Bezlepková dieta: Zázrak, nebo jen módní trend?

Ačkoliv je bezlepková dieta primárně určena pro celiaky, tak z nějakého důvodu nabírá stále více na popularitě u lidí, kteří nemocní nejsou. Jenže – je vyloučení lepku v obecném měřítku dobré? Budete na bezlepkové dietě zdravější a budete se opravdu cítit lépe?

Vyloučení lepku má dvě zásadní úskalí. Prvním z nich je, že v případě, že trpíte zažívacími potížemi, ale nebyla vám diagnostikována celiakie (autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí lepku alias glutenu), tak vyloučení lepku ze stravy neřeší skutečnou příčinu potíží. Druhé úskalí spočívá v tom, že pokud jste vyšetření na celiakii ještě neabsolvovali, ale zároveň jste ze své stravy lepek již vyloučili, tak následná diagnóza tím bude značně ztížena. Zažívací potíže však nejsou jediným důvodem, proč lidé přestanou jíst potraviny obsahující lepek.

Někteří přecházejí na bezlepkovou dietu, aby zhubli, jiní mají pocit, že pokud jí tzv. gluten free potraviny, mají mnohem více energie, lepší pleť a výjimečné nejsou ani případy, kdy lidé tímto typem stravování léčí autismus. Výše popsané potvrzuje i hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová: „Podle zastánců bezlepkové stravy jim po vynechání lepku přibyla energie, kterou tělo dosud využívalo na náročné trávení lepku, zbavili se nadýmání a shodili přebytečná kila. Velmi často se k projevům spojeným s trávením přidává také zlepšení stavu pleti a pokožky. Pro zdravého člověka však bezlepková strava není nutná.“

Pozor na ubývající kalorie i peníze

Co je důležité si při tomto stylu stravování uvědomit, je fakt, že je rozdíl, jestli je pro člověka bezlepková dieta jakýsi módní výstřelek, experiment, nebo realita bez možnosti volby. Ačkoliv se v České republice množství zajímavých a nutričně bohatých bezlepkových potravin postupně rozšiřuje, asi každý celiak potvrdí, že mu jeho nemoc život značně zkomplikovala. „S bezlepkovou dietou jsou spojena negativa v podobě vyšší ceny a stráveného času u regálů v obchodech či omezení v restauraci, kdy zdaleka ne všechny restaurace jsou připraveny na bezlepkové strávníky,“ dodává v k tomu Bartolomějová. Bezlepkové potraviny také bývají v průměru chudší na vitamíny a minerály než ty obyčejné. A často také obsahují více tuku a cukru.

Bezlepková dieta negarantuje lepší život

Co z toho všeho vyplývá? Že bezlepková strava negarantuje, že budete zdravější, budete mít více energie nebo se vám zázračně zlepší pleť. Není to redukční dieta. Je spousta lidí, kteří po vysazení lepku z jídelníčku spíše přibrali. Bezlepková strava nemá zásadní vliv ani na sportovní výkony, ačkoliv je u řady sportovců populární. Chcete-li se cítit dobře, sportujte a věnujte pozornost svému jídelníčku, ale nenechte se ovlivňovat aktuálními trendy. Zaměřte se na základní nutriční složky – bílkoviny, sacharidy, tuky a vlákninu. Pokud se věnujete sportu opravdu aktivně, dbejte na dostatek bílkovin. „Kvalitní bílkoviny jsou nejen stavebními kameny pro svaly. Aktivní svalová hmota potřebuje energii a ta pro změnu pomáhá rychlejšímu metabolismu,“ upřesňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Kateřina Hollerová.

Pokud jste dočetli článek až sem, možná jste nabyli dojmu, že tento článek je zaměřený proti všem, kteří se dobrovolně rozhodli vyloučit lepek ze své stravy. Ve skutečnosti tomu tak není. Článek měl pouze poukázat na to, že bezlepková dieta není pro zdravého člověka nutností, zvlášť v případě, kdy je jeho cílem zhubnout. Obecně platí, že před zahájením bezlepkové, ale i jakékoliv jiné diety, je na místě konzultace s odborníkem. Nutriční specialista sestaví plán s přihlédnutím na vaše osobní potřeby. A v případě zdravotních potíží je obvykle nezbytná i lékařská diagnóza.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.