Diety a hubnutí

28. listopadu 2015 04:30

Anna Kopečková

5 superpotravin, které podporují hubnutí. Znáte je?

5 superpotravin, které podporují hubnutí. Znáte je?

Hladovění není tím nejlepším způsobem, jak zhubnout. Naštěstí existují potraviny, které jsou dobré a zároveň s hubnutím pomáhají, takže žádnou dietu držet nemusíte. Některé z nich nejspíš ještě neznáte.

Amarant

Česky se mu říká laskavec či sloní ucho a oblíbený je především díky svým výživným vlastnostem. Aztékové ho oslavovali jako potravu bojovníků. Dnes se pěstuje především v Číně, Mexiku a Střední Americe. Semínka této obiloviny jsou velmi bohatá na proteiny a esenciální aminokyselinu lysin, která podporuje hubnutí. Lysin detoxikuje naše tělo od těžkého kovu – olova, podporuje funkci srdce a cév, posiluje kosti a zuby a v neposlední řadě urychluje hojení.

Amarant je zdrojem železa, vápníku, hořčíku a kyseliny listové. Mouka z něj vyrobená je vhodná na pečení a mohou se s ním zahustit i polévky. Semínka mohou nahradit rýži či se v nich může obalit maso. Když se laskavec uvaří a vychladne, má konzistenci podobnou želatině, takže se z něj dají vyrábět například marmelády.

Konjak

Zázračná plodina 21. století, takovou přezdívku si vysloužila tato kořenová hlíza, rostliny Konjac Amorphophallus připomínající brambory. Jde o jednu z nejoblíbenějších plodin ve Východní Asii, z níž se mele mouka a z té pak vyrábějí nudle. Ty jsou v Japonsku známé pod názvem shirataki nebo konnyaku, v Číně se označují jako Moyu Noodles nebo Juruo Noodles. U nás se prodávají například pod názvem Perfect pasta a stačí je jen propláchnout vodou a ohřát.

Konjak neboli zmijovec především díky glukomannanu. Jde o rozpustnou vlákninu, která má příznivé účinky na trávení a metabolismus. Protože konjakové těstoviny neobsahují žádný tuk, cukr ani lepek, jsou ideální potravinou nejen při hubnutí, ale také pro diabetiky a celiaky.

Chia semínka

Další superpotravinou jsou chia semínka z rostliny šalvěje hispánské, která roste především ve Střední Americe. Oblíbená jsou především u sportovců, protože dokáží poskytnout velké množství energie. Chia jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají s funkcí jater, ledvin, plic a žlučníku.

Semínka můžete nasypat na jogurt, přidat do kaše či smoothie a upéct se z nich dají sušenky či krekry. Chia mají vlastnost na sebe navázat vodu, takže v jídle nabobtnají a změknou. Vyrobit se z nich dá také olej, který lze používat například do salátů.

Agáve

Agáve je rostlina, která přirozeně roste v Mexiku, USA i Jižní Americe, ale vidět ji můžeme také ve Středomoří. Kromě toho, že se z ní pálí tequilla, používá se také jako přírodní sladidlo. Sirup z agáve je obsahuje vysoký podíl ovocného cukru, ale málo sacharózy. Proto je vhodným sladidlem pro diabetiky a lidi s nadváhou. Protože má neutrální chuť, nahradí jak klasický bílý cukr, tak med. Na oslazení nám ale postačí malé množství, protože šťáva z agáve je o 40% sladší než normální cukr a má nízký glykemický index.

Kromě toho, že agáve působí v našem těle protizánětlivě, pomáhá také při trávení tuků. Obsahuje hodně inulinu, který je zdrojem vlákniny. Sirupem z agáve se dá osladit čaj nebo káva a může se také přidávat do ovesných a podobných kaší. I když se ale jedná o nejideálnější alternativu nezdravého cukru, neměla by se jeho konzumace přehánět.

Sójové boby

Sója je luštěnina pocházející z Dálného východu, která obsahuje 35% bílkovin, 30% škrobů, 18% tuku a pro naše tělo velmi užitečný lecitin. Ten dokáže rozpouštět škodlivý cholesterol i již vzniklé tukové usazeniny. Našemu mozku pomáhá s koncentrací a pamětí, prospívá také kůži, vlasům a nehtům.

Mezi nejznámější výrobky ze sóji patří tofu a tempeh. Lehce stravitelné tofu, které se přirovnává k sýru, lze zakoupit již ochucené. Například česnekové, marinované či uzené. To se dá poté použít do karbanátků, salámů, párků či pomazánek. Tempeh je přirovnáván k našemu hermelínu a hojně ho využívají vegetariáni.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.