Drsná ketodieta: Můj muž se rozhodl zhubnout 10 kg

O ketodietě, tedy hubnutí založeném na proteinové stravě, jsme na našem webu psali nedávno. A teď máte možnost spolu s námi sledovat, jak taková dieta, kdy tělo požírá vlastní tuky, vypadá v reálu.

Původně ji měl vyzkoušet někdo z naší redakce. Jenže jsme tu všichni štíhlí :-) Takže se nakonec dobrovolně obětoval můj muž, který zhubnout opravdu potřebuje. Když si dovolím tvrdit, že vypadá, jako kdyby čekal trojčata, tak moc nepřeháním. Ač původně velký sportovec s vyrýsovanými břišáky, sedavé zaměstnání a nedostatek času na sport (a taky moje kuchyně) ho dovedly do rozměrů, které mu jsou už poměrně nepříjemné a rád by je znovu zredukoval. A ketodieta je pro něj naprosto ideální. Je totiž právě pro ty, kteří trpí větší nadváhou. Je to logické. Mají větší podíl tukové tkáně, tudíž je u nich účinnost diety znatelnější. U lidí s optimálním BMI (body mass index) je možné dietu aplikovat, ale spíše jen jako nastartování metabolismu.

Jak to celé funguje

Principem ketodiety je, že omezíte ve svém jídelníčku příjem primárního zdroje energie, tedy sacharidů, a tělo se dostane do takzvané ketózy, kdy začne spalovat tuky a nikoli svaly. Více podrobností si můžete přečíst v našem článku o ketodietě.

Celá dieta samozřejmě probíhá pod odborným dohledem a před začátkem je nutné podstoupit konzultaci a měření. Takže – váha manžela je krásných 103,3 kilogramů, množství tělesného tuku 26,5 % (optimální je 17 a méně). Cílem je tedy shodit minimálně 10 kg, což by mělo trvat při intenzivním hubnoucím programu přibližně 9 týdnů.

Potřebné hodnoty změří speciální přístroj podobný váze.

První krok ke štíhlému tělu

Celý dietní plán se skládá ze tří kroků. V prvním se jídelníček skládá výhradně z proteinových jídel a nápojů, které dostanete ve formě prášku. K tomu si kdykoli v průběhu dne můžete přidat vybrané druhy zeleniny. Ono to totiž není jen tak, že vynecháte pečivo a přílohy. Sacharidy jsou samozřejmě ve všech sladkostech a všem, co je jen trochu sladké (veškeré ovoce, limonády, ale třeba i některé druhy zeleniny, jako mrkev nebo paprika). Nesmíte samozřejmě alkohol (opět skryté cukry). Mně osobně překvapilo, že nejsou vhodné ani ovocné čaje. Ne proto, že by byly sladké, ale proto, že tělo zbytečně okyselují. Stejně jako třeba rajčata, která jsou na začátku diety také zakázaná. Je toho hodně. Na druhou stranu můžete jíst třeba semínka. Ideální jsou chia, dýňová nebo lněná semínka, případně mandle (10 g/den). A taky si můžete dát 5 oliv denně! Součástí diety by měl být samozřejmě i pravidelný pohyb, který hubnutí podpoří.

Abyste měli představu, takhle vypadá jídlo na měsíc (pro stokilového chlapa):

Právě začátek ketodiety je nejostřejší, protože se denní příjem sacharidů sníží pod 50 g (to je opravdu hodně málo). Ketóza, tedy to tolik očekávané spalování, nastává přibližně po 2–3 dnech od zahájení diety.

První dny diety manžela dost vyčerpaly. Byl hodně unavený, ale postupně se mu vracela energie. A přestože se obával, že mu naplánovaná jídla nebudou stačit, kupodivu necítil hlad. Jen neustálou chuť na něco sladkého (to jsou ty chybějící sacharidy). Občas si ovšem dal i nějaké normální jídlo složené jen z bílkovin – kuřecí nebo hovězí steak, případně lososa s povolenými druhy zeleniny. Když jsem ho upozornila, že by v prvním kroku neměl jíst normální, byť proteinová jídla, dostalo se mi jen odpovědi: „Copak já můžu pít jenom koktejly a jíst polívky z prášku? Vždy se na mě podívej..." Měli byste vidět jeho oči. Podobné mají psi, když koukají, jak jíte něco dobrého. Ono je to těžké, když se zbytek rodiny v neděli v poledne láduje řízkem s bramborovou kaší a před vás postaví jen malou misku proteinové polévky z prášku...

Takže, první týden má manžel za sebou. A jak se cítí? Je přibližně o 1,5 kg lehčí, necítí se tak nadmutý, srovnalo se mu trávení, s kterým měl předtím problémy, dobře spí a celkově se cítí mnohem lépe.

Tak tohle "těhotenské" břicho by mělo snad brzy zmizet.

A co bude dál?

V dalších dvou krocích se do diety postupně zařazují stále více normální, na bílkoviny bohatá jídla. Cílem je postupně se vrátit k racionálnímu jídelníčku, aby po skončení diety nenastal známý jo-jo efekt, a speciální proteinová jídla jsou pak už jen doplňkem.

Možná vás ještě bude zajímat cena. Za vstupní konzultaci zaplatíte tisíc korun, za dietu na měsíc (nápoje, všechna jídla v prášku a proteinové tyčinky) 6300 Kč, což není tolik, když si spočítáte, kolik peněz za měsíc utratíte za normální jídlo.

Držte mému manželovi palce. Jeho odhodlání je velké, tak snad mu vydrží.

Anna Kopečková

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.