5 superpotravin, které podporují hubnutí. Znáte je?
5 superpotravin, které podporují hubnutí. Znáte je?
Hladovění není tím nejlepším způsobem, jak zhubnout. Naštěstí existují potraviny, které jsou dobré a zároveň s hubnutím pomáhají, takže žádnou dietu držet nemusíte. Některé z nich nejspíš ještě neznáte.
Amarant
Česky se mu říká laskavec či sloní ucho a oblíbený je především díky svým výživným vlastnostem. Aztékové ho oslavovali jako potravu bojovníků. Dnes se pěstuje především v Číně, Mexiku a Střední Americe. Semínka této obiloviny jsou velmi bohatá na proteiny a esenciální aminokyselinu lysin, která podporuje hubnutí. Lysin detoxikuje naše tělo od těžkého kovu – olova, podporuje funkci srdce a cév, posiluje kosti a zuby a v neposlední řadě urychluje hojení.
Amarant je zdrojem železa, vápníku, hořčíku a kyseliny listové. Mouka z něj vyrobená je vhodná na pečení a mohou se s ním zahustit i polévky. Semínka mohou nahradit rýži či se v nich může obalit maso. Když se laskavec uvaří a vychladne, má konzistenci podobnou želatině, takže se z něj dají vyrábět například marmelády.
Konjak
Zázračná plodina 21. století, takovou přezdívku si vysloužila tato kořenová hlíza, rostliny Konjac Amorphophallus připomínající brambory. Jde o jednu z nejoblíbenějších plodin ve Východní Asii, z níž se mele mouka a z té pak vyrábějí nudle. Ty jsou v Japonsku známé pod názvem shirataki nebo konnyaku, v Číně se označují jako Moyu Noodles nebo Juruo Noodles. U nás se prodávají například pod názvem Perfect pasta a stačí je jen propláchnout vodou a ohřát.
Konjak neboli zmijovec především díky glukomannanu. Jde o rozpustnou vlákninu, která má příznivé účinky na trávení a metabolismus. Protože konjakové těstoviny neobsahují žádný tuk, cukr ani lepek, jsou ideální potravinou nejen při hubnutí, ale také pro diabetiky a celiaky.
Chia semínka
Další superpotravinou jsou chia semínka z rostliny šalvěje hispánské, která roste především ve Střední Americe. Oblíbená jsou především u sportovců, protože dokáží poskytnout velké množství energie. Chia jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají s funkcí jater, ledvin, plic a žlučníku.
Semínka můžete nasypat na jogurt, přidat do kaše či smoothie a upéct se z nich dají sušenky či krekry. Chia mají vlastnost na sebe navázat vodu, takže v jídle nabobtnají a změknou. Vyrobit se z nich dá také olej, který lze používat například do salátů.
Agáve
Agáve je rostlina, která přirozeně roste v Mexiku, USA i Jižní Americe, ale vidět ji můžeme také ve Středomoří. Kromě toho, že se z ní pálí tequilla, používá se také jako přírodní sladidlo. Sirup z agáve je obsahuje vysoký podíl ovocného cukru, ale málo sacharózy. Proto je vhodným sladidlem pro diabetiky a lidi s nadváhou. Protože má neutrální chuť, nahradí jak klasický bílý cukr, tak med. Na oslazení nám ale postačí malé množství, protože šťáva z agáve je o 40% sladší než normální cukr a má nízký glykemický index.
Kromě toho, že agáve působí v našem těle protizánětlivě, pomáhá také při trávení tuků. Obsahuje hodně inulinu, který je zdrojem vlákniny. Sirupem z agáve se dá osladit čaj nebo káva a může se také přidávat do ovesných a podobných kaší. I když se ale jedná o nejideálnější alternativu nezdravého cukru, neměla by se jeho konzumace přehánět.
Sójové boby
Sója je luštěnina pocházející z Dálného východu, která obsahuje 35% bílkovin, 30% škrobů, 18% tuku a pro naše tělo velmi užitečný lecitin. Ten dokáže rozpouštět škodlivý cholesterol i již vzniklé tukové usazeniny. Našemu mozku pomáhá s koncentrací a pamětí, prospívá také kůži, vlasům a nehtům.
Mezi nejznámější výrobky ze sóji patří tofu a tempeh. Lehce stravitelné tofu, které se přirovnává k sýru, lze zakoupit již ochucené. Například česnekové, marinované či uzené. To se dá poté použít do karbanátků, salámů, párků či pomazánek. Tempeh je přirovnáván k našemu hermelínu a hojně ho využívají vegetariáni.