Chcete zhubnout? Zvolte pohyb, který pálí tuky!

Trávíte hodiny pocením na rotopedu, běháním nebo skákáním přes švihadlo? Vyčerpávající pohyb vám sice může pomoct k perfektní fyzičce, službu v oblasti hubnutí vám ale příliš neposkytne.

„Náročnou fyzickou aktivitou sice získáte slušnou vytrvalost, ale také svalový návyk na jednotvárnou zátěž. A tukové polštářky vám proto nezmizí,“ říká trenérka fitness studia pro ženy Kateřina Hollerová. Důležitá je podle ní proto variabilita cvičení.

Jak tedy cvičit tak, aby člověk neztratil motivaci a výsledky se dostavily?

3 pravidla, jak pohybem spálit co nejvíce tuku:

1. Kombinujte

Nejlépe motivaci udržíte tak, když se budete věnovat vícero druhům cvičebních aktivit. „Pro spalování tuků je vhodný například kruhový trénink, který střídá cviky pro posílení všech svalových partií a dynamické kardio cvičení,“ vysvětluje specialistka. Podle ní byste se měli pro získání nejlepšího efektu kombinovanému cvičení věnovat 30 až 60 minut třikrát týdně. Získáte tak celkově rychlejší bazální metabolismus, což znamená, že vaše trénované svaly budou spalovat tuky efektivněji po celý den a při jakékoli činnosti.

A jak takový kruhový trénink pro ženy probíhá? Čeká vás osm stanovišť aerobního charakteru a stejný počet stanovišť, na kterých budete posilovat. Mezi jednotlivými stanicemi se posouváte spolu s ostatními ve stejném směru, proto nikdy nikdo nečeká na žádný stroj. Aerobní stanoviště jsou určena pro udržení tepové frekvence, při které se spalují tuky. Posilovací část zase tvaruje a zpevňuje svaly. Trvá to zhruba patnáct minut, než projdete jeden okruh a všemi stanovišti. Za půl hodiny tedy stihnete celé dva okruhy.

„Těchto patnáctiminutových cyklů můžete zopakovat, kolik se vám zrovna hodí. Intenzitu a zátěž na jednotlivých posilovacích strojích si určíte sama po konzultaci s instruktorkou, která zohlední vaše cíle, aktuální fyzickou kondici a zdravotní stav,“ říká Kateřina Hollerová. Trenérky také dohlížejí a kladou důraz na správné držení těla a provádění cviků, aby si žena nesprávnými pohyby neuškodila a získala správné návyky. A pokud budete chodit cvičit dvakrát až třikrát týdně, můžete už po několika týdnech vidět výsledky.

2. Hlídejte si tep

Spalování tuků je úzce napojené na tepovou frekvenci, která by měla odpovídat vašim subjektivním potřebám. Její optimální hladinu není zrovna jednoduché vypočítat bez odborníka, ale pomoci by mohla například zdarma dostupná online kalkulačka. Odvodit ji můžete také z přirozených projevů vašeho těla. Ve chvíli, kdy už nemůžete popadnout dech a jste zpocení, spaluje vaše tělo místo tuků pouze cukry. „Při příliš nízké tepové frekvenci zase můžete čekat na spalování až 40 minut po zahájení cvičení. I proto je důležité kombinovat aerobní a anaerobní aktivity, díky kterým se do ideální frekvence dostanete během pár minut,“ doporučuje odbornice.

3. Cvičte po ránu

Podle expertů na pohyb je ideální doba pro sportovní aktivity zejména mezi šestou a osmou hodinou ranní. „Po spánku je organismus skvěle odpočatý, i když je dehydrovaný. Správně zvolené cvičení ale může přispět k efektivnějšímu spalování tuků než v jinou denní dobu,“ říká Kateřina Hollerová. Dodává však, že tato doba nemusí vyhovovat každému.

Čím si zpestřit cvičení?

Jak už jsme zmínili na začátku, pohyb, který si zvolíte, by neměl být jednotvárný. Naštěstí jsou dnes fitka plná cvičebních aktivit, o jejichž existenci jste možná neměli doposud ani tušení. Nejspíš už znáte pilates, zumbu, TRX, možná i jumping nebo Port De Bras. Rok 2018 ovšem přináší i spoustu nových trendů:

Bollyrobics

Tento druh cvičení navazuje na úspěch zumby. Na rozdíl od ní ale nejsou jeho kořeny v latinskoamerických tancích, nýbrž v tradičních rytmických pohybech z Bollywoodu.

Bellyfit

Východními tanci se inspiruje také Bellyfit, nový fitness koncept z Kanady. Slibuje pohyb do rytmu etno hudby s prvky ambientu nebo techna. Opírá se zejména o břišní tance. Součástí cvičení je také příjemná meditace.

Nia

Bojové umění, tanec i relaxace. Trendy sport z Ameriky v sobě kombinuje prvky jógy, pilates, tai-či a taekwon-do. Zlepšuje koordinaci, krevní oběh i celkový zdravotní stav.

Rave

Pojem rave už možná znáte, původně označoval technoparty. I ve sportovním světě to trochu divoký večírek připomíná: cvičí se ve tmě za zvuku hlasité hudby, pohyby jsou velmi volné a zapojené jsou i trampolíny. Pokud se potřebujete vybít, ideální volba.

Hot Hula

Pozor, nepleťte si tento sport s Hula Hop – obruče ani jiné náčiní k němu rozhodně nepotřebujete. Zbrusu nové taneční cvičení z USA se provádí za rytmického zvuku reggae, inspirováno je polynéskými tanci.

Indian Balance

Američtí indiáni měli taje těla v malíčku. Na jejich mystickém vědění stojí také tento druh cvičení, který je velmi podobný konceptu hatha jógy a víc než o systematické cviky jde o komplexní program pro tělo i mysl. Skvělé je, že se hodí pro všechny věkové skupiny.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.