Diety a hubnutí

14. listopadu 2016 09:30

Anna Kopečková

Deset jednoduchých triků, jak rozproudit lymfu

Lymfatický systém není tak nápadný jako ostatní systémy našeho těla (dýchací, kosterně-svalový, trávicí apod.), ale to neznamená, že by byl o něco méně důležitý. Právě naopak – díky lymfatickému ústrojí se může náš organismus čistit, zbavovat se nežádoucích látek a uzdravovat se.

Lymfatické cévy a lymfatické uzliny se podílejí na obranyschopnosti našeho těla. Tato extrémně důležitá funkce ale může být narušená a člověk je pak náchylný k onemocněním, unavený, bez života, oteklý – a s celulitidou (což je ten nejmenší problém, nicméně otravný).

Narušení funkce lymfatického systému bývá způsobeno především nesprávnou životosprávou. A když známe příčinu, můžeme léčit důsledky.

Změňte svůj životní styl a pomocí těchto 10 triků rozpohybujte svoji lymfu:

1. Pijte vodu

Lymfa je tekutina. Když nebude mít spojence v podobě čisté vody, nebude proudit, nepoteče. Abyste lymfu znovu rozproudili, vypijte denně minimálně 3 litry čisté vody, minerálky a neslazeného čaje.

2. Jezte zeleninu

Vláknina čistí střeva a odvádí pryč z těla část nežádoucích látek. Další část odvádí lymfa – pomozte jí a konzumujte vlákninu, nejlépe prostřednictvím nesolené zeleniny, která navíc tělu dodá vitamíny a minerály.

3. Jezte čistě

Když nebude lymfa muset uklízet neplechu, kterou v těle nadělají hamburgery, sladkosti, hranolky, koblihy či uzeniny, bude tělo mnohem lépe fungovat a vy se nebudete cítit unavení ani oteklí. Omezte chemii v jídelníčku.

4. Vynechte alkohol

Alkohol obsahuje spoustu prázdných kalorií, které tělu nepřinášejí nic dobrého. Navíc zatěžuje játra a celé tělo v podstatě otravuje. Abstinencí lymfatickému systému ulevíte, zbavíte se celulitidy i několika nežádoucích kilogramů. Jedna sklenička (2 dl) bílého nebo červeného vína v pátek večer je povolena!

5. Choďte

Pohyb těla je pohybem lymfy. Čím víc se budete hýbat, tím lépe bude lymfa proudit a fungovat tak, jak má. Tak prosté to je. Při práci na počítači nebo během sledování televize vstaňte a projděte se po bytě minimálně každých 30 minut.

6. Dřepněte si

Dlouhé sezení na židli doma nebo v práci utlačuje lymfatické cévy i uzliny a pak vznikají nejen otoky, ale také potíže s trávením. Zkuste co nejčastěji místo sezení dřepět – ulevíte lymfě, páteři, ale také popoženete zažívací ústrojí.

7. Dělejte úklony

Lymfatické cévy jsou uložené v podkoží, proto je pomocí úklonů můžete dobře stimulovat. Inspirujte se jógou nebo se zkrátka uklánějte a protahujte tak, jak je vám to příjemné.

8. Jděte na masáž

Pokud lymfa ne a ne spolupracovat, objednejte se na přístrojovou nebo ruční lymfatickou masáž. Tyto procedury jsou finančně nákladnější, protože nestačí jedna návštěva – většinou se pro optimální efekt doporučuje 10 opakování. Podmínkou efektivity masáží je samozřejmě správný jídelníček a pohybová aktivita.

9. Masírujte se

Při sprchování, u televize nebo při nanášení tělového krému masírujte nohy směrem od kotníků ke kolenům a od kolen k tříslům. To je směr, kterým by lymfa měla proudit, tak jí k tomu trochu pomozte.

10. Stůjte na hlavě

Natrénujte stoj na hlavě, svíčku nebo stojku. Obrácené pozice pomáhají lymfě téct, a to díky gravitaci. Na rozdíl od krve totiž není lymfa poháněná srdcem, ale svaly, gravitací a pohybem.

Zdroj: FITHALL.cz

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.