20 tipů, jak zahnat hlad a nepřibrat ani gram

Shazování kilogramů není o tom, že se budete trápit hlady. Ale kdo by občas neměl chuť na něco dobrého k snědku? Ukážeme vám, jakými potravinami se dají hlad i chuť ošálit, aniž by se to negativně projevilo na vaší váze.

Důležitá je úprava jídelníčku, která by se měla skládat z čerstvých nízkokalorických potravin s dostatečným množstvím zeleniny a ovoce. Základem je, jak známo, plnohodnotná snídaně a tekutiny.

Hlad může být často jen převlečená žízeň. Jídlo si rozdělte na menší porce a jezte nejméně 5x denně.

Pokud přece jen budete mít během dne chuť na něco dobrého k snědku, pak pro vás máme 20 způsobů, jak hlad ošálit a přitom nepřibrat:

1. Mandle

Stačí hrstka mandlí a své tělo bohatě zásobíte antioxidanty, vitaminem E a hořčíkem. Je také dokázáno, že konzumace mandlí zvyšuje u lidí pocit sytosti, a proto jsou vhodné při regulaci tělesné hmotnosti.

2. Káva

Střídmá konzumace kávy může pomoci zrychlit metabolismus a potlačit chuť k jídlu díky obsaženému kofeinu a antioxidantům. Vynechejte ale mléko a cukr.

3. Zázvor

Zázvor působí jako povzbuzující prostředek, který dodává energii do těla a zlepšuje trávení, čímž zmenšuje hlad. Dejte si tedy čaj z čerstvého zázvoru.

4. Avokádo

Tato plodina je plná vlákniny a srdci i zdraví prospěšných mono nenasycených tuků. Pokud ho budete konzumovat střídmě, zasytí vás a potlačí chuť k jídlu. Tuky, které avokádo obsahuje, vysílají do mozku signály, které mu řeknou, že váš žaludek je plný.

5. Kajenský pepř

Půl lžičky kajenského pepře může podpořit metabolismus a způsobit, že tělo spálí ze své zásobárny 10 kalorií navíc. Nemluvě o tom, že pro ty, kteří nejsou zvyklí pravidelně jíst kořeněná jídla, přidávání kajenského koření snižuje kalorie u následujícího pokrmu v průměru o 60 kcal. Myslete na to a přidávejte jej do dvou jídel denně po dobu jednoho měsíce. Ztratíte přibližně 2 kila, aniž byste se vůbec snažili.

6. Jablka

Jablka všech druhů a typů pomáhají potlačit hlad a to hned z několika důvodů. Za prvé, jablka jsou plná rozpustné vlákniny a pektinu, díky kterému se budete cítit plní. Za druhé regulují glukózu v krvi a zvyšují hladinu energie. A za třetí k jejich konzumaci je potřebné důkladné žvýkání, čímž dáváte tělu více času, aby si uvědomilo, že už nejste hladoví.

7. Vajíčka

Dejte si jedno až dvě vajíčka k snídani a budete se během následujících 24 hodin cítit plnější, než kdybyste si dali například housku se stejným množstvím kalorií. Jistý experiment ukázal, že lidé, kteří snídali vajíčka, přijali v průběhu dne průměrně o 330 kalorií méně než ti, co měli k snídani například pečivo.

8. Voda

Vypijete před jídlem dvě sklenice vody. Pak zaručeně zkonzumujete o 75 až 90 kalorií méně, než kdybyste vodu před jídlem nepili.

9. Brambory

Podle potravinářských vědců brambory obsahují zvláštní druh škrobu, který odolává trávicím enzymům, což znamená, že zůstanou v žaludku déle, a vy se proto budete cítit déle zasyceni. Navíc jsou plné vitaminu A a vitaminu C.

10. Zeleninová polévka

Horký vývar na bázi zeleninové polévky vás zasytí a navíc s minimem kalorií. Dopřejte si šálek horkého vývaru před dalším jídlem nebo si jednoduše dejte velký talíř jako hlavní chod.

11. Tmavá čokoláda

Máte-li neodolatelnou chuť na čokoládu, pak jezte jedině čokoládu alespoň se 70 % kakaa. Malý kousek hořké čokolády pomáhá zmenšit apetit, protože hořká chuť signalizuje tělu snížit chuť k jídlu. Nemluvě o tom, že kyselina stearová obsažená v tmavé čokoládě pomáhá pomalejšímu trávení. Zkuste si ji dát spolu s šálkem černé kávy.

12. Tofu

Je bohatým zdrojem bílkovin na rostlinné bázi a ukrývá vysoké množství izoflavonů, které potlačují chuť k jídlu. Zařaďte ho tedy do svého jídelníčku.

13. Wasabi

Všimli jste si, že když si dáte sushi, jakoby vás zasytilo menší množství jídla? Jedním z důvodů jsou zdravé ryby a ten druhý důvod je právě zelené pikantní wasabi. Kořenitá chuť wasabi potlačuje chuť k jídlu, kromě toho má wasabi přírodní protizánětlivý účinek.

14. Zelený čaj

Odborníci na výživu tvrdí, že katechiny v zeleném čaji pomáhají inhibovat pohyb glukózy do tukových buněk, což zpomaluje vzestup hladiny cukru v krvi, zabraňuje zvýšení hladiny inzulínu a následnému ukládání tuků. A protože pak je hladina cukru v krvi více stabilní, necítíte se hladoví.

15. Ovesná kaše

Ovesná kaše sice obsahuje hodně sacharidů, ale tento typ sacharidů se tráví pomalu a udrží tak pocit sytosti i několik hodin po snídani, neboť potlačují hormon hladu grelin. Ve skutečnosti mají ovesné vločky poměrně nízký glykemický index a pokud chcete, aby byly vaše snídaně ještě zdravější, vyzkoušejte vločky špaldové nebo pohankové.

16. Zeleninový džus

Pitím zeleninových šťáv před jídlem zkonzumujete až o 135 kalorií méně.

17. Listová zelenina

Špenát, rukola, hlávkový salát, polníček a další jsou plné minerálů, vitamínů a vlákniny, které vás zasytí i na několik hodin.

18. Losos

Když budete jíst ryby jako losos, tuňák nebo sleď, které jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vaše tělo bude zvyšovat množství hormonu leptinu v organismu. Leptin je známý svou schopností potlačit hlad.

19. Skořice

Skořice, podobně jako jiné mleté koření (hřebíček a zázvor), pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, který zase pomáhá kontrolovat vaši chuť k jídlu.

20. Lněná semínka

Lněná semínka jsou bohatou nutriční směsí rozpustné vlákniny a esenciálních mastných kyselin. Dodají vám energii a zajistí pocit sytosti na delší dobu. Zkuste si je přidat do jogurtu, salátu nebo pomazánky.

Zdroj: Fithall.cz

Zdravé a příjemné hubnutí u vás doma s www.fithall.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.