Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Co je pro hubnutí důležitější? Strava, nebo pohyb?

Pro shazování nežádoucí zátěže z našich těl je ideální zkombinovat silové a aerobní cvičení, upravit jídelníček a pořádně odpočívat. Tato svatá trojice vám pomůže k vysněné postavě dříve a zdravěji, než cokoliv jiného. Zkratky neexistují, je třeba tvrdě makat, být trpělivý a nevzdávat se.
Vydáno: 17.06.2016
Dá se zdravě zhubnout bez pohybu nebo bez omezení jídelníčku? Jen těžko.
Autor: Thinkstock Dá se zdravě zhubnout bez pohybu nebo bez omezení jídelníčku? Jen těžko.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mnoho lidí však volí pouze jednu z cest a to je chyba.

Ti, kteří chtějí hubnout pouze odpočinkem, samozřejmě ničeho nedosáhnou. Regenerace je nezbytně nutná pro reparaci cvičením „poškozené“ svalové tkáně, obnovení sil a udržení motivace pro pohyb i správnou stravu. Odpočinek může pomoci hubnout těm, kteří nemohou zhubnout kvůli stresu, ale sám o sobě tuk bohužel nepálí.

Neberte tělu jídlo

Druhá skupina je ta, která se snaží se svým tělem něco udělat jen pomocí diety. Je známo, že člověk hubne, když je jeho energetický výdej větší, než příjem.

Pokud se nehýbete a nijak nesportujete, budete muset energetický příjem snížit radikálně, protože výdej je kvůli fyzické neaktivitě už tak dost nízký. Lidské tělo si drastické omezení kalorií, i když záměrné, vyloží tak, že nastalo období hladomoru (v historii lidstva běžné) a aktivuje všechny mechanismy potřebné pro uchování a udržení co největšího množství energie ve formě podkožních tukových zásob. Zároveň se zpomalením metabolických procesů (max. ale o 1020 %) klesne také přirozená potřeba pohybu, protože ten energii odčerpává a to se našemu organismu při omezení kalorií vůbec nehodí.

4 zdravé diety vhodné pro ženy

Hned v úvodu je nutné vyjasnit, co bychom si měli představit pod pojmem dieta. Slovo dieta je odvozené od anglického „diet“ čili výživa. Když se tedy mluví o dietě, nehledejte za tím hned drastické způsoby hubnutí, dny a týdny odříkání a následný jojo efekt. Jedná se zkrátka o výživu.

Držení redukčních diet je samo o sobě odsouzeno k nezdaru, protože je zkrátka jednoho dne „pustíme“. Nehledejte v nich spásu ani trvalé řešení problémů s nadváhou – slouží k jednorázovému zhubnutí a (některé) mohou být dobré pro nastartování celkově zdravějšího životního stylu.

Po časově omezené redukční dietě téměř vždy následuje nenáviděný jojo efekt, to znamená návrat k původní hmotnosti, nezřídka s několika deky či kily navíc jako bonusem.  Na hubnutí tedy není nejtěžší dodržovat dietu a zbavit se přebytečných kilogramů – nejtěžší je sníženou hmotnost udržet. K tomu ale žádná dieta nepomůže, zde musí zvítězit trvale udržitelné, zdravé a lehké stravování s pořádnou porcí pohybu i odpočinku.

Pokud chcete nastartovat hubnutí a připravit se na léto, přece jen jsou některé způsoby pro ženy vhodnější než jiné. Inspirujte se zde:

Nízkosacharidová dieta

4 diety pro ženy nízkosacharidová

Diety s nízkým podílem sacharidů fungují. Zpočátku zkuste vynechat jednoduché, sladké sacharidy, které najdete v čokoládě, zákuscích, koláčcích, sušenkách či bonbónech. Ve druhé fázi vyřaďte v odpoledních a večerních hodinách přílohy a pečivo (i celozrnné). Pokud zjistíte, že vám tento styl hubnutí sedí, postupně omezujte příjem sacharidů i během dne a nahrazujte je zeleninou a zdravými tuky.

 

Během hubnutí pomocí diety se naše tělo pokusí všemi možnými prostředky snížit náš energetický výdej, takže zlenivíme, a pokud se donutíme k fyzické aktivitě, bude po nás tvrdě vyžadovat přísun energie to znamená, že budeme mít po cvičení větší hlad, ale také nás běžná porce jídla mnohem méně zasytí a uspokojí. Pro takové překonávání vlastního těla je třeba extrémní dávka vůle a ta po nějakém čase zákonitě selže.

Po skončení diety se bude naše tělo ještě chvíli třást strachy, že mu jídlo zase odepřeme, proto si bleskurychle uloží vše, co mu přijde do cesty, ale pálit kalorie a plýtvat energií stále nebude to je ten pověstný jojo efekt.

Pokud tedy hodláte hubnout pouze dietou a nezařazovat cílené cvičení, snažte se aspoň neomezovat svoje běžné denní aktivity, jako je chození pěšky kamkoliv, chození do schodů, úklid domácnosti a podobně tyto aktivity ostatně hrají při hubnutí pravděpodobně větší roli, než několik hodin sportu týdně bez dalšího přirozeného pohybu.

Nejlepší přírodní spalovače tuku: Zhubnete a  ještě si pochutnáte!

Pokud se člověk snaží zbavit několika přebytečných kilogramů, určitě by měl zvolit jako strategii zdravý, vyvážený a lehce kaloricky deficitní jídelníček doplněný spoustou pohybu. Někdy to ale ani při sebevětší snaze nejde. A to je právě chvíle, kdy je vhodné sáhnout po spalovači tuku.

Dnes je na trhu k dostání nepřeberné množství těchto preparátů a většina z nich je koktejlem pro laika neznámých chemických látek. Urychlovače hubnutí sice často obsahují přirozené látky, jako je L-karnitin, kofein, guarana nebo zelený čaj, ale kromě nich zatíží organismus dávkou nežádoucích příměsí.

Abyste hubli efektivně a přitom zdravě, nadopujte se spalovači tuku, které jsou ryze přírodní a ještě si na nich pochutnáte.

Skořice

koreni hubnuti skorice

Omamně vonící kůra tropických skořicovníků má neuvěřitelnou moc štěpit tuk a cukr, rozproudit krev v žilách a stimulovat zažívání. Pro podporu hubnutí si nakupte do zásoby hned několik sáčků mleté skořice a přidávejte je do ovesné kaše nebo třeba do jogurtu. Trochu skořice můžete přidat i do kávy nebo před spaním do čaje. Skořice totiž také uvolňuje napětí a zlepšuje náladu. A jestli máte rádi trochu exotické chutě, zkuste kuře ochucené špetkou skořice.

 

Jen pohyb vás nespasí

Lidé, kteří chtějí hubnout sportem, často přeceňují množství spálené energie při dané aktivitě, a proto pak snědí víc, než kolik skutečně potřebují. Také někdy funguje efekt oceňování se jídlem za protrpěné úsilí a pak člověk zákonitě nehubne všechny dobroty nemáme šanci „vycvičit“.

Prkno: Jeden cvik, spousta možností

S tímto cvikem se můžete setkat také pod názvem „vzpor“ a v anglicky mluvících zemích ho znají jako „plank“. Na první pohled vypadá nesmírně jednoduše, ale o to je zákeřnější, v dobrém smyslu slova. Prkno dokáže pěkně potrápit ramena, oblast mezi lopatkami, svaly podél páteře, přímé i šikmé břišní svaly, ale také hlouběji uložené břišní svaly, které se při běžném cvičení zase tak moc nezapojují.

Díky pravidelnému tréninku výdrže v prkně získáte skálopevné a funkční bříško a zbavíte se bolesti zad, je však nesmírně důležité cvičit správně.

 

Prkno se dá cvičit v mnoha podobách, vyzkoušejte proto aspoň některé z nich a získejte bříško snů:

Základní prkno

pž prkno základní

Klekněte si na kolena a předloktí opřete o podložku. Srovnejte si páteř a pak pomalu natáhněte pravou i levou nohu dozadu. Ramena, boky i kotníky leží na jedné ose. Neprohýbejte se v bedrech, spíš mírně podsaďte pánev, aby bedra netrpěla. Zapojte vědomě břišní svaly, pupík vtáhněte k páteři. Lopatky se snažte srovnat, aby nevyčuhovaly směrem ke stropu a hlavu nechte v prodloužení páteře. Při cvičení nesmíte viset v ramenou, aktivně se z nich vytahujte. Kdyby vám někdo na krk položil míček, měl by se bez problému skutálet až k patám.

Když při výdrži v prkně začnete pociťovat sebemenší bolest beder, je to signál, že něco děláte špatně – zapojte víc bříško a jemně podsaďte pánev nebo zvolte jednodušší verzi cviku – opřete se koleny o zem.

 

Výdrž trénink od tréninku pomalu prodlužujte.

 

 

Na hubnutí se nejvíc doporučuje aerobní aktivita v rozsahu 3090 minut 36x týdně, nebo vysoce intenzivní intervalový trénink. Aby se tělo neadaptovalo na zátěž, měl by se objem tréninků zvyšovat, ale to bychom pak nedělali nic jiného, než běhali a pálili s tukem zároveň svalovou hmotu. Při redukci hmotnosti je nanejvýš vhodné zařadit 3x do týdne silový trénink, který jednak pomůže formovat postavu, ale také zabrání nežádoucímu hubnutí svalů.

Pokud můžete, upravte jídelníček, běhejte, posilujte i odpočívejte a tělo si už s nadbytečným tukem poradí.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 3 Foto:


Reklama