10 triků, díky kterým bude vaše cvičení účinnější

10 triků, díky kterým bude vaše cvičení účinnější

Když věnujete těžce vydobytý čas i energii cvičení, chcete z něho samozřejmě vytěžit maximum. Z mnoha důvodů ale výsledky nemusí být takové, jaké by být mohly. Poznejte několik jednoduchých triků, díky kterým se váš trénink stane efektivnějším. Tím, že uvidíte výsledky dřív, také zůstanete déle motivovaní:

Spánek

Bez kvalitního odpočinku nebudete podávat adekvátní výkony a ani regenerace neproběhne optimálně. Pokud se některý den nevyspíte a cítíte se pod psa, proč tělo stresovat další zátěží? Raději vydržte den bez cvičení, vyspěte se a pak do tréninku vložte dvojnásobné úsilí.

Jídlo před tréninkem

Jestliže jdete sportovat vymačkaní jako citron, nelze čekat, že se díky takové cvičební seanci posunete dál. Před tréninkem se dobře najezte! Vsaďte na komplexní sacharidy, snadno stravitelné bílkoviny a minimum tuků i přidané vlákniny.

Jídlo po cvičení

Zapomeňte na to, že byste po cvičení už nic nejedli, i kdyby to mělo být o půlnoci! Svaly potřebují materiál pro regeneraci i budování nové svalové hmoty, proto si po tréninku dopřejte aspoň banán a syrovátkový protein.

Protahování

Strečink urychlí hojení svalů a zajistí jejich pružnost. Když protahování, mobilitě a flexibilitě venují čas ti nejlepší sportovci světa, proč byste se díky nim nemohli zlepšit i vy?

Doplňky stravy

Někdy běžné jídlo nestačí. Vyzkoušejte, jak na vaše tělo působí proteinové nápoje, carnitin, multivitamíny nebo BCAA aminokyseliny. Doplňky stravy nejsou nezbytné, ale je dost možné, že pomohou zlepšit vaše výkony.

Regenerace

Honit se sedm dní v týdnu je pro lepší sportovní výkony kontraproduktivní. Tělo potřebuje čas na opravu tkání, obnovu energetických zdrojů i budování nové svalové hmoty, a proto mu ho dopřejte! Nemusíte ovšem regenerovat jen doma na gauči s pytlíkem brambůrků. Zajděte si do sauny, na masáž nebo se běžte projít do lesa.

Motivační hudba

Namixujte si motivační playlist podle vašeho vlastního vkusu a v momentech, kdy to budete chtít vzdát, přidejte na hlasitosti. Správná hudba dokáže povzbudit i toho nejunavenějšího cvičence!

Parťák

Pokud neumíte být sami sobě dost přísným koučem, vezměte si k ruce sparring partnera, který vás bude popohánět k lepším výkonům. Mít někoho, s kým budete moct své úspěchy i případné překážky v tréninku probírat, je vždy velkou výhodou.

Tréninkový plán

Choďte cvičit s plánem či jasnou představou o tom, co chcete provádět. Pokud budete mít černé na bílém napsané, že máte udělat 20 kliků, bude se vám šidit mnohem hůř, než kdybyste se řídili jen vlastním pocitem.

Změna aktivity

Zkuste měnit druh pohybové aktivity. Tím, že zapojíte jiné svalové skupiny i části mozku a nebudete striktně trvat jen na jednom jediném druhu cvičení, se zlepšíte mnohem rychleji. V pohybu hledejte univerzálnost, ne specializaci.

Zdroj: Fithall.cz

Sdílejte článek
Štítky trénink

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.