Hubnutí v leže: Co funguje a co jsou jen plané sliby?

Zní to jako pohádka – jen se položíte a když vstanete, jste štíhlejší, lehčí a krásnější. Některé současné hubnoucí nabídky opravdu slibují doslova zázraky. Jak je to ale ve skutečnosti? Odborníci na estetickou medicínu radí, abychom byli obezřetní.

Statistika české populace je poměrně nekompromisní. V dospělém věku trpí více než polovina lidí nadváhou, téměř třetina pak obezitou. „Na vině je nedostatek pohybu, špatné stravovací návyky i dlouhá pracovní doba,“ míní zakladatelka známé Kliniky estetické medicíny Petra Clinic Mgr. Petra Řehořková. Není divu, že pak leckterá žena neváhá obětovat nemalé finanční částky za cokoliv, co jí slibuje zbavit se nadbytečných kil okamžitě. Můžeme však skutečně věřit, že nás současně proklamované procedury odlehčí o přebytečný tuk a nikoliv jenom o peněženku? Podle odborníků ano, musíme však dbát na správný výběr. „U hubnutí pomocí estetické medicíny je to jako se vším. Jsou metody, které fungují a matoucí nabídky, které patří jenom mezi plané sliby. Důležité je svěřit se do péče profesionála a nepodléhat nabídkám, které mají z lidí jenom vytahat peníze,“ míní plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek, MBA z Lékařského domu Praha 7. Jak se však v jednotlivých zákrocích vyznat?

Neinvazivní procedury:

Kavitace

Kosmetické salony uvádějí, že působí na různé části těla, kde se nadměrně usazuje tuk. Tukové buňky by měly díky ultrazvuku prasknout a následně putovat mízním systémem ven. Aby se skutečně dostaly z těla, je podle informací potřeba doplnit proceduru lymfodrenáží, která mízní systém, jenž odvádí škodliviny z těla ven, nastartuje. A dobré je i druhý den cvičit. Jen tak snížíte riziko, že se vám jen tuky nepřelijí z místa A do místa B, a že z těla ven skutečně odputují pryč.

Výhody:

⁃ Procedura je skutečně bezbolestná a nezabere mnoho času.

⁃ I když vyžaduje opakování, bývá cenově dostupná.

⁃ Neznamená pro klienta/tku žádná omezení.

Nevýhody:

⁃ Pokud tuk skutečně praskne, může se usadit v jiné části těla, dokonce kolem vnitřních orgánů, což je v podstatě varianta nebezpečná pro zdraví.

⁃ I když má klient/ka pocit, že zhubne, někdy se jen odvodní, protože lymfatický systém vyloučí nadbytečnou vodu, ale nikoliv tuk. Bez cvičení se tuky z těla nedostanou!

⁃ Ne každý kosmetický salon má opravdu funkční přístroj. Vědečtí pracovníci se navíc vesměs shodují na tom, že tato metoda nefunguje, tuky neodbourá. V každém případě je třeba zohlednit cenu i reference. Příliš nízká cena je v tomto případě spíše varovným signálem.

Názor odborníka: Kavitace je podvod „Pozor na kavitaci! Před pár lety slavila velký boom, ale kavitace je podvod. Nepomůže zhubnout, pouze odvodní, s tuky si neporadí. Reálné výsledky oproti tomu mají další neinvazivní metody, které pracují s laserem a radiofrekvencí. Většinou fungují na principu, že rozpouští tukové buňky a stimulují lymfatický systém, který je pak odvádí pryč. K zhubnutí v inkriminovaných partiích opravdu dochází. Za mě je třeba jednoznačně účinná a skvělá radiolipolýza, která je vhodná i pro kojící ženy a onkologické pacientky. Ale jelikož tělo a strava spolu beze zbytku souvisí, je dobré lepší výsledek těchto metod podpořit zdravým jídelníčkem a dostatečným pitným režimem, pohybem. U většiny neinvazivních metod je pak navíc nutné opakování. Jedno ošetření nepomůže, důležité je i dodržet doporučený interval." (Mgr. Petra Řehořková, majitelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic)

Laserová neinvazivní lipolýza

Tato terapie tukové buňky ani nezmenšuje, ani neodstraňuje, pouze zmenšuje jejich objem. K ošetření se používá nízkoúrovňový laser, který stimuluje tukové buňky, tuk uvnitř buněk zkapalní a přes obal buňky pak přechází do lymfatického systému a odtud z těla ven. Během jednoho ošetření se údajně vyloučí přibližně 40 až 60 gramů tuku. Proces je okamžitý a je důležité při ošetření dodržovat pitný režim. Pro viditelný výsledek se doporučuje absolvovat 3 až 6 ošetření v průběhu dvou až tří týdnů.

Výhody

⁃ Kromě zeštíhlení zlepší i kvalitu kůže, redukuje celulitidu, stimuluje lymfu, omlazuje.

⁃ Ošetření je bezbolestné, vhodné na všechny problematické partie.

Nevýhody

- Doporučuje se jen jako korekce postavy. Lze ji provádět u lidí s mírnou nadváhou, u obézních bohužel žádoucí efekt mít nebude.

Kryolipolýza

Jde o redukci a odstranění podkožního tuku tak, že se tukové buňky zmrazí. A zmrzlé lipidy v nich obsažené zkrystalizují a odumřou. Z těla jsou pak odstraněny bílými krvinkami jako každá jiná odumřelá tělesná buňka.

Výhody:

⁃ Metoda je neinvazivní, klienta neomezuje.

⁃ Hodí se pro redukci všech problémových partií od pasu dolů.

⁃ Stačí jedna návštěva.

Nevýhoda:

⁃ Tkáně jsou pak nějakou dobu zhmožděné, trochu to bolí.

⁃ Výsledek není viditelný bezprostředně, konečný efekt se dostaví až po cca 5 týdnech.

Statistika:

Podle hodnotících klientů serveru Plastika-chirurgie.info dosahuje index spokojených pacientů v tomto případě 95%.

Názor odborníka: „V případě kryolipolýzy vám na rozdíl od většiny jiných neinvazivních metod bude stačit jedna návštěva. Jak procedura probíhá? Velmi zjednodušeně řečeno se problematické partie po označení a měření nasají do hlavice, která může připomínat vysavač. Tam se pak cca hodinu mrazí a následně se podtlaková hlavice sundá a zmražené podkoží se rozmasíruje. Cílem je prakticky tukové buňky rozdrtit. Efekt ale neočekávejte ze dne na den. Zlepšení můžete ovšem pozorovat ještě dalších šest týdnů po samotném zákroku. To ostatně platí i pro ostatní neinvazivní metody hubnutí." (MUDr. Petra Řehořková, majitelka Kliniky estetické medicíny)

Invazivní metody:

Liposukce laserem

Funguje podobně jako starší tumescentní liposukce. I v tomto případě se označené části těla napustí tekutinou, která tuk rozmělní, a ten se pak kanylou dostane ven. Výhodou oproti klasické liposukci je, že se při odsátí ještě celé podkoží ošetří laserovou kanylou, která ho zpevní, podkoží lépe přilne a minimalizují se tak i nerovnosti, které občas můžou vzniknout. Zákrok je vhodný pro pacienty od čtyřiceti let, kteří už nemají kůži tak pružnou a klasická liposukce by jim způsobila efekt visící kůže.

Výhody:

-Zákrok se většinou provádí v analgosedaci – tedy jen částečném uspání. Druhý den může jít pacient domů a štíhlejší křivky vidí okamžitě.

- Vylepšení je vidět okamžitě, ale zpevňování pokračuje ještě tři měsíce po zákroku.

Nevýhody:

⁃ Tkáně po liposukci bolí. A to až tři měsíce.

⁃ Je nutné nosit měsíc kompresní prádlo.

⁃ Metoda není redukcí váhy, slouží pouze k lokálnímu odstranění faldíků a tukových polštářků. Obézním lidem a lidem s větší nadváhou se neprovádí.

Tumescentní liposukce

I v tomto případě se používá na odstranění tukového nadbytku na některých částech těla. Opět se tuk odsává po napuštění tumescentní tekutinou malou kanylou. Zákrok se provádí v celkové nebo lokální anestezii, záleží na rozsahu odsávaných partií. Touto metodou se může odstranit tuk z téměř celého těla, pokud je pokožka dostatečně pevná.

Výhody:

⁃ V případě lokální anestezie není nutná hospitalizace.

⁃ Zákrok má viditelný efekt již za 4 -5 týdnů

Nevýhody:

⁃ I tato metoda bolí a cca na dva měsíce omezuje možnost sportovat.

⁃ Je nutné nosit 5 – 6 týdnů elastické prádlo

⁃ Opět to není vhodná metoda pro obézní pacienty.

Názor odborníka: Liposukce není hubnoucí metoda! „Zásadní mylná představa některých lidí je, že odsátí tuku z problémových partií, neboli liposukce, je vlastně hubnutí. Tak to v žádném případě není a vždy na to své klienty upozorňuji. Jedná se pouze o redukci tuku v partiích, kde se z nějakého důvodu nadměrně hromadí, ačkoliv má člověk jinak normální váhu. Ženy třeba nejvíce trápí oblast vnitřních a vnějších stehen, tukové polštáře v oblasti břicha a boků. Neobvyklá není ani liposkukce paží, podbradku. K váhovému úbytku ale po zákroku nedojde. Jen jsou proporce žen i mužů pak o něco lichotivější. Vlastně jde jen o korekci postavy. Proto není podobný zákrok vhodný pro vyloženě obézní lidi, jelikož jim nepomůže. Klient navíc musí projít před zákrokem podrobným předoperačním vyšetřením, musí být zdravý a nemít vadu srdce, jelikož se zákrok provádí někdy v analgosedaci (částečném uspání), nebo v narkóze. To bývá u obézních lidí dalším problémem, protože jejich zdraví nebývá stoprocentní." MUDr. Josef Kulhánek, MBA., plastický chirurg, Lékařský dům Praha 7

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.