Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

5 superpotravin, které podporují hubnutí. Znáte je?

1/5: Amarant
5 superpotravin amarant

Česky se mu říká laskavec či sloní ucho a oblíbený je především díky svým výživným vlastnostem. Aztékové ho oslavovali jako potravu bojovníků. Dnes se pěstuje především v Číně, Mexiku a Střední Americe. Semínka této obiloviny jsou velmi bohatá na proteiny a esenciální aminokyselinu lysin, která podporuje hubnutí. Lysin detoxikuje naše tělo od těžkého kovu – olova, podporuje funkci srdce a cév, posiluje kosti a zuby a v neposlední řadě urychluje hojení.

 

Amarant je zdrojem železa, vápníku, hořčíku a kyseliny listové. Mouka z něj vyrobená je vhodná na pečení a mohou se s ním zahustit i polévky. Semínka mohou nahradit rýži či se v nich může obalit maso. Když se laskavec uvaří a vychladne, má konzistenci podobnou želatině, takže se z něj dají vyrábět například marmelády.

 

 

2/5: Konjak
5 superpotravin konjak

Zázračná plodina 21. století, takovou přezdívku si vysloužila tato kořenová hlíza, rostliny Konjac Amorphophallus připomínající brambory. Jde o jednu z nejoblíbenějších plodin ve Východní Asii, z níž se mele mouka a z té pak vyrábějí nudle. Ty jsou v Japonsku známé pod názvem shirataki nebo konnyaku, v Číně se označují jako Moyu Noodles nebo Juruo Noodles. U nás se prodávají například pod názvem Perfect pasta a stačí je jen propláchnout vodou a ohřát.

 

Konjak neboli zmijovec především díky glukomannanu. Jde o rozpustnou vlákninu, která má příznivé účinky na trávení a metabolismus. Protože konjakové těstoviny neobsahují žádný tuk, cukr ani lepek, jsou ideální potravinou nejen při hubnutí, ale také pro diabetiky a celiaky.

3/5: Chia semínka
5 superpotravin chia

Další superpotravinou jsou chia semínka z rostliny šalvěje hispánské, která roste především ve Střední Americe. Oblíbená jsou především u sportovců, protože dokáží poskytnout velké množství energie. Chia jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají s funkcí jater, ledvin, plic a žlučníku.

 

Semínka můžete nasypat na jogurt, přidat do kaše či smoothie a upéct se z nich dají sušenky či krekry. Chia mají vlastnost na sebe navázat vodu, takže v jídle nabobtnají a změknou. Vyrobit se z nich dá také olej, který lze používat například do salátů.

 

4/5: Agáve
5 superpotravin agáve

Agáve je rostlina, která přirozeně roste v Mexiku, USA i Jižní Americe, ale vidět ji můžeme také ve Středomoří. Kromě toho, že se z ní pálí tequilla, používá se také jako přírodní sladidlo. Sirup z agáve je obsahuje vysoký podíl ovocného cukru, ale málo sacharózy. Proto je vhodným sladidlem pro diabetiky a lidi s nadváhou. Protože má neutrální chuť, nahradí jak klasický bílý cukr, tak med. Na oslazení nám ale postačí malé množství, protože šťáva z agáve je o 40% sladší než normální cukr a má nízký glykemický index.

 

Kromě toho, že agáve působí v našem těle protizánětlivě, pomáhá také při trávení tuků. Obsahuje hodně inulinu, který je zdrojem vlákniny. Sirupem z agáve se dá osladit čaj nebo káva a může se také přidávat do ovesných a podobných kaší. I když se ale jedná o nejideálnější alternativu nezdravého cukru, neměla by se jeho konzumace přehánět.

 

5/5: Sójové boby
5 superpotravin sója

Sója je luštěnina pocházející z Dálného východu, která obsahuje 35% bílkovin, 30% škrobů, 18% tuku a pro naše tělo velmi užitečný lecitin. Ten dokáže rozpouštět škodlivý cholesterol i již vzniklé tukové usazeniny. Našemu mozku pomáhá s koncentrací a pamětí, prospívá také kůži, vlasům a nehtům.

 

Mezi nejznámější výrobky ze sóji patří tofu a tempeh. Lehce stravitelné tofu, které se přirovnává k sýru, lze zakoupit již ochucené. Například česnekové, marinované či uzené. To se dá poté použít do karbanátků, salámů, párků či pomazánek. Tempeh je přirovnáván k našemu hermelínu a hojně ho využívají vegetariáni.

 

reklama