Diety a hubnutí

2. května 2017 06:00

Martina Čerňanská

Jak cvičit? Kdy cvičit? Co jíst, abyste zhubli? Odpovídá Hanka Kynychová

Pořad Jste to, co jíte sice již skončil, ale protože se množily dotazy na hubnutí, cvičení a stravu při sportu, poprosily jsme Hanku Kynychovou, aby se k nim vyjádřila. A protože otázek bylo opravdu mnoho, máme pro vás právě teď první část otázek a odpovědí.

otázka: 23 let, jsem po a zřejmě i před další operací páteře (ploténky, obratle, sešroubováno), během rekonvalescence jsem přibrala cca 13 kg (z 60 na 73), bezlepková, bezlaktózová a bezbílkovinná dieta mě poměrně dost omezuje v držení dalších hubnoucích diet a ani na to nemám vůli. Poradíte nějaké speciální cvičení, které nezatěžuje páteř, a kterým se dají schodit nabraná kila? Děkuji moc za odpověď.

Hanka Kynychová: Myslím si, že operace byla úplně zbytečná, protože když jsou vyhřezlé ploténky, stačí posilovat hluboké svaly. Proto byste měla další operaci předejít tím, že se vybavíte cviky na balančních podložkách, které posilují právě hluboké svaly, a nebo začnete cvičit podle metody SM systému – ta rozhodně vyřeší váš zdravotní problém. A pak samozřejmě budete moci dál dělat aktivity, na které jste byla zvyklá a váha půjde dolů. Co se stravy týká, tak na sebe nebuďte tak přísná. Zkuste dodržovat stravu pouze bezlepkovou, ale laktózu a bílkoviny určitě zařazujte. Ideální je také zařazení smootie, výborná je také těstovina z konjacu SlimPasta, která je chutná a má pouze 9 kcal, zařazujte zelené potraviny, které nastartují trávení, maso nahraďte více rybami a přidejte luštěniny.

  • otázka: Dobrý den, tímto bych moc chtěla poprosit o radu, jak shodit a vytvarovat břicho. A jsou nějaké účinné cviky na prsa, aby při hubnutí neochabla. Děkuji moc za odpověď a moc Vás obdivuji v pořadu Jste to, co jíte. Denča

HK: Dobrý den, děkuji moc za přízeň. Nejdříve cviky na zpevnění břišních svalů – najdete je v nejnovějším čísle časopisu Dieta, který vychází 24. 4., nebo zdarma na kynychova-TV.cz v rubrice Břišní pekáč. Co se týká cviků na prsní svaly, tady vás musím zklamat, protože prsní sval nemá nic společného s prsní žlázou. Doporučuji dělat kliky a vzpory nebo podpory, což udrží prsní sval v kondici a nemá vliv na prsní mléčnou žlázu. Nelze ovlivnit cvičením, aby prsa jako taková neochabovala nebo se nezmenšovala, když hubnete, protože tělu nemůžete poručit „teď hubni v hýždích a teď na břiše, ale na prsou ne“.

  • otázka: Je nutné při shazování váhy úzkostlivě dodržovat vhodnou tepovou frekvenci?

HK: Myslím si, že u začátečníků je nutné tepovou frekvenci dodržovat. Je dobré se tzv. neuhnat nebo si neuvodit únavu těla nebo chřipku. S přibývající kondicí bych si pak dávala tepové výzvy, aby se tělo muselo sáhnout do tukových zásob, tzn. že svojí tepovku více přeženete. Takové extrémní výkyvy jsou tělu prospěšné, platí to i u výživy, sem tam si dopřát nějakou extrémně nezdravou potravinu, abychom metabolický systém vystavily stresům a tělo pak sahá do tukových zásob. Samozřejmě se jedná o metodu, kterou praktikujte např. 1x za 2 týdny.

  • otázka: Když hubnu, musím dělat pouze aerobní cvičení?

HK: To je takový mýtus… Slovo hubnutí je zamotaný výraz. Mnoho lidí si myslí, že hubnutí znamená omezit jídelníček nebo zařadit aerobní trénink. Ale hubnout = úplně změnit životní styl, tím hubnu. Změním jídelníček, zařadím do tréninku jak aerobní, tak i posilovací cvičení. Posilování je velmi důležité, protože díky posilování se svaly formují a postava bude štíhlá. Navíc ve svalech se štípe tuk, takže dochází ke spalování tuku a formování svalu zároveň. Když nebudete posilovat, ale pouze např. běhat, nebudete mít tak pevné tělo.

  • otázka: Jaké sporty byste pro silné a obézní doporučila?

HK: Určitě bych zvolila chodící pás nebo aerobní stroje zn. Cybex, které jsou určeny pro obézní, protože mají nosnost, najdete je např. u mě ve fitku. Skvělá je také chůze s holemi, SM systém, které zpevní hluboké svaly a může předejít u obézních vyhřeznutí plotének, a nebo plavání.

  • otázka: Kdy uvidím první výsledky cvičení?

HK: Na to je velmi těžká odpověď, protože neznám váš tréninkový plán. Budu předpokládat, že 2x týdně cvičíte aerobně a 1x týdně posilujete a navíc dodržujete zdravý jídelníček. V tom případě můžete vidět první výsledky už po 6 týdnech.

  • otázka: Je lepší cvičit ráno nalačno, nebo po snídani?

HK: Rozhodně po snídani. Na lačno nikdy necvičte!

  • otázka: Jaké typy cvičení jsou nyní moderní?

HK: H.E.A.T. Program, můj patentovaný fitness program Břišní pekáč se těší velké oblibě, různé balanční techniky, TRX, kruhový trénink, cross fit a další funkční tréninky.

Nenašli jste odpověď nebo se chcete Hanky zeptat na něco konkrétního? Napište nám na redakční mail: prima-zeny@iprima.cz s heslem Hanka a my otázky rádi předáme. Děkujeme!

Hanka Kynychová

Absolventka České školy aerobiku Heleny Jarkovské, instruktorka aerobiku I. třídy, odborná poradkyně pro výživu (Nutris Ing. Ivan Mach), osobní trenérka ve fitness s dlouholetou praxí.

Maminka 3 dětí a zakladatelka Nadačního fondu Hanky Kynychové, který pořádá mnoho aktivit pro děti z dětských domovů a osvětových programů pro veřejnost, aby zlepšil vnímání dětí z dětských domovů. Hanka totiž razí heslo: Pomáhat je normální!

Kromě účinkování v pořadu Jste to, co jíte vede vlastní fitness studio, kde denně cvičí a funguje jako osobní trenérka.

Foto: Lenka Hatašová


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.