapojíte různé svalové skupiny najednou. Základ tréninku zaměřte spíš na zpevnění středu těla, tzv. core.

„Břicho cvičte zpočátku raději s vlastní vahou. Při cvičení břicha na strojích totiž hrozí, že zapojíte všechny možné svaly, jen ne ty břišní. Nejprve si musíte jednotlivé svaly uvědomit, procítit a naučit se je používat. Pokud žena nikdy nebo už dlouho necvičila, jsou břišní svaly zesláblé a často jim dělá problém jen jednoduché zatínání a prodýchávání,“ říká trenérka Brožová.

Jezte, aby tělo spalovalo

Pokud se chystáte do posilovny, najezte se nejpozději hodinu a půl před cvičením. Jídlo by mělo být lehké s obsahem všech základních živin, například mix nakrájeného ovoce s hrstičkou oříšků a lžící jogurtu.

„Pokud je vaším cílem redukce, najezte se nejdříve za 45 až 60 minut, ideálně však až za dvě hodiny po cvičení. Vhodné jsou bílkoviny s doplněním komplexních sacharidů, jako je zeleninový salát s rybou či kuřecím masem, vejcem a malou přílohou v podobě celozrnného pečiva,“ doplňuje výživová specialistka Monika Bartolomějová.

Aerobic, nebo zumba?

Tuk z problematických partií nejlépe spálíte kombinací posilování a kardio cvičení. Ideální je kruhový trénink, pro ženy speciálně upravený, který střídá cviky s různou intenzitou zátěže po krátkých pauzách odpočinku. Správně sestavená cvičební série by měla zahrnovat svalové skupiny celého těla a zvýšit tepovou frekvenci na 65 až 80 procent vašeho maxima (jste zadýchaní, ale stále schopní souvisle mluvit).

„Při nižší frekvenci nehubnete, při vyšší spalujete cukry, což bývá problém dnešních trendy sportů, jako je zumba nebo heat aerobic. Optimální pro úbytek tuku je běh, ať už venku, nebo na páse či jiném trenažéru. Pro osoby s velkou nadváhou nebo jiným omezením postačí rychlejší chůze, vždy tak, abychom dosáhli optimální tepové frekvence,“ popisuje trenérka Markéta Brožová.

10 sklenic vody

Nikdy nezapomínejte na pitný režim. Tělo se skládá převážně z vody a její nedostatek řeší jejím větším zadržováním. Takové zavodnění je pak patrné nejen v oblasti pasu, kde se zvětší obvod i o centimetry. Zadržování vody může být způsobeno ale i řadou dalších příčin a vždy je dobré je odhalit.

Alkohol je tabu

Volte čirou vodu bez bublinek, sladkým limonádám (i jiným jednoduchým cukrům) se vyhýbejte. Pokud se snažíte zhubnout, váš největší nepřítel je alkohol. Zvyšuje chuť k jídlu a oslabuje vůli. Zhoršuje a prodlužuje regeneraci a navíc energie, které alkohol obsahuje velké množství, se snadno přeměňuje v tuk.

Zázračný rezistentní škrob

Luštěniny představují jedinečný zdroj sacharidů a obsahují velmi prospěšný rezistentní škrob, který prodlužuje pocit sytosti a snižuje glykemický index potravin. Najdete jej také v bramborovém škrobu nebo banánové mouce.

„Rezistentní škrob je v podstatě vláknina, která pomáhá vyrovnávat hladinu cukru v krvi, čímž snadněji ovládnete chutě na sladké. Prospívá trávení a prokazatelně zmírňuje riziko rakoviny tlustého střeva. Lze jej použít při přípravě všech jídel z mouky, aniž by ovlivnil jejich chuť, zato zvýší podíl vlákniny a sníží kalorie každé porce,“ vysvětluje Monika Bartolomějová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.