7 jídel, díky kterým uděláte pro své zdraví maximum
7 jídel, díky kterým uděláte pro své zdraví maximum
Kdo se chce dožít vysokého věku, měl by přemýšlet o tom, co jí. Pestrá a zdravá strava je jedním z předpokladů pro dlouhověkost. Abyste ale nemuseli ohledně stravy pořád přemýšlet a nestávalo se vám, že dostanete hlad a budete se muset spokojit s kupovanou plněnou bagetou, naučte se připravovat si malá jídla dopředu. Přinášíme vám tipy na malá jídla, která jsou rychlá a jednoduchá, a můžete si je dát jako svačinku nebo z nich bleskově vyrobit snídani, oběd či večeři.
Quinoa neboli merlík čilský
Možná, že slyšíte tato slova poprvé. Merlík čilský je bezlepková obilovina původem z Jižní Ameriky. Jedná se o „superpotravinu“ s vysokým obsahem bílkovin. Dokonce jich má víc než rýže či kukuřice. Tuto rostlinu, konkrétně její semínka, konzumovali lidé již před pěti tisíci lety. Má silné antioxidační účinky, snižuje vysoký krevní tlak, působí v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, osteoporózy či rakoviny tlustého střeva. Byly prokázány i její příznivé účinky na náš nervový systém.
Přípravu zvládnete snad i ve spánku. Stačí vložit dva šálky quinoy hrnce, zalít čtyřmi šálky vody (tedy vždy v poměru 1 díl merlíku a 2 díly vody) a přivést k varu. Poté snižte teplotu a nechte zvolna vařit 7–10 minut. Uvařenou quinou nechte vychladnout a skladujte v lednici. Tento „základ“ můžete kombinovat během celého týdne například s mandlovým mlékem, ovocem a sekanými vlašskými ořechy (snídaně) nebo přidat k salátu či masu jako alternativu kuskusu a rýže, případně jím můžete zahušťovat polévky, třeba vývar. Víceméně ale záleží na vašich chutích – fantazii se meze nekladou.
Vejce natvrdo
Už jste znuděni klasickou svačinkou ve formě jablka, sušenky, krekrů? Vyzkoušejte vejce natvrdo, třeba s tyčinkami z mrkve. Dávno není pravdou, že by byla vejce nezdravá, spíše naopak, protože jsou zdrojem kvalitních bílkovin, vitamínů rozpustných v tucích, minerálů, nenasycených mastných kyselin a fosfolipidů. Zdraví jedinci si mohou dopřát jedno vejce denně, lidé s vysokým cholesterolem v krvi až 5 kousků v jediném týdnu.
Noční oves
Naložte přes noc čtvrt šálku ovesných vloček do mandlového mléka a dejte do lednice. Ráno přidejte půlku pokrájeného banánu, lžíci chia semínek a trochu skořice. Nic vám pak nebrání pochutnat si na vydatné a lahodné snídani plné živin.
Praktické je naložit si větší množství, abyste měli zásoby na pár dní. Díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin se budete cítit dlouho nasyceni a plní energie.
Zeleninové crudités
Kousky čerstvé zeleniny pokrájené na plátky nebo hranolky, nejčastěji mrkve, celeru (řapíkatého), papriky, brokolice, květáku nebo okurky – to je „crudités“. K tomu si vyrobte nějaký dobrý dip, do něhož budete zeleninu namáčet.
A jak tyto studené omáčky vyrobit? Stačí smíchat trochu hustého bílého jogurtu s polotučným tvarohem, přidat pár lžic zakysané smetany, soli a koření či bylinky (např. bazalku, česnek, křen, šafrán, kopr…). Opět se jedná o svačinku či večeři plnou vitamínů, doplněnou díky mléčnému dipu o plnohodnotné živočišné bílkoviny.
Ledový zelený čaj
Nejstarší zmínky o ledové variantě čajů můžeme nalézt v anglických a amerických kuchařkách pocházejících z počátku 19. století. Připravovaly se právě z čaje zeleného a podávaly se s likérem. Nazývaly se „punches“. Jejich popularita vzrostla s vynálezem lednic a mrazáků – v USA byly běžně rozšířeny od poloviny 19. století.
Stačí zalít čaj čerstvě uvařenou vodou, nechat louhovat 3–5 minut a pak čajové lístky odstranit. Pokud chcete k čaji ještě přidávat led, měl by být silnější. Čaj můžete lehce osladit, nalijte ho do džbánku, dochuťte citronem a přidejte snítku máty, případně i ledové kostky.
Až otevřete znovu lednici s tím, že máte na něco chuť, a uvidíte krásně vychlazený čaj, možná si uvědomíte, že vlastně ani hlad nemáte, ale žízeň ano. Ne nadarmo se říká: Hlad je převlečená žízeň. Tento oblíbený nápoj vám nejen bude chutnat, ale také vás bude hydratovat a díky obsaženým katechinům prospívat vašemu zdraví a linii.
„Připečená“ zelenina
Vezměte různé druhy zeleniny (třeba růžičkovou kapustu, brokolici, květák, cuketu, lilek, papriku), nakrájejte je na kousky, vložte do zapékací mísy, pokapejte olivovým olejem a doplňte čerstvými bylinkami. Pečte v troubě při 200 °C, dokud nezačne zelenina lehce hnědnout. Směs můžete dát do omelety nebo vložit do vzduchotěsné dózy a vzít si s sebou do práce. Případně si dát na konci dne výbornou večeři. Nezapomeňte zeleninu před podáváním dochutit solí.
Sekaný salát
Příjemnou alternativou k těžkému obědu, který vás poměrně nadlouho utlumí, jsou saláty. Ne však ty nudné, plné zeleného listí, z nichž se pořádně nenajíte. Smíchejte nasekaný celer, mrkev, papriku, přidejte fetu s cizrnou nebo krevety s kukuřicí.
Zajímavou a u nás nepříliš známou pochoutkou je jicama – bobovitá rostlina z Mexika, ze které se konzumují dužnaté řepovité kořeny. Můžete jí „prosvěžit“ salát, případně ji povařit, grilovat či naložit. Jicama je sice nízkokalorická, ale vůbec to není znát na chuti, protože je svěží a křupavá. Zároveň slouží coby zdroj některých důležitých prvků (např. vápníku). Seženete ji u nás asi jen těžko, ale dají se koupit semínka, ze kterých si ji vypěstujete.